Pozemek Zlatý důl je bývalá lesní školka. Politici i úředníci kraje jsou pro změnu územního plánu, která by z něj udělala stavební parcely, naopak místní, ekologové a úředníci magistrátu jsou proti.

Pozemek Zlatý důl je bývalá lesní školka. Politici i úředníci kraje jsou pro změnu územního plánu, která by z něj udělala stavební parcely, naopak místní, ekologové a úředníci magistrátu jsou proti. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Boj o Zlatý důl u Olomouce nekončí. Má tam růst les, potvrdil ministr

  • 3
Místo se zvučným jménem Zlatý důl u olomoucké části Lošov má o podstatný krok blíž k tomu stát se znova lesní školkou či lesem. Plánu pražské firmy Prockhorne na převod deseti hektarů lesní půdy na stavební parcely se totiž postavilo do cesty rozhodnutí ministra zemědělství Petra Bendla.

Ministr potvrdil první verdikt svého úřadu: na území má fungovat lesní školka nebo růst les. Na tahu jsou krajští úředníci, kteří znova o celé věci rozhodnou. Klíčové ovšem bude, v jaké podobě městští zastupitelé schválí připravovaný nový územní plán Olomouce.

V té nynější totiž počítá s možností výstavby v lokalitě. I když už nyní ne rodinných domů, ale třeba domova pro seniory či rekreačního střediska.

"V konceptu územního plánu opravdu původně byla ta plocha určená pro bydlení, ale dnes už není. Byla provedená změna kategorie," uvedl Radek Dosoudil z odboru rozvoje a koncepce olomouckého magistrátu.

V současném návrhu je oblast zařazená ve skupině "veřejné vybavení". To koresponduje s vyjádřením Olomouckého kraje, pod jehož zásady územního rozvoje Zlatý důl také spadá.

"Neumožňují tam vznik satelitních městeček. V dané lokalitě by bylo možné realizovat jen projekt spojený s rekreací. Obytnou zástavbu nikoliv," nastínil mluvčí hejtmanství Ivo Heger.

Je to jen zastírací manévr, zní z Hnutí Duha

Ekologové ovšem změnu považují spíš za zastírací manévr. "Tady není možnost kompromisu. Buď tam bude les, nebo se na tom území bude stavět," řekl za olomoucké Hnutí Duha Miroslav Kutal. Proti nápadu vybudovat v lokalitě desítky domů se před časem postavili nejen ekologové, ale i lidé v Lošově.

Olomoucký podnikatel Oldřich Přikryl, který je jednatelem pražské společnosti, tehdy uváděl, že konkrétní záměr s areálem ještě nemá. Nyní se jej MF DNES nepodařilo sehnat ani v sídle jedné z jeho firem ve Švédské ulici. Zkontaktovat telefonicky se nezdařilo ani společnost Prockhorne.

Slova Petra Loyky z odboru životního prostředí olomouckého magistrátu však potvrzují, že původně se mluvilo o rodinných domech.

"Nesetkal jsem se se záměrem, že by tam mělo být pouze rehabilitační či rekreační centrum. Tehdy jsme se vyjadřovali k zastavění lokality domy. A hned na začátku jsme to odmítli. Jako veřejný zájem jsme tam viděli existenci lesa," uvedl Loyka s tím, že už tehdy zaznělo, že vydávat dané území za brownfield bylo matení veřejnosti.

"A teď ministr zemědělství naše argumenty potvrdil," míní Loyka.

Za úředníky magistrátu se ministerstvo postavilo už dvakrát

Tehdejší rozhodnutí úředníků, aby na pozemcích byla znovu lesní školka nebo vysázený nový les, však v březnu zrušil krajský úřad. Hnutí Duha proto podalo podnět na ministerstvo zemědělství, které v červnu označilo výnos kraje za nezákonný.

Firma ale podala rozklad a situaci musel řešit přímo Bendl. Ten teď potvrdil, že magistrátní úředníci rozhodli správně. Nyní záleží na kraji, jak znova rozhodnou o odvolání developera. Josef Veselský z krajského úřadu uvedl, že verdikt vysloví, jakmile se jim vrátí z ministerstva potřebná dokumentace.

"Rozhodovali jsme jen o tom, zda bylo rozhodnutí magistrátu správné. Podle našeho názoru nebylo. Podle ministerstva ovšem správné je," dodal Veselský.

Podle Kutala bude nyní podstatné i to, jak dopadne rozhodování o podobě nového územního plánu Olomouce. Ve své době se totiž myšlenka na zastavění areálu nejspíš líbila architektům pracujícím na jeho podobě a i politici pak nápad pustili do další fáze projednávání územní dokumentace.

"Zpracovatelé plánu a politici prohlašovali areál za ekologicky poškozený. Podle odborníků lze přitom za ekologickou zátěž považovat jen závažnou kontaminaci půdy, například ropnými látkami," uzavřel Kutal.