Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Církev chce v Olomouckém kraji zpět i muzejní poklady, třeba z Egypta

  7:09aktualizováno  7:09
O cenné sochy či obrazy ze svých depozitářů mohou v brzké době přijít některá muzea v Olomouckém kraji. Zejména římskokatolická církev si totiž požádala o vydání předmětů z jejich sbírek. Seznamy čítají i stovky věcí a nechybí mezi nimi ani archeologické vykopávky z Egypta či sochy svatých.

Olomoucké arcibiskupství požádalo v rámci církevních restitucí z muzejních sbírek například o sochy Madon. (ilustrační snímek) | foto: Luděk PeřinaČTK

Například olomoucké arcibiskupství chce přes sto položek z muzejních depozitářů. Už v prosinci minulého roku požádalo kraj třeba o vydání dvaceti egyptských vykopávek z kamene.

"Jedná se o součást sbírky arcibiskupa Leopolda Prečana, která tvořila vybavení jeho vily na Svatém Kopečku," potvrdil žádost mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Církev žádá zpět také sochy svatých. Patří mezi ně například socha svaté Barbory z roku 1490, socha Madony z 16. století či nedatovaná socha Madony s dítětem, které se v současné době nacházejí v Muzeu Prostějovska.

"Sochy z majetku Římskokatolické farnosti Jesenec byly původně umístěny v kaplích na Prostějovsku, po roce 1948 byly farnosti zabaveny a předány muzeu," vysvětlil Gračka s tím, že celkem požádali o zhruba stovku uměleckých předmětů. Konkrétní seznam ale arcibiskupství zveřejnit nechce.

"Z valné části se jedná o předměty zabavené konkrétním osobám, které byly perzekvovány komunistickým režimem - sbírky arcibiskupství samotného jako celek totiž nikdy nebyly zestátněny," doplnil mluvčí.

Arcibiskupství je připraveno s muzei o vrácených dílech jednat

O tom, jakou mají žádané věci hodnotu, nechce Gračka spekulovat. "Hodnota jde v penězích vyčíslit jen těžko, rozhodující je jejich hodnota historická a umělecká a velkou váhu přikládáme také významu daných předmětů pro původního vlastníka. Jinak řečeno, nejde nám ani tak o to, na kolik korun lze předměty ocenit, jako spíše o historický odkaz s předměty spojený," vysvětlil.

Šéf Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek ujišťuje, že pokud církev předměty ze sbírek skutečně získá, nezpůsobí to muzeu fatální problémy.

"Pokud to budou obrazy z depozitáře, tak se dá říct, že nebudeme mít vůbec žádný problém je vrátit. Samozřejmě některé z obrazů mohou někde viset, v takovém případě bychom zřejmě s arcibiskupstvím jednali o jejich zapůjčení," nastínil možný postup Břetislav Holásek.

Ani církev se jednání se strážci sbírek nebrání. "O tom, jak s danými předměty naložíme, je předčasné spekulovat, dokud je skutečně nedostaneme zpět. Rozhodně se ale jednání s muzeem nebráníme," předesílá Gračka.

"Spolupráce arcibiskupství a jeho jednotlivých farností například s Muzeem umění probíhá už řadu let k nejvyšší spokojenosti všech zúčastněných stran, muzeum se o námi zapůjčené památky stará dobře a my jsme rádi, že mohou sloužit a být prezentovány veřejnosti," dodává.

Žádost voršilek o obrazy či nábytek kraj zamítl

Žádost o vydání obrazů, nábytku či zarámovaných tisků z depozitářů si podala i Českomoravská provincie Římské unie řádu svaté Voršily. Řádové sestry kraji předložily seznam 144 věcí, které se původně nacházely v řeholním domě na Aksamitově ulici v Olomouci. Kraj jim však nevyhověl.

"Velká většina z těch sto čtyřiceti čtyř kusů není dohledatelná. Vlastivědné muzeum podle toho seznamu vyhledalo pouze jedenáct předmětů. My nezpochybňujeme to, že to voršilkám patřilo, ale je to v rozporu se zákonem z roku 1990," vysvětlil hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, proč řádové sestry zpět věci nedostanou.

"Podle právní kanceláře, která nám posudek zpracovala, zákon dopadá pouze na ty movité věci, které se v nemovitých nacházely po 10. dubnu 1950, což tady splněno nebylo," doplnil hejtman.
Nejčtenější

Inzultace rozhodčího ukončila basketbalové čtvrtfinále v Opavě

Václav Bujnoch (ve žlutém) z Opavy uniká Darku Čohadarevičovi z Olomoucka.

Druhé utkání čtvrtfinále Národní basketbalové ligy mezi Opavou a Olomouckem muselo být předčasně ukončeno už v osmé...

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Další z rubriky

Nakrmit zoo loni stálo šest milionů, peníze šly i na červy a králíky

Nově narozená lvíčata vzácného lva berberského v zoo na Svatém Kopečku u

Téměř půldruhého milionu za maso, další statisíce za granule, ovoce a zeleninu, ale i za neupravenou potravu v podobě...

Vědci vyvinuli nové látky chránící kůži před sluncem, testovala je háďátka

Ilustrační snímek

Nové látky poskytující ochranu lidské kůže před škodlivými složkami slunečního záření objevili během několik let...

Místo těžby bitcoinů zpronevěra. Cizí počítač muž raději rozprodal

Původně měli renderovat grafiku v designových skříních herních počítačů, stále...

Na více než 70 tisíc korun vyčíslili znalci škodu v případu z Prostějovska. Podezřelým je pětadvacetiletý muž, který od...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz