U Brodku u Přerova se zastavil pravděpodobně při cestě na jih čáp černý. | foto: Jan Teimer

Na poli u Brodku u Přerova se objevil černý čáp, zastavil se tu při tahu

  • 7
Poměrně neobvyklá podívaná se naskytla v uplynulých dnech zemědělcům a kolemjdoucím na jednom z polí u Brodku u Přerova. Společně s „klasickými“ bílými čápy se tam při cestě na jih zastavil jejich příbuzný, který má s výjimkou břicha černě zbarvené peří. Tento druh ptáků se lidem ukazuje jen výjimečně, protože je velmi plachý.

„Čápi černí kvůli své plachosti nehnízdí u vesnic, ani v jejich okolí. Vyhledávají především lesy. U nás na Hané jsou zejména na Libavé, kde bývá klid. V otevřené krajině jsou tedy čápi černí k vidění mnohem vzácněji než bílí. Pro laika je to určitě velmi zajímavé,“ podotkl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Pobyt černého čápa na poli u Brodku u Přerova si vysvětluje pravidelnou ptačí migrací. „Čápi už začínají táhnout na jih. Čáp černý se tedy u Brodku pravděpodobně jen zastavil při své cestě,“ odhaduje ornitolog.

Čáp černý je o něco menší než běžnější čáp bílý. Délka jeho těla dosahuje 90 až 105 centimetrů a rozpětí křídel činí 173 až 205 centimetrů. Váží 2,4 až 3,2 kilogramy. Kromě bílého břicha je jeho tělo celé leskle černé, u dospělých samců jde kovový lesk do zelena, mědi či purpuru.

Samice snáší obvykle tři až pět vajec, ze kterých se po měsíci líhnou mláďata s bílým prachovým peřím.

Čápi černí žijí ve většině zemí střední a východní Evropy, obývají rovněž mírnější oblasti Asie až po Dálný východ. Evropské a západoasijské populace táhnou na zimu do střední a západní Afriky, ostatní do Indie a Číny.

Svá hnízda si staví z klacků a větví v korunách starých stromů či na skalách. Živí se převážně rybami a dalšími drobnými živočichy, které loví hlavně v potocích.