Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V zemi leží tuny zlata, ze zkušených horníků jsou už dnes ale důchodci

  8:55aktualizováno  8:55
Palčivá otázka, kde vzít zkušené horníky, kazí na Jesenicku sužovaném nezaměstnaností nadějné plány na obnovení těžby zlata. V okolí Zlatých Hor ho jsou v zemi tuny. Naposledy se tu dobývalo před dvaceti lety, někdejší „zlatokopové“ jsou ale už většinou v důchodu.

Milan Blažeňák a Miroslav Klapich u posledního vytěženého vozíku s rudou který v roce 1993 vyvezli z dolu firmy Diamo ve Zlatých Horách. | foto: Libor TeichmannMF DNES

Pokud se ve městě Zlaté Hory podaří po dvou desítkách let legendární těžbu žlutého kovu obnovit, najde zde práci až dvě stě lidí. Z toho 140 přímo při těžbě, další desítky se uplatní v návazných činnostech jako je doprava, stravovací provoz a dalších.

Zkušení horníci, kteří tu pracovali v devadesátých letech, jsou ale už většinou v důchodu. Není proto jasné, kde by společnosti nabraly kvalifikované zaměstnance.

Historie těžby

Zlato se začalo ve Zlatých Horách těžit ve 13. století. Těžba pokračovala se střídavými úspěchy do roku 1872, pak byla zastavena. Posledních více než sto let už šlo pouze o málo úspěšné pokusy obnovit těžbu. Odborníci odhadují, že se zde za zhruba 700 let vytěžilo cca 1 500 kilogramů zlata. Horníci se do svahů znovu zakousli v roce 1965, zlato se ale těžilo jen mezi lety 1990 a 1993, kdy se vytěžilo přibližně tolik zlata, co za sedm století historické těžby.

A navíc by těžařské firmy spolu s vedením Zlatých Hor a politiky z regionu musely přesvědčit vládu, která obnovení těžby zatím odmítá. Těžaři slibují, že přinesou do nezaměstnaností sužovaného města nová pracovních místa.

Ale budou to vůbec místa pro tamní lidi? Práce v podzemí totiž není pro každého. Navíc dvacet let se zde už netěží, takže kromě lidí pracujících nyní na rekultivaci starých hornických děl tu nejsou horníci.

Starosta Zlatých Hor Milan Rác obavy z toho, že práce bude spíš pro horníky z Polska nebo z Ostravy, nesdílí.

„Každá práce vždycky znamená také přísun lidí odjinud, ale nemyslím, že by jich měl být větší počet. Určitě se tady najde dost zájemců o práci, kteří buď přímo nebo po rekvalifikaci či zaškolení budou schopni v podzemí pracovat,“ věří Rác.

Podobně vidí situaci také na jesenické pobočce úřadu práce. „Nedá se odhadnout, kolik lidí by přišlo odjinud. V každém případě by obnova těžby zlata ve Zlatých Horách znamenala pro řadu lidí z Jesenicka šanci získat práci. O formách pomoci a podpory bychom v případě obnovení těžby jednali s investorem,“ sdělil její šéf Martin Viterna.

Horníci, kteří pracovali ve zlatohorském podzemí do roku 1994, jsou dnes většinou v důchodovém věku, nebo nemají do důchodů daleko, nebo mají jiné zaměstnání.

„Je tu ale skupina těch, kterým v době ukončení těžby bylo kolem 25 let. Pohybují se na těžebních pracích po celé republice, například na stavbách tunelů, přivaděčů, ale taky v dolech, a jsou mezi nimi i specialisté. Mnozí by se určitě rádi vrátili,“ míní odborník na zlatohorské podzemí Jan Kotris.

Pracoval už při těžbě, v současnosti šéfuje provozu státního podniku Diamo, který ve Zlatých Horách zajišťuje rekultivaci a sanaci území po bývalé těžbě.

Těžba začala už ve 13. století, skončila v roce 1993

Zlato se ve Zlatých Horách těžilo s pauzami od 13. století až do konce roku 1993. Novodobá těžba probíhala v hoře Příčná od roku 1965. Především se tu však těžily polymetalické rudy s obsahem zinku, mědi, olova a stříbra.

Zlato se v novodobých dobývkách těžilo pouze poslední tři roky těžby. Za tu dobu se zde vytěžilo zhruba 1,5 tuny zlata. Jde zhruba o stejné množství, jaké se zde vytěžilo od 13. do 19. století.

V zemi je podle odhadu geologů ještě nejméně 2,5 tuny žlutého kovu. Projekt obnovy těžby zlata má podporu hospodářské komory, olomouckého hejtmanství, Sdružení měst a obcí Jesenicka a rovněž poslanců z regionu.

Při „restartu“ by horníci využili i historické chodby

Těžba zlatých a spolu s nimi spojených rud barevných kovů bude probíhat v hlubokém podzemí za využití historických chodeb a dobývacích prostor.

Stejně tak bude kompletně provozována v podzemí i úpravna. Z dolu by tak na povrch vyjelo jedenkrát týdně nákladní auto s rudným koncentrátem do hutě.

Zlato se bude získávat zčásti gravitačním způsobem (průmyslové rýžování -  pozn. red.) a zčásti ekologicky šetrnou flotací.

O těžbu projevily zájem tři firmy. Iniciátoři chtějí stát přesvědčit, aby změnil své současné zamítavé stanovisko.

„Dvacet let se zlato netěží a 15 let neprobíhal v souladu se Surovinovou politikou České republiky ani žádný průzkum. Vláda vyjádřila svůj postoj k těžbě zlata ve svém programovém prohlášení s tím, že neumožní jeho těžbu ani průzkum,“ uvedla mluvčí Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Trest veliteli „bévépéčka“ za zásah dalšího vozu neplatí, čeká ho nový soud

Velitel bojového vozidla pěchoty Marcel Kulišťák, který čelí obžalobě z...

Soudní projednávání nehody při nočních střelbách na Libavé, při které armádní bojové vozidlo pěchoty zasáhlo vedle...

Policisté zachránili muže z hořícího domku, všichni se nadýchali kouře

Při požáru drážního domku se v Prostějově nadýchali kouře čtyři lidé, tři...

Bývalý drážní domek vzplál v noci na dnešek v Prostějově. Na místě byli jako první policisté a z objektu plného kouře...

Najdete na iDNES.cz