Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chceme Národní park Jeseníky, řeklo už 14 tisíc lidí i klub turistů

  13:21aktualizováno  13:21
Petici za vznik Národního parku Jeseníky podepsalo v Olomouckém kraji už čtrnáct tisíc lidí, kromě nich se chce nyní do jednání s ministerstvem životního prostředí aktivně zapojit i zdejší Klub českých turistů. Jeseníky podmínky pro vyhlášení parku splňují, ministerstvo však zatím s přípravou celého procesu nezačalo.
Podobnou ceduli označující vstup do národního parku by chtělo v Jeseníku vidět stále více lidí. Ilustrační foto

Podobnou ceduli označující vstup do národního parku by chtělo v Jeseníku vidět stále více lidí. Ilustrační foto | foto: Koláž - iDNES.czČTK

Za zřízení Národního parku se nyní postavil například i Klub českých turistů Olomouckého kraje, dlouhodobě o něj usiluje i správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Podle nich by to pomohlo celému regionu, protože by tak získal mnohem více peněz.

"Klubu českých turistů záleží na zlepšení podmínek pro turistiku v Jeseníkách a také na zlepšení ochrany přírody a krajiny. Národní park přispěje k větší informovanosti a zájmu o Jeseníky. Z našich návštěv například v Krkonoších víme, že je zde řada informačních center, muzeum přírody, probíhá řada akcí pro veřejnost, je k dostání daleko více propagačních materiálů," nastínil místopředseda oblastního výboru Jaroslav Venzara.

Podle něj je sice v Krkonoších omezen pohyb lidí přes některé cenné lokality, na druhé straně je ale řada turistických tras pěkně opravena. "Klub českých turistů Olomouckého kraje pořádá do oblasti Jeseníků desítky pochodů, pobytů a vycházek. Věříme, že vyhlášení NP Jeseníky přispěje k zachování krásy Jeseníků pro další turistické generace," uvedl Venzara.

Oblastní výbor klubu tak jednomyslně přijal podporující stanovisko ke zřízení národního parku a pověřil svého zástupce, aby se účastnil jednání s ministerstvem životního prostředí. V regionu už totiž dosud podepsaly petici stovky členů klubu a podpořily ji i celé místní organizace, kladný názor vyjádřili i lidé při průzkumech veřejného mínění v Rýmařově a Šumperku.

Národní parky získávají stovky milionů, CHKO téměř nic

Také zástupce petičního výboru Ondřej Bačík upozornil, že národní park by Jesenicku pomohl. "Příroda Hrubého Jeseníku je největším bohatstvím našeho regionu. Zachovejme si jedinečnou přírodu a využijme velké příležitosti, které národní park nabízí. Je to prestižní značka, která zatraktivní Jeseníky a podpoří zaměstnanost i ekonomiku."

Do národních parků totiž podle něj přitékají stovky milionů. "Například z Operačního programu Životní prostředí získaly Národní parky Šumava, Krkonoše a České Švýcarsko v uplynulých dvou letech 685 miliónů korun na mnoho veřejně přínosných projektů, zatímco CHKO Jeseníky nezískala prakticky nic. Naše příroda i náš region tak přichází o velké možnosti."

Porovnání vybraných rozdílů dvou národních parků a CHKO Jeseníky.

Porovnání vybraných rozdílů dvou národních parků a CHKO Jeseníky (po kliknutí se zobrazí celé). zdroj: www.npjeseniky.info

Ministerstvo životního prostředí má Jeseníky zařazeny mezi oblastmi, které splňují podmínky pro vyhlášení národního parku. Dosud ale jeho zřízení nijak neřešilo.

"Vedení ministerstva dosud nerozhodlo, zda proces vyhlašování národního parku začne. Pokud by k takovému rozhodnutí došlo, jedná se o časově náročný proces, ke kterému ještě nemáme k dispozici všechny nezbytné podklady," uvedl pro ČTK vedoucí oddělení národních parků Martin Bílý s tím, že vyhlašování určitě nebude zahájeno v nejbližší době.

Park vše zkomplikuje, bojí se část podnikatelů i starostů...

Někteří místní obyvatelé či firmy z turistického ruchu se obávají, že by vyhlášení národního parku vytvořilo řadu překážek například při stavbě nových domů nebo podnikání. Obavy mají i někteří starostové.

"Největší strach máme z toho, že po možném vzniku parku nikdo nebude schopen garantovat, jaká bude péče o lesy. Třeba na Šumavě se několikrát v rozmezí pár let změnil přístup k hospodaření," řekl už dříve starosta Malé Morávky Ondřej Holub.

Bojí se i toho, že by možná změna hospodaření v jesenických lesích mohla mít negativní vliv na dřevařský průmysl, který v regionu vytváří značnou část pracovních míst.

"S národním parkem souvisí hrozba snížení limitů pro těžbu dřeva. To by mohlo mít dopad na zaměstnanost v regionu, ale třeba i ekonomiku státu. Nejsem si jistý, jestli si v dnešní době můžeme dovolit nechat část dřeva nechat ležet ladem v lese," uvedl Holub.

...podle obhájců se však nic nezmění

Kritici potenciálního Národního parku Jeseníky mají třeba i obavy o narušení turistického ruchu v oblasti. Ty jsou ale například podle Jindřicha Chlapka ze Správy CHKO Jeseníky bezpředmětné.

"Navržené území národního parku se překrývá s oblastmi, které už dnes mají statut například národních přírodních rezervací. Pravidla chování by se tak pro návštěvníky prakticky nezměnila," vysvětlil Chlapek.

Podle zastánců navíc navržená podoba národního parku nezasahuje do obcí, je mimo obydlená území a jeho rozloha by měla činit pouze přibližně čtvrtinu z plochy dnešní CHKO Jeseníky a to zejména v centrální části Hrubého Jeseníku.

Turistické stezky v horách mají být zachovány, stejně tak trasy pro běžecké lyžování i provoz lyžařského areálu Ovčárna. Sběr borůvek, hub a pohyb v přírodě bude možný za podobných podmínek jako dnes.

Navržená podoba Národního parku Jeseníky.

Navržené umístění a hranice Národního parku Jeseníky, který má zabrat zhruba čtvrtinu stávající chráněné krajinné oblasti (klikněte pro zvětšení). foto: www.npjeseniky.info, iDNES
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Litovel marně vymáhá na trýzniteli koní peníze za nucenou péči o zvířata

Z usedlosti v osadě Měník na Olomoucku nechala litovelská radnice na popud...

Nejen pět mrtvých koní, ale také dluh několik set tisíc korun zůstal po muži, jenž trýznil na statku v Měníku na...

Běžkař s orientačními problémy ujel skupině, urazil desítky kilometrů

Policisté se na Hejnicku musejí potýkat s náročným terénem a s běžným autem by...

Náročnou noční akci mají za sebou členové horské služby, policisté, hasiči a další lidé, kteří se v Jeseníkách zapojili...

Chodce v Olomouci znovu ohrožovalo padající zdivo, z domu spadly cihly

Z domu v centru Olomouce spadlo na chodník několik cihel, nikdo z kolemjdoucích...

Z jedné z budov v centru Olomouce ráno spadlo na chodník několik cihel. Místem na jedné z nejrušnějších ulic města...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz