Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mít stánek na vánočních trzích? Někde za pět tisíc, jinde i za sto

  9:56aktualizováno  9:56
Ve velkých městech Olomouckého kraje nyní vrcholí boj o to, kdo obsadí na vánočních trzích dřevěné stánky. Pro trhovce jde totiž o nejlukrativnější místa a období roku. Vyhrají ti, kteří nabídnou nejvíc za pronájem nebo nabídnou atraktivní vánoční zboží a "přebijí" tak ostatní.

Nejvíce zaplatí trhovci za pronájem stánků na vánočních trzích v Olomouci. Cena se pohybuje většinou mezi 15 až 50 tisíci, může se ale vyšplhat i přes sto tisíc. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

S rozdělováním stánků si pospíšil hlavně Šumperk, který jako jediný z pěti bývalých okresních měst regionu vánoční stánky draží. V pondělí se denní nájmy jednotlivých stánků šplhaly většinou nad tisíc korun.

Nejdražší pak přišel na 1 600 korun denně, loni byl přitom nejdražší stánek pro prodej punče k mání za 3 200 korun. Tak výrazný pokles nikdo nečekal.

"Letos jsme zavedli kauci na každý dražený stánek ve výši 15 tisíc korun. Pokud by někdo odstoupil, tak kauce propadá. Zřejmě proto zůstaly letos ceny podstatně níž," míní Eva Rutarová ze šumperské radnice.

Dražily se ale pouze stánky s alkoholem a občerstvením. Deset stánků je připraveno pro zboží s vánoční tématikou.

"Nájem u těchto stánků se nedraží. Je jednotný ve výši 200 korun za den," doplnila Rutarová.

Stánek v Olomouci? I za sto tisíc měsíčně

V Olomouci se o provoz stánků s vánočním občerstvením nebo zbožím stará na základě smlouvy s městem společnost Kulturní Olomouc. V centru města se objeví podobně jako loni zhruba 120 stánků.

"Nájmy se pohybují většinou od 15 do 50 tisíc korun za měsíc," uvedl jednatel společnosti Pavel Spálený. Cena rozhoduje při prodeji punče, grogu nebo svařáku. Měsíční nájem se nakonec může vyšplhat i přes sto tisíc korun.

"Jinak je naší hlavní snahou pestrost, aby nebylo příliš mnoho stánků s punčem nebo s uzeninami či sýry. Preferujeme věci řemeslné, originální, které lidé běžně nekoupí," vysvětlil Spálený. Výběrové řízení se ale nedělá.

"Už několik let máme stálé prodejce," řekl s tím, že velká část výtěžku jde zpět na samotné trhy.

"Z toho se platí osvětlení, úklid, hlídací služba. Samozřejmě nejdražší je vánoční program a provoz kluziště," vyjmenoval Spálený.

V Jeseníku si stánky musí přivézt sami prodejci

V Přerově vypisují technické služby výzvu, do které se hlásí podnikatelé. Jsou zveřejněny minimální nabídkové ceny pro tři kategorie. U tematického vánočního zboží je nejnižší cena 250 korun za den, na občerstvení bez alkoholu 410 korun a na občerstvení s alkoholem 1 250 korun za den.

"Největší zájem je o prodej občerstvení s alkoholem. Konečné nabídky od podnikatelů jsou většinou o dvě až čtyři stovky vyšší," uvedl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Nejvyšší nabídka naopak nerozhoduje v Prostějově. Na zhruba dvacítku stánků jsou jen dvě různé ceny. Na stánky obyčejné je nájem 250 korun denně, na gastro 500 korun.

"Poptávka jenom mírně převyšuje nabídku, takže výběr není příliš složitý. Preferujeme originální vánoční řemeslné zboží," řekla Renata Hromadová z prostějovského magistrátu.

Jeseník prodejní domky ani stánky vůbec nemá. "Nabízíme pouze místa vhodná k umístění prodejních stánků a to hlavně na Masarykově náměstí," vysvětlila Kamila Pecinová z jesenické radnice.

Zájemce zaplatí 50 korun za metr čtverečný a den, stánek si musí přivézt. Třeba v roce 2011 se tak pro malý zájem organizovaný vánoční trh neuskutečnil. Plochu využívali prodejci, kteří přijeli třeba jen na pár dní.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

Další z rubriky

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Firma Olomouce pro správu sportovišť stadion nezvládne, údržbu bude platit

JMÉNO PO MECENÁŠI. Jméno nese po svém zakladateli a mecenáši olomoucké kopané...

Olomoucká radnice si koupila za 145 milionů korun a balík akcií Andrův stadion, vlastními silami se o něj však nedokáže...

Najdete na iDNES.cz