Povodí Moravy do září zřejmě dokončí budování protipovodňové ochrany jihu Olomouce, čímž se riziko zaplavení této části města výrazně sníží. (Ilustrační snímek)

Povodí Moravy do září zřejmě dokončí budování protipovodňové ochrany jihu Olomouce, čímž se riziko zaplavení této části města výrazně sníží. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Ochranu jihu Olomouce před povodněmi dokončí v září, město přidá poldry

  • 1
Proměna Olomouce na město opevněné proti povodním se blíží k dalšímu klíčovému bodu. Na jihu už je hotových bezmála šedesát procent protipovodňových hrází za stamiliony, na ochranu čtvrtí Slavonín a Nemilany počítá radnice se dvěma novými poldry a ještě letos získá město digitální povodňový plán napojený na celorepublikovou síť. A to stále není vše.

Důležitým mezníkem pro zabezpečení Olomouce před velkou vodou je letošní září. Povodí Moravy v tomto měsíci počítá s dokončením rozsáhlých protipovodňových zábran na Moravě na jihu města.

"V současné době zde finišují práce na opěrných zdech na Nových Sadech. Pracuje se na pravém i na levém břehu," přiblížila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Za více než 300 milionů korun roste soustava maximálně dva metry vysokých hrází a zídek, v řece se objeví zhruba tři sta padesát metrů dlouhý ostrov. Koryto Moravy bude také díky bagrům širší a pojme víc vody.

Především městské části Nový Svět a Nové Sady na jihu Olomouce tak budou zajištěné proti více než dvousetleté vodě, což odpovídá průtoku kolem 650 kubíků za sekundu. S případným krocením povodně tady pomůže i vyvýšený železniční násep. Místo pro rozlití bude mít řeka u budov tamního dětského domova, které ochrání další zábrany.

"Postupuje se podle harmonogramu, spíše se firmě daří pracovat s předstihem. Předpokládaný termín dokončení je září letošního roku a ten s největší pravděpodobností dodržíme," nastínila Tomíčková.

Shrnutí protipovodňových opatření na jihu Olomouce.

V příštím roce Povodí Moravy plánuje protipovodňové úpravy koryta řeky v centru Olomouce, v letech 2017 či 2018 přijde na řadu zabezpečení severní části.

Město chce postavit poldry, jež ochrání Slavonín a Nemilany...

Nově se ovšem po jednání radních mohou na další pojistku proti velké vodě těšit lidé z jižních čtvrtí Slavonín a Nemilany. Město by chtělo u Zolovy ulice a u silnice R46 vybudovat dvě suché nádrže pro zadržení náporu vody. Takzvané poldry se objeví už i v návrhu nového územního plánu.

"Analýza, kterou jsme si nechali zpracovat, ukázala, že hlavním faktorem, který tady při přívalových deštích způsobuje problémy, překvapivě nejsou obchodní objekty na Horním lánu, ale tamní silniční těleso. Je tam sice nějaká záchytná nádrž, ale ta neplní svoji roli. Vodu zadrží jen na zhruba osm minut," přibližuje olomoucký primátor Martin Novotný.

Kdy se na nových nádržích pro zabezpečení Slavonína a Nemilan před bleskovými povodněmi na tamní říčce Nemilance začne pracovat, Novotný v tuto chvíli netuší. Zástupce města ještě kvůli tomu čeká řada jednání.

"V tomto volebním období bychom mohli nachystat dokumentaci pro jejich vybudování," míní primátor.

...a v červnu zváží i nákup sirén a srážkoměrů

Konkrétní termín se však již rýsuje u dalších protipovodňových opatření pro Olomouc. Ta by se tak již v letošním roce mohla dočkat takzvaného digitálního povodňového plánu.

Jde zjednodušeně řečeno o on-line systém s mapami a databází kontaktů, v němž se při povodních objevují nejaktuálnější informace. Město vyjde na více než čtyři sta tisíc korun. Firmu, která ho vytvoří, už vedení radnice ve výběrovém řízení určilo, zbývá podepsat smlouvu.

"Olomouc dostane zpracovaný digitální povodňový plán, který bude provázaný s obdobným celorepublikovým systémem," upřesňuje náměstkyně olomouckého primátora Eva Machová.

Nejspíše v červnu pak olomoučtí radní podle ní projednají také nákup elektronických sirén na Svatý Kopeček a do čtvrti Nedvězí a pořízení srážkoměrných stanic do městských částí Lošov, Radíkov a Slavonín a také do obce Bohuňovice. Tou protéká Trusovický potok, z hlediska Olomouce důležitý přítok Moravy.