Kontroverzní budova Namiro, v níž v podnájmu sídlí část úředníků olomouckého...

Kontroverzní budova Namiro, v níž v podnájmu sídlí část úředníků olomouckého magistrátu. (květen 2015) | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Olomouc platí v pronajaté budově další miliony za klimatizaci či výtahy

  • 10
Nečekané výdaje jsou v rozpočtu Olomouce spojené s kontroverzní budovou Namiro, kam město přestěhovalo své úředníky. Kromě milionového nájemného totiž podle zjištění MF DNES sponzoruje desítkami tisíc servis výtahů, přestože mu vůbec nepatří, a také si za devět milionů muselo dokoupit klimatizaci.

Při budování Namira radnice zavedení klimatizace požadovala po majiteli budovy. Ten to ale odmítl, a tak Olomouc musela vzduchotechniku v cizím domě zaplatit sama.

Namiro je přitom moderní stavba, na rozhraní ulic Hynaisova a Palackého stojí od roku 2012. Již před dokončením měli navíc majitelé dohodu s magistrátem, že sem přestěhuje zhruba dvě stě úředníků. Klimatizace ovšem součástí domu být neměla.

Kontroverzní budova Namiro

„Instalace vzduchotechniky byla požadavkem nájemce (města Olomouc - pozn. red.) na vlastníka objektu v průběhu stavby. Se záměrem zhodnotit objekt klimatizací vlastník nesouhlasil,“ popisuje mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Majitelé Namira tehdejší vedení města zatlačili do kouta. Představa, že v 21. století otevírá nové sídlo magistrátu bez klimatizace, musela vyděsit nejednoho politika.

A tak radnice sáhla do vlastní pokladny. Celková kupní cena klimatizace přesáhla deset milionů. Po vzájemném vyrovnání dalších pohledávek, které si mezi sebou Namiro a radnice dohodly, odešlo ve výsledku z rozpočtu města téměř devět milionů. A to po polovinách - v lednu 2014 a v lednu 2015.

„Vlastníkem klimatizace je město Olomouc. Je nainstalována jen v prostorech, které užívá,“ dodává mluvčí.

Jde o běžnou praxi i u jiných nemovitostí, tvrdí město...

Tím však výdaje Olomouce na dýchatelný vzduch v pronajatém Namiru neskončily. V loňském rozpočtu bylo na servis vzduchotechniky a výměnu filtrů vyčleněno více než 160 tisíc. O téměř stejnou částku šlo i v roce 2014.

Město ovšem v Namiru veřejné peníze investuje i do cizího. Konkrétně do některých výtahů.

„Jejich vlastníkem je společnost Namiro,“ upřesňuje Štědrá. Přesto i na jejich servis vloni rozpočet města počítal s osmdesáti tisíci. V roce 2014 to bylo pětadvacet a v roce 2013 bezmála dvacet tisíc. Tyto výdaje ale radnice hájí.

„Náklady na provoz a drobné opravy u výtahů, které výhradně používá veřejnost, respektive návštěvníci jednotlivých pracovišť magistrátu, hradí město Olomouc. Poruchy ze sta procent řeší vlastník, což je běžná praxe také u jiných nemovitostí,“ argumentuje Štědrá.

Kromě těchto výtahů je v Namiru také výtah, jenž vede k bytům v posledním patře. Tady provoz či údržbu město nesponzoruje.

Štědrá zdůrazňuje, že se město jako nájemce v Namiru nadále řídí platnou smlouvou. Uzavírali ji předchůdci nynějšího vedení města. „Vyplývají z ní veškerá práva i povinnosti,“ podotýká mluvčí.

...krajští úředníci ale podobné výdaje v pronajaté budově nemají

Že vše jde nastavit i jinak, dokazují podmínky, podle nichž sídlí v podnájmu část krajského úřadu v Regionálním centru Olomouc (RCO). Na provoz výtahů ve věžáku u hlavního nádraží kraj podle mluvčí Kamily Navrátilové nemá vyčleněnou ani korunu.

„Úpravy či opravy výtahů hradí majitel budovy, kterým není Olomoucký kraj. Například v roce 2015 byly vyměněny tři výtahy za sedm milionů. Výměnu hradilo RCO bez finanční účasti Olomouckého kraje,“ přibližuje Navrátilová. Ani o pořízení klimatizace se krajský úřad v RCO nemusel starat.

„Vlastníkem klimatizací je regionální centrum,“ doplňuje mluvčí. Do prosklené budovy se vzduchotechnika přitom pořizovala až dodatečně, při jejím otevření tu nebyla.

Město slibovalo jednání o snížení nájmu, ten zůstává 19 milionů

MF DNES se podnájmu v Namiru věnuje dlouhodobě. V článku, jenž vyšel vloni v květnu, zazněl od současného vedení města první náznak oficiální kritiky. Politici nebyli mimo jiné spokojeni s výší nájemného. A to kvůli tehdejšímu vývoji tržních nájmů za kanceláře. Podle Štědré se obecně otáčely ve prospěch nájemců.

„Velmi pravděpodobně tak proběhne ze strany vedení města jednání, jehož cílem bude snížit provozní náklady pronajímaných prostor,“ řekla tehdy mluvčí.

Magistrát Namiru platí roční nájemné 19 milionů, v nejbližší době se to ale zřejmě nezmění. Město totiž s majiteli o slevě aktuálně nejedná.

MF DNES ohledně klimatizace, výtahů a případného jednání s městem kontaktovala i jednatele společnosti Namiro Romana Navrátila. V pondělí 8. února MF DNES zaslala e-mail s otázkami, žádná odpověď ale nedorazila a na zmeškané hovory i SMS zprávu Navrátil nereagoval.