Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Měla platný lístek na vlak. Na noc ženu ale z čekárny i tak vyhnali

  9:09aktualizováno  9:09
Cestující měla platnou jízdenku na vlak, jenže ten jí vinou zpoždění předchozího spoje v Hranicích ujel. Chtěla tak strávit noc ve zdejší čekárně. Zaměstnanci nádraží ji ale z budovy vykázali, přitom právě jízdenka zaručuje, že člověk má do doby příjezdu vlaku nárok zůstat v čekárně. ČD však pochybení odmítají.
Kvůli poruše na trati měl vlak, kterým jela Jana Tvarůžková zpoždění. Nestihla tak navazující spoj a musela nocovat před nádražím na lavičce. Ilustrační snímek

Kvůli poruše na trati měl vlak, kterým jela Jana Tvarůžková zpoždění. Nestihla tak navazující spoj a musela nocovat před nádražím na lavičce. Ilustrační snímek | foto: Tomáš HájekMAFRA

Jana Tvarůžková cestovala minulý čtvrtek vlakem z Prahy do Příbora, kvůli poruše na trati však do cíle ten den nedorazila. Vlak společnosti RegioJet, který ji měl dopravit z Prahy do Hranic, totiž nabral velké zpoždění. A poslední spoj, který ji z Hranic mohl dovézt do Příbora, cílové stanice její cesty, však na zpožděný rychlík nepočkal. Patřil jinému dopravci - Českým drahám.

Jana Tvarůžková se tak v noci ocitla i s platnou jízdenkou ČD na trasu z Hranic do Příbora, kterou si zaplatila předem, na hranickém nádraží.

„Měla jsem na tuto trasu samozřejmě zakoupenou jízdenku již v Praze, ale vzhledem k tomu, že byla datována na čtvrtek a v pátek by již nebyla platná, kupovala jsem si ji po příjezdu do Hranic pro jistotu ještě znovu,“ říká Tvarůžková.

Českým drahám tak za trasu Hranice - Příbor zaplatila dvakrát. K přístřeší v podobě čekárny jí však nepomohl ani jeden lístek.

Z čekárny, která měla být podle cedulky na dveřích v případě mimořádných událostí či zpoždění vlaků otevřená po celou noc, ji zaměstnanci nádraží vyhodili.

„Neměla jsem kam jít a neměla jsem u sebe dostatečnou hotovost, abych si zaplatila noc v hotelu, i kdybych věděla, kde ve městě nějaký je a jak se dostanu do centra. Byla jsem tedy nucena strávit noc na lavičce před nádražím, dokud se budova opět neotevřela. Nedovedu si představit, že by se mi to stalo v zimě, že by se to stalo staršímu člověku, nebo že by mě venku samotnou někdo obtěžoval,“ stěžuje si na přístup dopravce.

Z celé cesty tak Janě Tvarůžkové zůstala hořká pachuť. Nikdo se jí podle jejích slov ani neomluvil.

„Zaměstnancům ČD se nejspíš nechtělo zůstat po celou noc v budově, kterou by museli nechat otevřenou, a tak mě z čekárny neprávem vyhodili ven na ulici. Prý musí budovu uzamknout, nařízení seshora, se kterým nic neudělají,“ říká s tím, že neměla žádnou jinou možnost, jak se dostat v noci domů.

Po příjezdu domů se tedy obrátila přímo na České dráhy, odpovědi, proč k takové situaci došlo, se však nedočkala.

Kdyby měla lístek na celou cestu, čekárna by zůstala otevřená

Vyjádření se podařilo získat až poté, co se na společnost obrátila MF DNES. „Je nám líto, že k dané situaci došlo. Je obvyklé, že cestující v podobných situacích s uzavřenou přepravní smlouvou, tedy s přímou platnou jízdenkou z nástupní do cílové stanice, necháváme v čekárně přes noc s možností přístupu na WC a k nápojovému automatu v hale. Z důvodu bezpečnosti a eliminace pobytu bezdomovců na stanici je však samotná hala vždy uzavřena,“ vysvětluje tiskový mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

A proč se tedy podobné podmínky nevztahovaly i na paní Tvarůžkovou?

„Pokud by paní Tvarůžková měla přímou jízdenku, pak by se podobné situaci určitě vyhnula. Navíc České dráhy svým cestujícím garantují zajištění posledního přípoje až do cílové stanice na území ČR,“ vysvětluje Šťáhlavský.

To podle něj znamená, že kdyby si cestující zakoupila jízdenku na celou cestu právě u ČD, zajistila by jí společnost v případě ujetí posledního přípojného vlaku náhradní přepravu až do Příbora.

„Protože paní Tvarůžková cestovala do Hranic se společností RegioJet, tak se měla za této situace obrátit přímo na svého dopravce,“ prohlásil Šťáhlavský.

Takové vysvětlení se ale Janě Tvarůžkové nelíbí. „Nevidím problém v tom, že ČD nezajistily náhradní dopravu, taxislužbu a podobně, ani jsem to v této situaci nečekala. Jde mi vyloženě jen o to, že mi nebylo umožněno zůstat v čekárně, která je přístupná i pro cestující jiných společností, než jsou ČD.“
Nejčtenější

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...

To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Další z rubriky

Kalamita po větrné smršti urychlila rozšíření přírodní rezervace Rabštejn

Vyhlídka z Rabštejna směrem  k turistické chatě a Hrubému Jeseníku.

Plocha přírodní rezervace Rabštejn v Jeseníkách by se měla rozrůst z dvaceti na zhruba 60 hektarů. Po dvou letech...

Prostějovská opozice kvůli problémům kolem hokeje zaútočila na náměstky

Prostějovská radnice.

Kvůli krachu mládežnického hokeje a problematickým dotacím opozice v Prostějově ostře atakuje odpovědné náměstky...

Poválečné běsnění strhlo památku na vědce z 19. století, teď je zpět

Člen spolku Za krásnou Olomouc Alexandr Jeništa (vlevo) a restaurátor Radomír...

Zmizela v rozbouřených časech na konci druhé světové války kvůli protiněmecké náladě. Až nyní se připomínka Rudolfa...

Najdete na iDNES.cz