Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Církev chce v Olomouckém kraji zpět i muzejní poklady, třeba z Egypta

  7:09aktualizováno  7:09
O cenné sochy či obrazy ze svých depozitářů mohou v brzké době přijít některá muzea v Olomouckém kraji. Zejména římskokatolická církev si totiž požádala o vydání předmětů z jejich sbírek. Seznamy čítají i stovky věcí a nechybí mezi nimi ani archeologické vykopávky z Egypta či sochy svatých.

Olomoucké arcibiskupství požádalo v rámci církevních restitucí z muzejních sbírek například o sochy Madon. (ilustrační snímek) | foto: Luděk PeřinaČTK

Například olomoucké arcibiskupství chce přes sto položek z muzejních depozitářů. Už v prosinci minulého roku požádalo kraj třeba o vydání dvaceti egyptských vykopávek z kamene.

"Jedná se o součást sbírky arcibiskupa Leopolda Prečana, která tvořila vybavení jeho vily na Svatém Kopečku," potvrdil žádost mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

Církev žádá zpět také sochy svatých. Patří mezi ně například socha svaté Barbory z roku 1490, socha Madony z 16. století či nedatovaná socha Madony s dítětem, které se v současné době nacházejí v Muzeu Prostějovska.

"Sochy z majetku Římskokatolické farnosti Jesenec byly původně umístěny v kaplích na Prostějovsku, po roce 1948 byly farnosti zabaveny a předány muzeu," vysvětlil Gračka s tím, že celkem požádali o zhruba stovku uměleckých předmětů. Konkrétní seznam ale arcibiskupství zveřejnit nechce.

"Z valné části se jedná o předměty zabavené konkrétním osobám, které byly perzekvovány komunistickým režimem - sbírky arcibiskupství samotného jako celek totiž nikdy nebyly zestátněny," doplnil mluvčí.

Arcibiskupství je připraveno s muzei o vrácených dílech jednat

O tom, jakou mají žádané věci hodnotu, nechce Gračka spekulovat. "Hodnota jde v penězích vyčíslit jen těžko, rozhodující je jejich hodnota historická a umělecká a velkou váhu přikládáme také významu daných předmětů pro původního vlastníka. Jinak řečeno, nejde nám ani tak o to, na kolik korun lze předměty ocenit, jako spíše o historický odkaz s předměty spojený," vysvětlil.

Šéf Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek ujišťuje, že pokud církev předměty ze sbírek skutečně získá, nezpůsobí to muzeu fatální problémy.

"Pokud to budou obrazy z depozitáře, tak se dá říct, že nebudeme mít vůbec žádný problém je vrátit. Samozřejmě některé z obrazů mohou někde viset, v takovém případě bychom zřejmě s arcibiskupstvím jednali o jejich zapůjčení," nastínil možný postup Břetislav Holásek.

Ani církev se jednání se strážci sbírek nebrání. "O tom, jak s danými předměty naložíme, je předčasné spekulovat, dokud je skutečně nedostaneme zpět. Rozhodně se ale jednání s muzeem nebráníme," předesílá Gračka.

"Spolupráce arcibiskupství a jeho jednotlivých farností například s Muzeem umění probíhá už řadu let k nejvyšší spokojenosti všech zúčastněných stran, muzeum se o námi zapůjčené památky stará dobře a my jsme rádi, že mohou sloužit a být prezentovány veřejnosti," dodává.

Žádost voršilek o obrazy či nábytek kraj zamítl

Žádost o vydání obrazů, nábytku či zarámovaných tisků z depozitářů si podala i Českomoravská provincie Římské unie řádu svaté Voršily. Řádové sestry kraji předložily seznam 144 věcí, které se původně nacházely v řeholním domě na Aksamitově ulici v Olomouci. Kraj jim však nevyhověl.

"Velká většina z těch sto čtyřiceti čtyř kusů není dohledatelná. Vlastivědné muzeum podle toho seznamu vyhledalo pouze jedenáct předmětů. My nezpochybňujeme to, že to voršilkám patřilo, ale je to v rozporu se zákonem z roku 1990," vysvětlil hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, proč řádové sestry zpět věci nedostanou.

"Podle právní kanceláře, která nám posudek zpracovala, zákon dopadá pouze na ty movité věci, které se v nemovitých nacházely po 10. dubnu 1950, což tady splněno nebylo," doplnil hejtman.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Zeman míří pošesté do Olomouckého kraje, novináři za ním musí na Praděd

Prezident Miloš Zeman zahájil ve středu 8. listopadu 2017 v Olomouci svou už...

Na Přerovsko, Šumpersko a Jesenicko zavítá v první polovině příštího týdne při své už šesté prezidentské návštěvě...

Prostějov inspiroval hledání ztracených židovských náhrobků po celém Česku

Celorepublikovou kampaň s názvem Hledání ztracené tváře židovských hřbitovů,...

Pátrání po náhrobcích ze starého židovského hřbitova v Prostějově inspirovalo celorepublikovou kampaň s názvem Hledání...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Najdete na iDNES.cz