Mariánský sloup na olomouckém Dolním náměstí.

Mariánský sloup na olomouckém Dolním náměstí. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Část olomouckého morového sloupu je jen kopie, originál leží už 20 let u restaurátora

  • 0
Jen málo lidí ví, že část morového sloupu stojícího na olomouckém Dolním náměstí není originál díla, ale jen kopie. Původní část leží už dvacet let v restaurátorské dílně.

Dvě minuty klidnou chůzí a pět milionů korun. Tak krátká a zároveň tak daleká je cesta původního čtyřmetrového dříku známého mariánského sloupu z olomouckého Dolního náměstí na své nové místo.

Pískovcový tordovaný dřík, tedy točitou část mezi patkou a hlavicí morového sloupu, nahradili restaurátoři kopií kvůli statice v druhé polovině 80. let minulého století. Teď se má do olomouckých ulic vrátit, a to na nedaleké Blažejské náměstí. Tedy v případě, pokud se na něj najde zmíněných pět milionů. Město je totiž zatím dát nechce.

"Jde nám o to, aby sloup byl lidem na očích a Blažejské náměstí je pro něj nejlepší možné místo. Není zde žádná umělecká výzdoba a travnaté místo po někdejším kostelu je ideální," říká architekt Jan Cetkovský, který za projektem vracejícím umělecké dílo do ulic stojí. Pět milionů má být samotného dříku použito i na nové plastiky a celkovou rekonstrukci náměstí.

"O projektu víme. Nás by ale nyní zajímalo jen případné restaurování dříku, který by měl být podle pana Cetkovského národní kulturní památkou," reagovala Vlasta Kauerová z odboru památkové péče magistrátu města.

Výrazným prvkem obnoveného náměstí má být tekoucí pitná voda jako odkaz na barokní kašny v centru města, za kterými stejně jako za Morovým sloupem a sloupem Nejsvětější Trojice stojí kamenický mistr Václav Render.

Dřík je cenná památka, do muzea se ale nevejde

"S novým umístěním dříku se nic neděje skoro dvacet let, takže jsme se rozhodli pro tuto iniciativu. Město stále strká hlavu do písku, přestože jde o jeho majetek, takže se snažíme najít i jiné možnosti, jak projekt financovat. Tento týden se ale kvůli financování projektu sejdeme i s primátorem Novotným," nastínil Cetkovský.

Dřík je přitom cennou historickou památkou. "Musí být z kulturně-historických a památkových důvodů zachován. Problém je ale v tom, že tak vysoký sloup nelze umístit do muzejní expozice," říká Leoš Mlčák z památkového ústavu.

Mariánský sloup na olomouckém Dolním náměstí.

Dřík mariánského sloupu stojícího na olomouckém Dolním náměstí je jen kopií, originál leží už dvacet let v restaurátorské dílně.

Pravý čtyřmetrový sloup z maletínského pískovce leží v depozitu restaurátora Ladislava Werkmanna. Na přechodném umístění dříku se v roce 1992 dohodlo město Olomouc a tehdejší okresní úřad právě s Werkmannem.

"Do konce toho roku mělo být umístění bezplatné, ale až do dneška je rozměrný sloup stále ve Werkmannově dílně," upozorňuje Cetkovský. Osazení dříku má potom mít na starosti olomoucký rodák Otmar Oliva, restaurátorské práce Ladislav Werkmann a celkový architektonický plán rekonstrukce Blažejského náměstí architekt David Benda.