Německý řád (dříve Řád německých rytířů) se pokusí v rámci církevních restitucí znovu získat majetky v Olomouckém a Moravskoslezském kraji a to včetně hradu Bouzov (na snímku).

Německý řád (dříve Řád německých rytířů) se pokusí v rámci církevních restitucí znovu získat majetky v Olomouckém a Moravskoslezském kraji a to včetně hradu Bouzov (na snímku). | foto: Vratislav Konečný, iDNES.cz

Německý řád chce při restitucích zpět lázně Karlova Studánka či Bouzov

  • 9
Požádáme o vše, co nám zákon umožní. Půjdeme i do soudních sporů. Tak lze shrnout možný postup nástupnické organizace Řádu německých rytířů, která se chce v rámci církevních restitucí ucházet o majetek. V Olomouckém a Moravskoslezském kraji jde o hrady, zámky, lázně i tisíce hektarů lesů a polí.

Z památek a dalších budov řádu ve dvou moravských krajích patřily například hrady Bouzov a Sovinec, zámky v Bruntálu či Dlouhé Loučce nebo lázně Karlova Studánka.

Stát hodlá vydávat to, co nyní spravuje, a tak chce řád vedle pozemků zažádat právě o vrácení lázní či hradu Bouzov. Zástupci řádu nicméně říkají, že spíš počítají se soudními tahanicemi než s lehkou cestou k bývalému majetku.

V hledáčku mají dle Radomíra Metoděje Hofmana, zástupce české provincie Německého řádu - Řádu bratří a sester německého domu Panny Marie v Jeruzalémě, i "starou" Ovčárnu. Řád totiž kdysi na místě vyhořelé původní chaty postavil novou. V roce 1948 objekt převzala armáda a postupně jej zcela přebudovala a rozšířila.

Hrad Bouzov má pro řád větší význam než jiné památky

Finance řád potřebuje do budoucna na chod far i charitativní a vzdělávací aktivity. Aby je měl z čeho platit v okamžiku, kdy se stát začne z financování církevních organizací stahovat.

"Uvidíme, jak se celá věc vyvine. V tuto chvíli jde o záležitost, která se bude řešit na úrovni státu a dané církve," uvedl za lázně Karlova Studánka obchodní náměstek Jan Bednář.

Ani památkáři, kteří nyní spravují státní hrad Bouzov, nechtěli už dříve vyhlídky řádu komentovat a spekulovat o budoucnosti památky.

"Ne o všechny objekty bude možné žádat. Daleko větší význam než Sovinec či zámek Bruntál, které dnes navíc spravuje Moravskoslezský kraj, pro nás má Bouzov, kde je řádové muzeum," popsal Hofman.

Řád očekává, že řada nároků skončí u soudu

Upozornil ale, že "kauza Bouzov" není na pořadu dne. O vše, co nyní vlastní stát a co mohou doložit, že bylo kdysi jejich, budou žádat v roce 2013.

Jak řád přišel o svůj majetek

Řád německých rytířů přišel o majetky už před 2. světovou válkou, kdy je zabavili nacisté a řád rozpustili. Po válce nemovitosti přešly jako konfiskát majetku Německé říše na český stát. Řád se ale začal soudit. Roku 1948 tehdejší Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí, která majetek převáděla do rukou státu. Verdikt však nezačal platit.

Na začátku 90. let pak získal řád zpět jen menší část svého majetku.

"Později už to nepůjde. Potom jednotlivé instituce rozhodnou, co nám mohou a co nemohou vrátit," dodal Hofman.

Pokud budou muset usilovat o vrácení majetku soudní cestou, budou bojovat vedle lesů o několik stěžejních objektů.

"My jako bratrská provincie požádáme o lesy, lázně Karlova Studánka i hrad Bouzov," popsal Hofman.

Že půjde ještě o složitou záležitost, předpokládá i sekretář velmistra Německého řádu pro Čechy, Moravu a Slezsko Robert Rác.

"Každá věc se posoudí samostatně. Nejspíš to půjde soudní cestou," míní.