Podle cenové mapy stojí v olomouckém vnitřním městě metr čtvereční pozemku téměř čtyři tisíce korun. Průměrná cena parcel pro rodinné domy pak dosahuje sedmnácti stovek.

Podle cenové mapy stojí v olomouckém vnitřním městě metr čtvereční pozemku téměř čtyři tisíce korun. Průměrná cena parcel pro rodinné domy pak dosahuje sedmnácti stovek. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Nedostatek parcel šroubuje v Olomouci ceny, průměr za metr je 1700 korun

  • 0
Meziročně o zhruba jedno procento, ve srovnání s rokem 2006 ale o více než 163 procent vzrostly v Olomouci ceny parcel určených pro výstavbu rodinných domů. Metr čtvereční těchto ploch se tak nyní prodává v průměru za 1 700 korun, za pětisetmetrový pozemek tak zájemce zaplatí zhruba 850 tisíc.

Růst cen parcel pro bytovou výstavbu souvisí podle realitních makléřů s faktem, že ve městě je jich akutní nedostatek.

„V realitních kancelářích se takové pozemky objevují zcela výjimečně. Není to ovšem jen kvůli tomu, že parcel je v Olomouci málo, ale i proto, že se jich lidé nechtějí zbavovat. Pokud k tomu vlastníky nenutí finanční nouze, většinou si je nechávají. Vědí, že jsou to dobře uložené peníze,“ uvedl realitní makléř Petr Korytar.

Volnou půdu pro výstavbu bytů a domů nemá už ani radnice. „V majetku města je jen minimum pozemků určených pro bydlení. Jedná se navíc o zbytkové plochy, které jsou nějakým způsobem problematické, například kvůli napojení na inženýrské sítě,“ uvedla už dříve vedoucí majetkoprávního odboru olomouckého magistrátu Gabriela Křížková.

Cenová mapa

Odráží skutečné tržní hodnoty pozemků, neboť vychází z údajů, jež radnice získala z kupních smluv. Mapu využívají například odhadci při stanovení ceny pozemku, která je základem pro výpočet daně z převodu nemovitosti. Je také významnou pomůckou pro investory, pomáhá rovněž zamezit spekulativním cenám na trhu s nemovitostmi. Ceny uvedené v mapě mají pouze informativní charakter, výši smluvní ceny neomezují.

(zdroj: Magistrát města Olomouce)

Podle aktualizované cenové mapy, kterou sestavil magistrát na základě prodejů pozemků v loňském roce a letos na jaře (mapu ještě musí schválit zastupitelé - pozn. red.), jsou v Olomouci nejdražší pozemky v centru města. Cenový strop v tomto případě dosahuje přibližně 12 500 korun za metr čtvereční, což v přepočtu na výměru 500 metrů čtverečních představuje asi 6,3 milionu korun.

V takzvaném vnitřním městě přijde metr čtvereční plochy až na 3 780 korun, v okrajových částech pak na rovné tři tisíce. To jsou však částky maximální a jsou v nich započteny i ceny ploch pro výnosnou komerci.

Průměrná cena samotných parcel pro rodinné domy bez ohledu na jejich umístění ve městě je 1 701 korun za metr čtvereční, u pozemků pro bytové domy 1 611 korun za metr čtvereční.

S výraznou úsporou přitom nemohou počítat ani zájemci o pozemky v obcích v blízkosti krajského města. Vlastníci pozemků v místech, která mají s Olomoucí dobré dopravní spojení, totiž chtějí částky podobné či v některých případech i převyšující olomoucký průměr.

V nabídkách realitních kanceláří figurují například zasíťované parcely v Bohuňovicích za cenu 1 800 až 1 900 korun, ve Velkém Týnci za 2 000 nebo v Dolanech za 2 500 korun za metr čtvereční.

Zejména kvůli rostoucím cenám v regionu v posledních letech klesá zájem o velké pozemky. Podle realitních makléřů se rozloha poptávaných parcel v posledním čtvrtstoletí snížila až o třetinu.

„Ve městě developeři běžně nabízejí novostavby rodinných domů s pozemkem, který má včetně zastavěné plochy přibližně 300 metrů čtverečních. V podstatě to vychází tak, že máte malou předzahrádku a za domem trochu trávy a posezení s grilem,“ řekl Korytar.

Zahrady u rodinných domů se ovšem zmenšují i proto, že majitelé novostaveb mnohdy nechtějí pečovat o záhony se zeleninou ani o velké trávníky.