Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mít stánek na vánočních trzích? Někde za pět tisíc, jinde i za sto

  9:56aktualizováno  9:56
Ve velkých městech Olomouckého kraje nyní vrcholí boj o to, kdo obsadí na vánočních trzích dřevěné stánky. Pro trhovce jde totiž o nejlukrativnější místa a období roku. Vyhrají ti, kteří nabídnou nejvíc za pronájem nebo nabídnou atraktivní vánoční zboží a "přebijí" tak ostatní.

Nejvíce zaplatí trhovci za pronájem stánků na vánočních trzích v Olomouci. Cena se pohybuje většinou mezi 15 až 50 tisíci, může se ale vyšplhat i přes sto tisíc. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

S rozdělováním stánků si pospíšil hlavně Šumperk, který jako jediný z pěti bývalých okresních měst regionu vánoční stánky draží. V pondělí se denní nájmy jednotlivých stánků šplhaly většinou nad tisíc korun.

Nejdražší pak přišel na 1 600 korun denně, loni byl přitom nejdražší stánek pro prodej punče k mání za 3 200 korun. Tak výrazný pokles nikdo nečekal.

"Letos jsme zavedli kauci na každý dražený stánek ve výši 15 tisíc korun. Pokud by někdo odstoupil, tak kauce propadá. Zřejmě proto zůstaly letos ceny podstatně níž," míní Eva Rutarová ze šumperské radnice.

Dražily se ale pouze stánky s alkoholem a občerstvením. Deset stánků je připraveno pro zboží s vánoční tématikou.

"Nájem u těchto stánků se nedraží. Je jednotný ve výši 200 korun za den," doplnila Rutarová.

Stánek v Olomouci? I za sto tisíc měsíčně

V Olomouci se o provoz stánků s vánočním občerstvením nebo zbožím stará na základě smlouvy s městem společnost Kulturní Olomouc. V centru města se objeví podobně jako loni zhruba 120 stánků.

"Nájmy se pohybují většinou od 15 do 50 tisíc korun za měsíc," uvedl jednatel společnosti Pavel Spálený. Cena rozhoduje při prodeji punče, grogu nebo svařáku. Měsíční nájem se nakonec může vyšplhat i přes sto tisíc korun.

"Jinak je naší hlavní snahou pestrost, aby nebylo příliš mnoho stánků s punčem nebo s uzeninami či sýry. Preferujeme věci řemeslné, originální, které lidé běžně nekoupí," vysvětlil Spálený. Výběrové řízení se ale nedělá.

"Už několik let máme stálé prodejce," řekl s tím, že velká část výtěžku jde zpět na samotné trhy.

"Z toho se platí osvětlení, úklid, hlídací služba. Samozřejmě nejdražší je vánoční program a provoz kluziště," vyjmenoval Spálený.

V Jeseníku si stánky musí přivézt sami prodejci

V Přerově vypisují technické služby výzvu, do které se hlásí podnikatelé. Jsou zveřejněny minimální nabídkové ceny pro tři kategorie. U tematického vánočního zboží je nejnižší cena 250 korun za den, na občerstvení bez alkoholu 410 korun a na občerstvení s alkoholem 1 250 korun za den.

"Největší zájem je o prodej občerstvení s alkoholem. Konečné nabídky od podnikatelů jsou většinou o dvě až čtyři stovky vyšší," uvedl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Nejvyšší nabídka naopak nerozhoduje v Prostějově. Na zhruba dvacítku stánků jsou jen dvě různé ceny. Na stánky obyčejné je nájem 250 korun denně, na gastro 500 korun.

"Poptávka jenom mírně převyšuje nabídku, takže výběr není příliš složitý. Preferujeme originální vánoční řemeslné zboží," řekla Renata Hromadová z prostějovského magistrátu.

Jeseník prodejní domky ani stánky vůbec nemá. "Nabízíme pouze místa vhodná k umístění prodejních stánků a to hlavně na Masarykově náměstí," vysvětlila Kamila Pecinová z jesenické radnice.

Zájemce zaplatí 50 korun za metr čtverečný a den, stánek si musí přivézt. Třeba v roce 2011 se tak pro malý zájem organizovaný vánoční trh neuskutečnil. Plochu využívali prodejci, kteří přijeli třeba jen na pár dní.Nejčtenější

Na Olomoucku narazil autobus do stromu, do nemocnic muselo jedenáct lidí

U Hraničních Petrovic na Olomoucku narazil linkový autobus do stromu. Zranilo...

U vážné dopravní nehody, která se stala u Hraničných Petrovic na Olomoucku, zasahovali odpoledne hasiči, záchranáři i...

Balík s drahými hodinkami kdosi vykradl, prodejci se vrátila tři jablka

Sběrný přepravný uzel České pošty, obsluha třídícího stroje

Neobvyklý případ krádeže vyšetřují policisté z Olomouce. Pátrají po zloději, který se zmocnil drahých náramkových...Dívka se převtěluje do postav z komiksů, her i filmů. Kostýmy si dělá sama

Cosplayerka Alena Klimecká jako čarodějka Hermiona, jedna z hlavních postav...

Jak může vypadat šatník osmnáctileté dívky? Ten Aleny Klimecké z Přerovska je značně minimalistický. To, co nosí v...

Obec na Šumpersku sužují mračna komárů, bodají i padesátkrát za minutu

Když vám komár pije krev, je to vcelku složitá operace.

Hejna útočících komárů, kteří jsou navíc nejagresivnější ze všech běžně se vyskytujících druhů, obtěžují obyvatele...

Město zavřelo zkratku přes trať, lidé prostříhali plot a chodí tudy dál

Olomoučané přišli o zkratku vedoucí přes železniční trať, protože zchátralou...

Navzdory zákazu radnice Olomoučané dál chodí přes železniční trať na rozhraní čtvrtí Hejčín a Nová Ulice. Desítky let...

Další z rubriky

Na Olomoucku narazil autobus do stromu, do nemocnic muselo jedenáct lidí

U Hraničních Petrovic na Olomoucku narazil linkový autobus do stromu. Zranilo...

U vážné dopravní nehody, která se stala u Hraničných Petrovic na Olomoucku, zasahovali odpoledne hasiči, záchranáři i...

Dívka se převtěluje do postav z komiksů, her i filmů. Kostýmy si dělá sama

Cosplayerka Alena Klimecká jako čarodějka Hermiona, jedna z hlavních postav...

Jak může vypadat šatník osmnáctileté dívky? Ten Aleny Klimecké z Přerovska je značně minimalistický. To, co nosí v...

Liška a mládě spadly do jámy, záchraně se bránily kousáním a škrábáním

Liška s mládětem spadly na Olomoucku do jámy na stavbě, vysvobodit je museli...

Hasiči ze Šternberka zachraňovali ráno lišku a mládě, které spadly do hluboké jámy na stavbě a vlastními silami se...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz