Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chceme Národní park Jeseníky, řeklo už 14 tisíc lidí i klub turistů

  13:21aktualizováno  13:21
Petici za vznik Národního parku Jeseníky podepsalo v Olomouckém kraji už čtrnáct tisíc lidí, kromě nich se chce nyní do jednání s ministerstvem životního prostředí aktivně zapojit i zdejší Klub českých turistů. Jeseníky podmínky pro vyhlášení parku splňují, ministerstvo však zatím s přípravou celého procesu nezačalo.
Podobnou ceduli označující vstup do národního parku by chtělo v Jeseníku vidět stále více lidí. Ilustrační foto

Podobnou ceduli označující vstup do národního parku by chtělo v Jeseníku vidět stále více lidí. Ilustrační foto | foto: Koláž - iDNES.czČTK

Za zřízení Národního parku se nyní postavil například i Klub českých turistů Olomouckého kraje, dlouhodobě o něj usiluje i správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Podle nich by to pomohlo celému regionu, protože by tak získal mnohem více peněz.

"Klubu českých turistů záleží na zlepšení podmínek pro turistiku v Jeseníkách a také na zlepšení ochrany přírody a krajiny. Národní park přispěje k větší informovanosti a zájmu o Jeseníky. Z našich návštěv například v Krkonoších víme, že je zde řada informačních center, muzeum přírody, probíhá řada akcí pro veřejnost, je k dostání daleko více propagačních materiálů," nastínil místopředseda oblastního výboru Jaroslav Venzara.

Podle něj je sice v Krkonoších omezen pohyb lidí přes některé cenné lokality, na druhé straně je ale řada turistických tras pěkně opravena. "Klub českých turistů Olomouckého kraje pořádá do oblasti Jeseníků desítky pochodů, pobytů a vycházek. Věříme, že vyhlášení NP Jeseníky přispěje k zachování krásy Jeseníků pro další turistické generace," uvedl Venzara.

Oblastní výbor klubu tak jednomyslně přijal podporující stanovisko ke zřízení národního parku a pověřil svého zástupce, aby se účastnil jednání s ministerstvem životního prostředí. V regionu už totiž dosud podepsaly petici stovky členů klubu a podpořily ji i celé místní organizace, kladný názor vyjádřili i lidé při průzkumech veřejného mínění v Rýmařově a Šumperku.

Národní parky získávají stovky milionů, CHKO téměř nic

Také zástupce petičního výboru Ondřej Bačík upozornil, že národní park by Jesenicku pomohl. "Příroda Hrubého Jeseníku je největším bohatstvím našeho regionu. Zachovejme si jedinečnou přírodu a využijme velké příležitosti, které národní park nabízí. Je to prestižní značka, která zatraktivní Jeseníky a podpoří zaměstnanost i ekonomiku."

Do národních parků totiž podle něj přitékají stovky milionů. "Například z Operačního programu Životní prostředí získaly Národní parky Šumava, Krkonoše a České Švýcarsko v uplynulých dvou letech 685 miliónů korun na mnoho veřejně přínosných projektů, zatímco CHKO Jeseníky nezískala prakticky nic. Naše příroda i náš region tak přichází o velké možnosti."

Porovnání vybraných rozdílů dvou národních parků a CHKO Jeseníky.

Porovnání vybraných rozdílů dvou národních parků a CHKO Jeseníky (po kliknutí se zobrazí celé). zdroj: www.npjeseniky.info

Ministerstvo životního prostředí má Jeseníky zařazeny mezi oblastmi, které splňují podmínky pro vyhlášení národního parku. Dosud ale jeho zřízení nijak neřešilo.

"Vedení ministerstva dosud nerozhodlo, zda proces vyhlašování národního parku začne. Pokud by k takovému rozhodnutí došlo, jedná se o časově náročný proces, ke kterému ještě nemáme k dispozici všechny nezbytné podklady," uvedl pro ČTK vedoucí oddělení národních parků Martin Bílý s tím, že vyhlašování určitě nebude zahájeno v nejbližší době.

Park vše zkomplikuje, bojí se část podnikatelů i starostů...

Někteří místní obyvatelé či firmy z turistického ruchu se obávají, že by vyhlášení národního parku vytvořilo řadu překážek například při stavbě nových domů nebo podnikání. Obavy mají i někteří starostové.

"Největší strach máme z toho, že po možném vzniku parku nikdo nebude schopen garantovat, jaká bude péče o lesy. Třeba na Šumavě se několikrát v rozmezí pár let změnil přístup k hospodaření," řekl už dříve starosta Malé Morávky Ondřej Holub.

Bojí se i toho, že by možná změna hospodaření v jesenických lesích mohla mít negativní vliv na dřevařský průmysl, který v regionu vytváří značnou část pracovních míst.

"S národním parkem souvisí hrozba snížení limitů pro těžbu dřeva. To by mohlo mít dopad na zaměstnanost v regionu, ale třeba i ekonomiku státu. Nejsem si jistý, jestli si v dnešní době můžeme dovolit nechat část dřeva nechat ležet ladem v lese," uvedl Holub.

...podle obhájců se však nic nezmění

Kritici potenciálního Národního parku Jeseníky mají třeba i obavy o narušení turistického ruchu v oblasti. Ty jsou ale například podle Jindřicha Chlapka ze Správy CHKO Jeseníky bezpředmětné.

"Navržené území národního parku se překrývá s oblastmi, které už dnes mají statut například národních přírodních rezervací. Pravidla chování by se tak pro návštěvníky prakticky nezměnila," vysvětlil Chlapek.

Podle zastánců navíc navržená podoba národního parku nezasahuje do obcí, je mimo obydlená území a jeho rozloha by měla činit pouze přibližně čtvrtinu z plochy dnešní CHKO Jeseníky a to zejména v centrální části Hrubého Jeseníku.

Turistické stezky v horách mají být zachovány, stejně tak trasy pro běžecké lyžování i provoz lyžařského areálu Ovčárna. Sběr borůvek, hub a pohyb v přírodě bude možný za podobných podmínek jako dnes.

Navržená podoba Národního parku Jeseníky.

Navržené umístění a hranice Národního parku Jeseníky, který má zabrat zhruba čtvrtinu stávající chráněné krajinné oblasti (klikněte pro zvětšení). foto: www.npjeseniky.info, iDNESNejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Tají vlastníky, nemá účetní závěrky, přesto klub dostává od Olomouce miliony

Olomoucký zimní stadion.

Společnost, která vlastní a provozuje profesionální hokej v Olomouci, získává z veřejných rozpočtů miliony i navzdory...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...

Další z rubriky

Tají vlastníky, nemá účetní závěrky, přesto klub dostává od Olomouce miliony

Olomoucký zimní stadion.

Společnost, která vlastní a provozuje profesionální hokej v Olomouci, získává z veřejných rozpočtů miliony i navzdory...

Zakázané fotky ukazují na olomouckém náměstí srpnovou okupaci den po dni

Na olomouckém Horním náměstí je nyní k vidění výstava fotografií zachycujících...

Dvanáct panelů s velkoformátovými fotografiemi připomíná nyní na olomouckém Horním náměstí při příležitosti padesátého...

Cukrovce navzdory. Klání světových siláků v Přerově ovládl domácí Tkadlčík

V Přerově se utkali siláci v klání World's Ultimate Strongman Championship do...

Davy diváků sledovaly o uplynulém víkendu v přerovském parku Michalov klání nejsilnějších mužů World‘s Ultimate...

Volvo C70 2,0 cabrio, 100kW
Volvo C70 2,0 cabrio, 100kW

r.v. 2009, naj. 120 800 km, diesel
249 877 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz