Na soupisu majetku, o jehož vrácení v Olomouckém kraji v rámci restitucí církve...

Na soupisu majetku, o jehož vrácení v Olomouckém kraji v rámci restitucí církve žádají, je i část parcel Hradeckého rybníku v Tovačově. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Lázeňský dům i rybník. V kraji chtějí církve vrátit už 476 položek

  • 2
V Olomouckém kraji dostávají církevní restituce konkrétní obrysy. Stát zveřejnil první seznam majetku, o jehož vrácení církve zažádaly a bezmála 500 položek se týká právě regionu. Kromě polí a lesů se hraje i o lázeňský dům v Teplicích nad Bečvou či Hradecký rybník v Tovačově.

Olomoucké arcibiskupství prozatím v kraji podalo devatenáct žádostí o navrácení lesů. "Jedná se zejména o pozemky v Jeseníkách, dále kolem Mírova na Šumpersku, Šternberka a Velké Bystřice na Olomoucku a Kladek na Prostějovsku," shrnula mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.

Dalších deset žádostí, které z arcibiskupství odešly, se týkají hlavně polí, především u obcí Kelčice a Hrubčice na Prostějovsku.

"Církev u nás měla velké majetky. Jak polnosti, tak i přímo uprostřed obce komplex budov. Ten olomoucká kapitula v dávné minulosti využívala k letní rekreaci," přibližuje starostka obce Vranovice-Kelčice Irena Blažková.

Prozatím ji ohledně restitucí nikdo neoslovil, sama za sebe se ovšem navrácení majetků do rukou arcibiskupství nebrání.

"Pro obec jsou náročné na údržbu. Ve Vranovicích navíc církev má jedno pole, kde by mohly být stavební pozemky," dodává starostka.

Její kolega v Hrubčicích Milan Mlateček se už restitucemi zabývá, pozemkový úřad čeká na jeho vyjádření.

"U nás jde o pozemky, které jsou rozptýleny po katastru obce. Část je u budovy zámku a něco ve směru na Tovačov vedle hřbitova," líčí Mlateček.

Většinu žádaného majetku tvoří lesy a pole

Valnou část toho, o co arcibiskupství žádá, tvoří lesy a pole. "O jiné pozemky a budovy jde v minimální míře. Patří mezi ně například lázeňský dům v Teplicích nad Bečvou," upřesnil Gračka. Církvi by se tak vrátila prázdná prvorepubliková vila, která dříve sloužila jako léčebna pro nemocné kněží.

Majetky na soupisu restitucí

Co si nárokuje olomoucké arcibiskupství:

Olomoucko (cca 8 500 hektarů, z toho 7 250 ha lesů, 1 200 ha polí):
- lesy v katastrech měst Hrubá Voda, Hlubočky, Město Libavá, Mrsklesy, Daskabát, Tršice
- polnosti: Velká Bystřice, Haňovice

Prostějovsko (cca 1 400 hektarů, z toho 1 000 ha lesů, 350 ha polí):
- lesy: Kladky, Jesenec, Dzbel
- polnosti: Dobromilice, Kelčice, Vranovice

Přerovsko (cca 1 300 hektarů, z toho 800 ha lesů, 400 ha polí)
- lesy: Kojetín, Bochoř, Vlkoš
- polnosti: Kojetín

Šumpersko (cca 4 100 hektarů, z toho 3 500 ha lesů, 600 ha polí)
- lesy: Hynčina, Mírov, Krchleby, Mohelnice

Jesenicko* (cca 11 000 hektarů území Lesní správy Javorník, 14 500 hektarů území Lesní správy Jeseník)

* pozn.: Majetek, který nárokuje ostravsko-opavské biskupství

(zdroj: Státní pozemkový úřad)

"Až se ji podaří opravit, což bude náročné vzhledem k tomu, že se do ní 20 let neinvestuje, bude zase sloužit duchovním, ale i dalším lázeňským hostům," slíbil před časem arcibiskup Jan Graubner.

Olomoucké arcibiskupství přitom není jedinou organizací, která v kraji na prvním bezmála pětisetřádkovém seznamu žádostí o navracení majetku figuruje. Objevuje se zde i opavská Kongregace Milosrdných sester III. řádu svatého Františka.

Její pozornost směřuje do Tovačova na Přerovsku. V soupisu polí, o která z podstatné části žádají, jsou i čtyři čísla parcel, která ukazují na známý tovačovský Hradecký rybník o rozloze kolem sto padesáti hektarů.

"Výzvu k navrácení majetku máme skutečně podanou, část se vztahuje i k Tovačovu. Zda tady ale jde také o rybník, v tuto chvíli nevím. Jsem na dovolené, mimo kancelář s příslušnými dokumenty," uvedla za kongregaci milosrdných sester její generální představená Františka Ryšková.

Žádost Německého řádu o Bouzov či lázně zatím nepřišla

Nynější seznam majetku, o který církve požádaly, přitom není konečný. Státní pozemkový úřad dle vyjádření na svém webu počítá se zveřejněním dalších položek.

Kterých katastrů se žádosti týkají

Adolfovice, Bělkovice, Bernartice u Javorníka, Bílá Voda u Javorníka, Bílý Potok, Bukovice u Jeseníka, Dolní Lipová, Dolní Skorošice, Domašov u Jeseníka, Domašov u Šternberka, Dub nad Moravou, Haňovice, Horní Lipová, Horní Skorošice, Hrubčice, Javorník-město, Javorník-ves, Jeseník, Kladky, Kojetín, Litovel, Mikulovice u Jeseníka, Němčice nad Hanou, Nové Vilémovice, Ondřejovice v Jeseníkách, Ostružná, Písečná u Jeseníka, Plumlov, Rejvíz, Seč u Jeseníka, Stará Červená Voda, Svatý Kopeček, Široký Brod, Tovačov, Travná u Javorníka, Určice, Velké Kunětice, Velký Týnec, Vidnava, Vlčice u Javorníka, Vsisko, Zlaté Hory v Jeseníkách.

(zdroj: Státní pozemkový úřad)

Otázkou tak prozatím zůstává, zda se na něm objeví třeba i hrad Bouzov či státní lázně v Karlově Studánce. To vše by dle dřívějších vyjádření chtěla zpět nástupnická organizace Řádu německých rytířů (více čtěte zde).

Prozatím se však takzvaný Německý řád na seznamu žádostí neobjevil. Jisté je, že se o další majetek přihlásí i arcibiskupství olomoucké. V plánu to má ke konci prázdnin či na začátku podzimu.

"Požádali jsme o více než osmdesát procent veškerého majetku, o který žádat chceme. Ve druhé fázi budou podávány žádosti za jednotlivé farnosti. Vzhledem k jejich počtu půjde o několik stovek žádostí, které ale budou požadovat jen malý objem majetku," upřesňuje Gračka.

S definitivním vrácením majetku, o který si zatím řeklo, arcibiskupství počítá v příštím roce.

"V nejlepším případě koncem roku, vzhledem k termínům, jež úřady pro ověření a vyřízení žádostí mají, a k rozsahu dosud požadovaného majetku. S ním chceme hospodařit tak, aby vynášel prostředky nutné k financování všech činností, které církev provozuje. Konkrétně to znamená, že s lesy bude hospodařit společnost založená při arcibiskupství a pole se pokusíme pronajmout," nastínil mluvčí.