Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Měla platný lístek na vlak. Na noc ženu ale z čekárny i tak vyhnali

  9:09aktualizováno  9:09
Cestující měla platnou jízdenku na vlak, jenže ten jí vinou zpoždění předchozího spoje v Hranicích ujel. Chtěla tak strávit noc ve zdejší čekárně. Zaměstnanci nádraží ji ale z budovy vykázali, přitom právě jízdenka zaručuje, že člověk má do doby příjezdu vlaku nárok zůstat v čekárně. ČD však pochybení odmítají.
Kvůli poruše na trati měl vlak, kterým jela Jana Tvarůžková zpoždění. Nestihla tak navazující spoj a musela nocovat před nádražím na lavičce. Ilustrační snímek

Kvůli poruše na trati měl vlak, kterým jela Jana Tvarůžková zpoždění. Nestihla tak navazující spoj a musela nocovat před nádražím na lavičce. Ilustrační snímek | foto: Tomáš HájekMAFRA

Jana Tvarůžková cestovala minulý čtvrtek vlakem z Prahy do Příbora, kvůli poruše na trati však do cíle ten den nedorazila. Vlak společnosti RegioJet, který ji měl dopravit z Prahy do Hranic, totiž nabral velké zpoždění. A poslední spoj, který ji z Hranic mohl dovézt do Příbora, cílové stanice její cesty, však na zpožděný rychlík nepočkal. Patřil jinému dopravci - Českým drahám.

Jana Tvarůžková se tak v noci ocitla i s platnou jízdenkou ČD na trasu z Hranic do Příbora, kterou si zaplatila předem, na hranickém nádraží.

„Měla jsem na tuto trasu samozřejmě zakoupenou jízdenku již v Praze, ale vzhledem k tomu, že byla datována na čtvrtek a v pátek by již nebyla platná, kupovala jsem si ji po příjezdu do Hranic pro jistotu ještě znovu,“ říká Tvarůžková.

Českým drahám tak za trasu Hranice - Příbor zaplatila dvakrát. K přístřeší v podobě čekárny jí však nepomohl ani jeden lístek.

Z čekárny, která měla být podle cedulky na dveřích v případě mimořádných událostí či zpoždění vlaků otevřená po celou noc, ji zaměstnanci nádraží vyhodili.

„Neměla jsem kam jít a neměla jsem u sebe dostatečnou hotovost, abych si zaplatila noc v hotelu, i kdybych věděla, kde ve městě nějaký je a jak se dostanu do centra. Byla jsem tedy nucena strávit noc na lavičce před nádražím, dokud se budova opět neotevřela. Nedovedu si představit, že by se mi to stalo v zimě, že by se to stalo staršímu člověku, nebo že by mě venku samotnou někdo obtěžoval,“ stěžuje si na přístup dopravce.

Z celé cesty tak Janě Tvarůžkové zůstala hořká pachuť. Nikdo se jí podle jejích slov ani neomluvil.

„Zaměstnancům ČD se nejspíš nechtělo zůstat po celou noc v budově, kterou by museli nechat otevřenou, a tak mě z čekárny neprávem vyhodili ven na ulici. Prý musí budovu uzamknout, nařízení seshora, se kterým nic neudělají,“ říká s tím, že neměla žádnou jinou možnost, jak se dostat v noci domů.

Po příjezdu domů se tedy obrátila přímo na České dráhy, odpovědi, proč k takové situaci došlo, se však nedočkala.

Kdyby měla lístek na celou cestu, čekárna by zůstala otevřená

Vyjádření se podařilo získat až poté, co se na společnost obrátila MF DNES. „Je nám líto, že k dané situaci došlo. Je obvyklé, že cestující v podobných situacích s uzavřenou přepravní smlouvou, tedy s přímou platnou jízdenkou z nástupní do cílové stanice, necháváme v čekárně přes noc s možností přístupu na WC a k nápojovému automatu v hale. Z důvodu bezpečnosti a eliminace pobytu bezdomovců na stanici je však samotná hala vždy uzavřena,“ vysvětluje tiskový mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

A proč se tedy podobné podmínky nevztahovaly i na paní Tvarůžkovou?

„Pokud by paní Tvarůžková měla přímou jízdenku, pak by se podobné situaci určitě vyhnula. Navíc České dráhy svým cestujícím garantují zajištění posledního přípoje až do cílové stanice na území ČR,“ vysvětluje Šťáhlavský.

To podle něj znamená, že kdyby si cestující zakoupila jízdenku na celou cestu právě u ČD, zajistila by jí společnost v případě ujetí posledního přípojného vlaku náhradní přepravu až do Příbora.

„Protože paní Tvarůžková cestovala do Hranic se společností RegioJet, tak se měla za této situace obrátit přímo na svého dopravce,“ prohlásil Šťáhlavský.

Takové vysvětlení se ale Janě Tvarůžkové nelíbí. „Nevidím problém v tom, že ČD nezajistily náhradní dopravu, taxislužbu a podobně, ani jsem to v této situaci nečekala. Jde mi vyloženě jen o to, že mi nebylo umožněno zůstat v čekárně, která je přístupná i pro cestující jiných společností, než jsou ČD.“

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Letos dopadneme hůř, míní olomoucký lídr ČSSD. Na postu primátora netrvá

Lídr ČSSD pro komunální volby 2018 v Olomouci Filip Žáček.

Jeho strana vládne Olomouci v široké čtyřkoalici, která před čtyřmi lety poslala do opozice vítěze voleb – hnutí ANO....

Není v tom háček, ale chceme na radnici změnu hájí byznysmen dary stranám

Předseda představenstva developerské společnosti Manthellan a vlivný podnikatel...

Minulý týden se postaral o velký rozruch, když oznámil, že jeho firma poslala finanční dary osmi prostějovským...

Zeman míří pošesté do Olomouckého kraje, novináři za ním musí na Praděd

Prezident Miloš Zeman zahájil ve středu 8. listopadu 2017 v Olomouci svou už...

Na Přerovsko, Šumpersko a Jesenicko zavítá v první polovině příštího týdne při své už šesté prezidentské návštěvě...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz