Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Centrum sociálních služeb má za chybu zaplatit 800 tisíc, hrozí mu zánik

  • 18
Zní to jako velký paradox. Centrum Darmoděj, které působí v severní části Olomouckého kraje a mimo jiné učí rodiny ze sociálně slabého prostředí hospodařit s penězi, může samo vlastní vinou finančně „vykrvácet“. Dostalo totiž vysokou pokutu za chybu ve vyúčtování dotace a hrozí mu kvůli tomu zánik.

Organizace, jejíž protidrogovou prevenci či práci s mládeží si obce v pohraničí chválí, se dostala do problémů kvůli astronomické pokutě a penále od finančního úřadu přesahujícím 800 tisíc korun.

„Jeden z našich zaměstnanců udělal před lety chybu při vyúčtování dotace určené na zaměstnávání lidí bez práce. Nebyl v pořádku zaúčtovaný jeden den jednoho člověka. I tato malá chyba byla hodnocena jako porušení rozpočtové kázně. K pokutě ve výši 399 tisíc nám finanční úřad dopočítal ještě vyšší penále,“ popsal potíže Darmoděje jeho zakladatel a dlouhodobý ředitel Josef Vondrka.

Pro neziskovku jde o velké peníze. „My jsme sice požádali o odpuštění pokuty i penále a snad to i vyjde, jenže rozhodování v takových případech trvá i dva roky a to pro nás může být zničující,“ podotkl Vondrka.

Zaplatit statisíce už totiž Darmoděj musel. „Pokud bychom nezaplatili, nedosáhli bychom na další dotace, na kterých jsme závislí. Kdo dluží státní kase, žádné další peníze ani dostat nemůže,“ doplnil.

Peníze jsou jen do konce roku, záchranou by mohl být úvěr

Vedení Darmoděje teď přemýšlí, jak kritickou situaci řešit. „Je problém zajistit provoz, když taková částka vypadne, i přes pomoc sponzorů. Do konce roku to snad ještě zvládneme. Horší budou první měsíce příštího roku, protože peníze na mzdy dostáváme od státu až v dubnu a to, co jsme museli zaplatit na pokutě, sloužilo jako rezerva pro toto období. Organizace si ale nemůže dovolit čtvrt roku nevyplácet mzdy,“ řekl Vondrka.

Variant je podle něj několik. „Můžeme si vzít překlenovací úvěr, i když to je pro nás složité. Může se také stát, že Darmoděj jako takový skončí. To by ale neznamenalo konec našich služeb. Zaměstnanci by mohli přejít například pod neziskovku Člověk v tísni či Podané ruce, takže by naše práce pokračovala, byť třeba pod jinou hlavičkou,“ popsal Vondrka.

Situací se logicky zabývá i správní rada Darmoděje. „Financování neziskového sektoru je kapitola sama pro sebe. Věřím, že se nakonec podaří tuto složitou věc vyřešit,“ uvedl člen správní rady Miroslav Adámek.

Zaměstnanci Darmoděje si stěžují na ředitele

Darmoděj svými službami pokrývá velkou část Jesenicka a projekty, které uskutečňuje v obcích, starostové chválí.

„U nás díky spolupráci s Darmodějem vzniklo nízkoprahové centrum pro děti, organizace nám zajišťuje dluhové a pracovní poradenství, jejich lidé pracují s problémovými rodinami, ať už jde o přípravu dětí do školy, či finanční gramotnost. Dělají to velmi dobře. Byla by škoda, kdyby Darmoděj musel skončit,“ řekla starostka Kobylé nad Vidnávkou Zuzana Jochmannová.

Jenže problémy zdaleka nemá jen samotná neziskovka. Správní rada Darmoděje totiž aktuálně řeší také stížnost zaměstnanců právě na ředitele Vondrku. Podle informací MF DNES upozorňují na jeho údajné neetické zacházení a na poškozování dobrého jména organizace. Konkrétnější nikdo být nechce.

„Nyní získáváme všechny potřebné informace a teprve poté bude možné dělat závěry. Pan Vondrka zatím zůstává ve funkci,“ uvedl člen správní rady Adámek.

Sám Vondrka sice potvrdil, že o stížnostech ví, ale komentovat je odmítl: „Teď se k tomu nechci vyjadřovat. Je to v kompetenci správní rady, aby tuto choulostivou záležitost posoudila a rozhodla.“