Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Známé budovy OP Prostějov čeká odstřel. K zemi je pošle tuna dynamitu

  17:24aktualizováno  17:24
Jeden z symbolů Prostějova, budovy areálu někdejšího oděvního gigantu - Oděvního podniku, zřejmě už brzy zmizí. Nynější torza budov pošle při plánovaném odstřelu d do historie zhruba tuna dynamitu. Pokud nenastanou žádné komplikace, stane se tak někdy mezi 10. a 20. červnem.

Ze známých budov OP Prostějov už zbývá jen skelet. I ten navíc brzy zmizí, v plném proudu už je příprava odstřelu. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

"Je to komplikovaný a skutečně rozsáhlý odstřel. Samozřejmě se v průběhu povolování a příprav může objevit cokoliv nenadálého, co by celou věc mohlo zdržet. Pořád ale máme snahu, abychom stanovený termín dodrželi," uvedl nejdůležitější muž celé akce, který ve finále zmáčkne pomyslnou spoušť, střelmistr Zdeněk Šobíšek.

Za víc než 30 let své profese má za sebou desítky odstřelů po celé republice. Stojí i za unikátním odstřelem téměř stometrového komína staré mazutové kotelny v Kutné Hoře. Prostějovský komín v OP však plánovanou demolici přežije.

"Žádost o povolení odstřelu se týká šesti objektů s výjimkou komína. Ten bude dál sloužit některému z operátorů s energiemi. V každém případě je tato akce z hlediska zákona klasifikována jako odstřel velkého rozsahu. V České republice se tak velký soubor staveb tímto způsobem dlouho neodstraňoval," sdělil mluvčí Státní báňské správy Bohuslav Machek.

O tom, že budovy zkrachovalého oděvního gigantu ve Vrahovicích pošle k zemi dynamit, se v Prostějově mluví již několik měsíců. Žádost o povolení odstřelu dostala Státní báňská správa v polovině dubna.

"Přímo na místě nedávno proběhlo místní šetření. Zatím nemám informace o tom, že by se vyskytly nějaké závažné problémy," řekl Machek.

Demolice ušetří okolí dlouhodobého hluku a prachu

Podle brněnského znalce z oboru Luďka Bartoše je odstřel z hlediska hospodárnosti, bezpečnosti, času, odstranění suti a zátěže pro okolí nejvhodnější metodou.

Konec budov OP se blíží

"Demolice za použití strojů je zdlouhavá a často i nebezpečná. Hrozí nekontrolované sesutí konstrukcí. Prašnost je sice menší, avšak trvalá. Hluk od těžkých sbíjecích kladiv působí dlouhodobě," vysvětlil.

Na druhou stranu pro odstřel ze zákona platí přísná pravidla. V žádosti musí střelmistr přesně vymezit ohrožený prostor, kam bude zakázaný vstup, včetně dopravních uzavírek.

"Dále jde o nadměrný rozlet úlomků a prašnost. Aby se tyto nežádoucí účinky eliminovaly, otvory pro výbušniny se zakrývají a celé místo se kvůli prachu zkrápí vodou. Seismické účinky a tlaková vlna nejsou u těchto druhů odstřelů až takovým problémem," objasnil Machek.

Prázdné pozemky poslouží zřejmě jako zóna pro investory

Plánovanou demolicí budov zmizí jedna z dřívějších ikon, která Prostějov přejmenovala na město módy. OP v dobách své největší slávy zaměstnával až desítku tisíc lidí, oblékal olympioniky, celebrity a politiky. Na přelomu tisíciletí ale neustál konkurenci a skončil v konkurzu s dvoumiliardovým dluhem. Okolnosti krachu dodnes vyšetřuje policie, značka OP je již prodána.

Areál OP o rozloze zhruba osmnácti hektarů koupila za 58 milionů korun společnost Astria Group. Investice se jí vyplatí. Využitelné železo již několik týdnů rozebírají a odvážejí dělníci, vyčištěné pozemky po odstřelu firma nabízí k prodeji nebo k pronájmu.

V sousední průmyslové zóně se přitom cena půdy pohybuje od 200 do 600 korun za metr. Při průměrné ceně 400 korun by Astria Group za OP utržila přes sedmdesát milionů.

"Dostali jsme neoficiální nabídku, zda o deset hektarů pozemků po OP nemáme jako město zájem. Pokud by tam byla rozumná cena, možná bychom to zvažovali," řekl náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Děti se vrátí do vyklizené školky, za praskliny zdí mohlo seschlé podloží

Do přerovské mateřské školy v ulici U Tenisu, na jejíž budově se objevily...

Po více než dvou týdnech se může téměř stovka přerovských dětí vrátit do budovy mateřské školy v ulici U Tenisu. Ta...

Prostějov inspiroval hledání ztracených židovských náhrobků po celém Česku

Celorepublikovou kampaň s názvem Hledání ztracené tváře židovských hřbitovů,...

Pátrání po náhrobcích ze starého židovského hřbitova v Prostějově inspirovalo celorepublikovou kampaň s názvem Hledání...

Král přenocoval v Olomouci a vyrazil osvobodit Vídeň, připomíná deska

Pamětní deska nově připomíná na olomouckém Horním náměstí dům, v němž roku 1683...

Olomouckou stopu v jednom z klíčových momentů evropské historie - osvobození Vídně z tureckého obležení, nově připomíná...

Najdete na iDNES.cz