Bývalý šéf Oděvního podniku Prostějov František Tuhý čelil u krajského soudu v Brně obžalobě ze zpronevěry 26 milionů korun, teď má být znovu souzen. Obžaloba ho viní ho z nevýhodných pronájmů.

Bývalý šéf Oděvního podniku Prostějov František Tuhý čelil u krajského soudu v Brně obžalobě ze zpronevěry 26 milionů korun, teď má být znovu souzen. Obžaloba ho viní ho z nevýhodných pronájmů. | foto: ČTK

Kauzu kšeftů s podnikovými prodejnami OP Prostějov brzdí „bytový“ spor

  • 0
Do procesu s bývalým ředitelem OP Prostějov Františkem Tuhým nečekaně vstupuje jiný spor ohledně jednoho bytového domu v Prostějově. Ačkoliv nemá s vyšetřováním tunelů ve zkrachovalé textilce nic společného, může kvůli námitkám podjatosti posunout termín procesu až o několik měsíců.

Obžalobu bývalého ředitele OP Prostějov Františka Tuhého podezřelého z porušování povinností při správě cizího majetku dostal před pár týdny na stůl předseda Okresního soudu v Prostějově Petr Vrtěl. Smůla. Kdyby to totiž byl kterýkoliv jiný trestní soudce z Prostějova, nic by se nedělo a termín procesu už mohl být v tuto chvíli dávno nařízen.

V případě předsedy soudu Vrtěla však obhajoba přišla s námitkou podjatosti, která se musí vyřídit jako první. To může celý proces zdržet, v krajním případě až o několik měsíců. Jde přitom víceméně o shodu okolností.

Předseda soudu Petr Vrtěl totiž coby soukromá osoba figuruje v jednom sporu okolo bytového domu v Prostějově, kde dřív bydlel. Vtip je v tom, že žalobce zastupuje v tomto případu olomoucký advokát Tomáš Vymazal, který je zároveň advokátem také obžalovaného exšéfa OP Tuhého.

„Pan obhájce zastupuje v civilním sporu klienta, který žaluje všechny vlastníky bytů a nebytových prostor v domě, ve kterém jsem dříve vlastnil byt. Skutkově tento případ nijak nesouvisí s OP, ale obhajoba se domnívá, že bych mohl být podjatý vůči tomuto advokátovi,“ vysvětlil předseda soudu Vrtěl.

Advokát: Chci jen, aby byl garantován férový proces

Senát soudce Vrtěla o námitce rozhodoval v pátek v neveřejném zasedání. Výsledek zatím není znám.

„Rozhodli jsme, ale v tuto chvíli bych považoval za neetické sdělovat jak. Nejdřív musím rozhodnutí písemně rozeslat,“ oznámil Vrtěl. Pokud by Tuhého obhajoba s rozhodnutím nesouhlasila, může se odvolat k nadřízenému krajskému soudu, což by proces opět zdrželo.

Původní civilní žaloba přitom putovala na soud do Vyškova, protože prostějovští soudci rovněž kvůli podjatosti nechtěli soudit případ svého předsedy.

„Ano, vzpomínám si, že tady takový případ byl, ale na podrobnosti si už nepamatuji. Obecně se podjatost namítá z důvodů vztahu soudce k účastníkům řízení a k jejich zástupcům nebo kvůli vztahu k projednávané věci,“ konstatoval místopředseda Okresního soudu v Prostějově František Jurtík.

Podle advokáta Tomáše Vymazala nepředstavuje problém s podjatostí žádnou zásadní komplikaci.

„Nejde o nic podstatného. Námitku jsme podali z toho důvodu, aby byl garantovaný férový proces a aby soudci sami zvážili, zda nemohou být podjatí. Judikatura už několikrát stanovila, pokud by se v nějakém případu mohla hypoteticky objevit podjatost, že je třeba ji hned v úvodu vyřešit,“ zdůvodnil svůj postup Tuhého advokát Vymazal.

Exšéfa OP viní, že příbuzným dohodil pronájem prodejen

V samotném proces okolo OP hrozí bývalému řediteli až osm let vězení. Podle žalobců šel v letech 2004 až 2009 na ruku své dceři a zeťovi při pronájmech podnikových prodejen v Prostějově a z textilky tak zmizelo více než deset milionů korun.

Šlo o obchod v Plumlovské ulici v Prostějově. Dům patřil jeho dceři a zeťovi a podle žalobců bylo sjednané nájemné pro OP krajně nevýhodné. Tuhý navíc nájemní smlouvu se svými příbuznými uzavřel bez vědomí kohokoliv dalšího z vedení firmy.

Druhá část obžaloby se pak týká outletu v Žeranovské ulici v Prostějově, kdy budova původně patřila textilce, ale Tuhý jako šéf představenstva ji prodal svým příbuzným.

Tuhý obvinění odmítá. Při výslechu na policii se hájil tím, že sjednané nájemné z obratu bylo výhodné pro obě strany. Tvrdil rovněž, že nájemní smlouvu na prodejnu v Plumlovské ulici podepsali obchodní náměstek a také právník podniku. Prodej domu v Žeranovské ulici vysvětloval doporučením bank, u kterých měl OP úvěry, aby se firma začala zbavovat nepotřebného majetku.

Jeden soud už bývalý šéf „ópéčka“ prohrál

Vyšetřovatelé nicméně zkoumali zápisy z valných hromad a zasedání představenstev OP, ale o pronájmech nebo prodeji domů v Plumlovské a Žeranovské ulici nenašli ani zmínku. Tuhého zeť René Volek dodal, že s tchánem připravují k celé věci společné prohlášení, které hodlají zveřejnit.

Jeden proces už přitom bývalý šéf Tuhý prohrál. Brněnský krajský soud ho nedávno potrestal pěti lety vězení za to, že si neoprávněně vyplatil prémie ve výši 26 milionů korun. Peníze navíc Tuhý musí vrátit. Exšéf OP se však odvolal a případ tak bude ještě posuzovat Vrchní soud v Olomouci.

V rámci OP probíhá i další vyšetřování, v němž je pětice vrcholných manažerů, kteří do vedení firmy nastoupili po Tuhém, obviněna z machinací se zástavami posledního volného majetku ve prospěch největšího věřitele OP České spořitelny. Pokud půjdou k soudu, hrozí jim až tři roky vězení.