Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalá členka monarchistů podala falešnou kandidátku, kde je jedničkou

  18:30aktualizováno  18:30
Monarchistická strana Koruna Česká nechá zrušit již zaregistrovanou kandidátku pro komunální volby v Šumperku. Její lídryně, bývalá členka strany Anna Kašná, ji totiž vytvořila bez svolení partaje. Listina navíc obsahovala zfalšovaný podpis šéfa strany.
Bývalá členka monarchistické strany podala v Šumperku kandidátku partaje. Vedení o ní přitom nevědělo a na listině byl falešný podpis. Ilustrační snímek

Bývalá členka monarchistické strany podala v Šumperku kandidátku partaje. Vedení o ní přitom nevědělo a na listině byl falešný podpis. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Kandidátku úřady zaregistrovaly, protože měla všechny potřebné náležitosti včetně podpisu předsedy strany Václava Srba. Ten však MF DNES potvrdil, že jeho podpis byl zfalšován.

„Můj podpis je zfalšovaný, protože Koruna Česká souhlas na žádost o registraci šumperské kandidátky nedala a já jsem nic takového nepodepsal. Připravujeme spolu s právníkem dopis na pověřený úřad, kterým by měla být kandidátka zrušena,“ řekl MF DNES Srb.

Za nepravou šumperskou kandidátkou stojí někdejší členka Koruny České Anna Kašná, která je na ní současně jedničkou. Vedle ní už jsou na listině pouze čtyři další jména. Přitom kompletní kandidátka v Šumperku musí obsahovat 27 jmen.

„Víc příznivců jsem bohužel nedala dohromady. Je to pro nás handicap, ale přesto se pokusíme uspět,“ řekla Kašná. Nedokázala však vysvětlit, jak se na kandidátce objevil podpis Václava Srba.

„Chtěla jsem, aby tady Koruna Česká kandidovala. Když z Prahy nedali souhlas, udělala jsem všechno tak, aby na radnici kandidátku přijali,“ reagovala na otázku, zda podpis šéfa strany zfalšovala.

Monarchisty už jednou naštvala, chtěla být prezidentkou

Předseda olomoucké místní společnosti Koruny České Pavel Andrš uvedl, že Kašná byla dlouholetou členkou strany.

„Její členství skončilo přibližně před třemi lety pro neplacení příspěvků,“ podotkl. Přesto Kašnou vnímá jako člověka, který má ke Koruně České pořád blízko.

„Její jednání je však leckdy zkratovité a nevypočitatelné. Nejhorší ale je, že nerespektuje naprosto žádná naše pravidla,“ řekl Andrš. Stranu například před lety namíchla, když se rozhodla kandidovat na prezidentku.

„To se s naší stranou vůbec neslučuje. Prezident rozhodně není funkce, která by zapadala do monarchistického systému,“ poznamenal Andrš.

Úřad: Nemáme povinnost ověřovat podpisy na kandidátkách

Kašná je po těžké nehodě upoutána na invalidní vozík. Podle Andrše na ni také proto nechce být Koruna Česká příliš tvrdá.

„Velmi se zajímá o historii, kulturní tradice. Už vzhledem k jejímu stavu chceme celou věc vyřešit lidsky, ale na druhou stranu se vší rozhodností. To znamená, že kandidátka musí být zrušena, protože vznikla v rozporu se stanovami,“ zdůraznil Andrš.

Sama Kašná je smířená s tím, že kandidátka bude zrušena. „Bude mě to samozřejmě mrzet, ale nic s tím nenadělám. Na Korunu Českou ale kvůli tomu určitě nezanevřu,“ podotkla.

A jak se vůbec mohlo stát, že svévolná kandidátka na šumperské radnici prošla? „My prověřujeme, zda má kandidátka všechny náležitosti včetně souhlasu oprávněné osoby. Tyto náležitosti byly splněny. Nejsme povinni zjišťovat, zda je podpis pravý. To není jak prověřit, protože není k dispozici žádný podpisový vzor,“ uvedla šéfka správního odboru šumperské radnice Petra Štefečková.

Koruna Česká, monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska, byla založena nejprve jako Royalistické hnutí KČ v roce 1990. Členové jsou přesvědčení, že parlamentní monarchie je nejlepší státní zřízení.
Nejčtenější

Inzultace rozhodčího ukončila basketbalové čtvrtfinále v Opavě

Václav Bujnoch (ve žlutém) z Opavy uniká Darku Čohadarevičovi z Olomoucka.

Druhé utkání čtvrtfinále Národní basketbalové ligy mezi Opavou a Olomouckem muselo být předčasně ukončeno už v osmé...

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Další z rubriky

Nakrmit zoo loni stálo šest milionů, peníze šly i na červy a králíky

Nově narozená lvíčata vzácného lva berberského v zoo na Svatém Kopečku u

Téměř půldruhého milionu za maso, další statisíce za granule, ovoce a zeleninu, ale i za neupravenou potravu v podobě...

Poválečné běsnění strhlo památku na vědce z 19. století, teď je zpět

Člen spolku Za krásnou Olomouc Alexandr Jeništa (vlevo) a restaurátor Radomír...

Zmizela v rozbouřených časech na konci druhé světové války kvůli protiněmecké náladě. Až nyní se připomínka Rudolfa...

Archeologové dostali na průzkum trasy posledního úseku D1 dalšího půl roku

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

Téměř šest měsíců navíc dostali archeologové na výzkum v trase budoucího posledního úseku dálnice D1 z...

Najdete na iDNES.cz