Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalá členka monarchistů podala falešnou kandidátku, kde je jedničkou

  18:30aktualizováno  18:30
Monarchistická strana Koruna Česká nechá zrušit již zaregistrovanou kandidátku pro komunální volby v Šumperku. Její lídryně, bývalá členka strany Anna Kašná, ji totiž vytvořila bez svolení partaje. Listina navíc obsahovala zfalšovaný podpis šéfa strany.
Bývalá členka monarchistické strany podala v Šumperku kandidátku partaje. Vedení o ní přitom nevědělo a na listině byl falešný podpis. Ilustrační snímek

Bývalá členka monarchistické strany podala v Šumperku kandidátku partaje. Vedení o ní přitom nevědělo a na listině byl falešný podpis. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Kandidátku úřady zaregistrovaly, protože měla všechny potřebné náležitosti včetně podpisu předsedy strany Václava Srba. Ten však MF DNES potvrdil, že jeho podpis byl zfalšován.

„Můj podpis je zfalšovaný, protože Koruna Česká souhlas na žádost o registraci šumperské kandidátky nedala a já jsem nic takového nepodepsal. Připravujeme spolu s právníkem dopis na pověřený úřad, kterým by měla být kandidátka zrušena,“ řekl MF DNES Srb.

Za nepravou šumperskou kandidátkou stojí někdejší členka Koruny České Anna Kašná, která je na ní současně jedničkou. Vedle ní už jsou na listině pouze čtyři další jména. Přitom kompletní kandidátka v Šumperku musí obsahovat 27 jmen.

„Víc příznivců jsem bohužel nedala dohromady. Je to pro nás handicap, ale přesto se pokusíme uspět,“ řekla Kašná. Nedokázala však vysvětlit, jak se na kandidátce objevil podpis Václava Srba.

„Chtěla jsem, aby tady Koruna Česká kandidovala. Když z Prahy nedali souhlas, udělala jsem všechno tak, aby na radnici kandidátku přijali,“ reagovala na otázku, zda podpis šéfa strany zfalšovala.

Monarchisty už jednou naštvala, chtěla být prezidentkou

Předseda olomoucké místní společnosti Koruny České Pavel Andrš uvedl, že Kašná byla dlouholetou členkou strany.

„Její členství skončilo přibližně před třemi lety pro neplacení příspěvků,“ podotkl. Přesto Kašnou vnímá jako člověka, který má ke Koruně České pořád blízko.

„Její jednání je však leckdy zkratovité a nevypočitatelné. Nejhorší ale je, že nerespektuje naprosto žádná naše pravidla,“ řekl Andrš. Stranu například před lety namíchla, když se rozhodla kandidovat na prezidentku.

„To se s naší stranou vůbec neslučuje. Prezident rozhodně není funkce, která by zapadala do monarchistického systému,“ poznamenal Andrš.

Úřad: Nemáme povinnost ověřovat podpisy na kandidátkách

Kašná je po těžké nehodě upoutána na invalidní vozík. Podle Andrše na ni také proto nechce být Koruna Česká příliš tvrdá.

„Velmi se zajímá o historii, kulturní tradice. Už vzhledem k jejímu stavu chceme celou věc vyřešit lidsky, ale na druhou stranu se vší rozhodností. To znamená, že kandidátka musí být zrušena, protože vznikla v rozporu se stanovami,“ zdůraznil Andrš.

Sama Kašná je smířená s tím, že kandidátka bude zrušena. „Bude mě to samozřejmě mrzet, ale nic s tím nenadělám. Na Korunu Českou ale kvůli tomu určitě nezanevřu,“ podotkla.

A jak se vůbec mohlo stát, že svévolná kandidátka na šumperské radnici prošla? „My prověřujeme, zda má kandidátka všechny náležitosti včetně souhlasu oprávněné osoby. Tyto náležitosti byly splněny. Nejsme povinni zjišťovat, zda je podpis pravý. To není jak prověřit, protože není k dispozici žádný podpisový vzor,“ uvedla šéfka správního odboru šumperské radnice Petra Štefečková.

Koruna Česká, monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska, byla založena nejprve jako Royalistické hnutí KČ v roce 1990. Členové jsou přesvědčení, že parlamentní monarchie je nejlepší státní zřízení.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Letos dopadneme hůř, míní olomoucký lídr ČSSD. Na postu primátora netrvá

Lídr ČSSD pro komunální volby 2018 v Olomouci Filip Žáček.

Jeho strana vládne Olomouci v široké čtyřkoalici, která před čtyřmi lety poslala do opozice vítěze voleb – hnutí ANO....

Prostějov inspiroval hledání ztracených židovských náhrobků po celém Česku

Celorepublikovou kampaň s názvem Hledání ztracené tváře židovských hřbitovů,...

Pátrání po náhrobcích ze starého židovského hřbitova v Prostějově inspirovalo celorepublikovou kampaň s názvem Hledání...

VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Najdete na iDNES.cz