Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obce na střední Moravě vyhlížejí církevní restituce, skončí blokace

  17:55aktualizováno  17:55
Lesy, hájenky, polnosti a řadu nemovitostí v Olomouckém kraji mohou dostat zpět církve a církevní řády. Parlament nyní schválil zákon o církevních restitucích. Mimo jiné se tak uleví mnoha obcím, protože se konečně uvolní zablokovaný majetek.

Objektem círekvních restitucí by se mohl stát i hrad Bouzov (na snímku), o který již dlouho usiluje Německý řád. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Podle Svazu měst a obcí ČR se s problémem okolo nevyřešených církevních restitucí potýká pětina obcí v zemi, tedy asi 1 200 měst a vesnic.

Jde o to, že půda je zablokovaná, nedá se převádět, nelze na ní nic stavět, nemovitosti zase vesměs chátrají, protože jsou opuštěné a nikdo je neopravuje. Po schválení příslušného zákona v parlamentu před pár dny by se to konečně mohlo změnit.

Arcibiskupství olomoucké nyní pracuje na seznamu bývalého církevního majetku, který ukradli komunisté. "Potenciálních nároků je celá řada, významnější celky nemovitého majetku jsou například v Chropyni, Kroměříži, Dobromilicích, Rajnochovicích, Mohelnici, Provodovicích, Chvalčově, Hulíně a ve Svitavách," vyjmenovala Jana Hlebová z arcibiskupství.

Nedořešené restituce brání rozvoji měst

Nevyřešené restituce brání rozvoji obcí a měst. "O problému, že se obce nemohou pohnout dál, když mají na svém území nedořešený církevní majetek, víme, obracejí se na nás, ale církev situaci bez přijetí zákona řešit nemůže," dodala.

Problém je například v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. "Kvůli nevyjasněným vlastnickým vztahům máme blokované některé pozemky ve městě nebo v místní části Loučka. Pokud se to vyřeší, budeme tam moci zahájit výstavbu rodinných domů," vysvětlil lipnický starosta Miloslav Přikryl.

V lázních v nedalekých Teplicích nad Bečvou zase chátrá vila Vlasta, protože objekt nikdo nechce spravovat, když se za čas patrně vrátí církvi.

Olomoucké arcibiskupství ubezpečuje, že se o navracený majetek dokáže postarat. "V lesích budou dále pracovat ti, kteří tam pracují dnes. Jen dosadíme vlastní lidi do vedení, což nebudou ovšem kněží, ale laici a odborníci. Počítáme se zřízením společnosti, která se bude o hospodaření starat. Dům v lázních bude po opravách zase sloužit duchovním, ale i dalším hostům," uvedl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Německý řád chce hlavně lázně, lesy a pole

O vrácení majetku bude usilovat také Německý řád (dříve Řád německých rytířů), kterému patřily hrady Bouzov a Sovinec, zámek v Bruntálu či lázně Karlova Studánka a tisíce hektarů polností a lesů. Řád oznámil, že primární jsou pro něj lázně Karlova Studánka, lesy a pole, z nichž by mohl hradit své současné a budoucí aktivity.

"Dnes máme zhruba šest a půl tisíce dětí na konzervatoři v Opavě, gymnáziu v Olomouci a ve středisku volného času. Máme i farnosti a pečovatelskou službu. Ale nevíme, z čeho to všechno budeme za čas financovat," vysvětlil sekretář velmistra řádu pro Čechy, Moravu a Slezsko Robert Rác.

Například vydání hradu Bouzov je podle řádu složité a bylo by v požadavcích "spíše mezi posledními věcmi".

Církve a řády musejí o majetek požádat do roka od účinnosti zákona, který ještě čeká cesta Senátem. "Zákon nezahrnuje výčet majetku. Kdokoliv bude žádat, musí prokázat, že mu daný majetek patřil," popsal mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar.
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

Olomoucká Veteran Arena letos neotevře, dočká se zvětšení a nových skvostů

Vizualizace podoby olomoucké Veteran Areny po velké rekonstrukci a rozšíření....

Na celý rok zavřel jeden z atraktivních turistických cílů Olomouckého kraje – olomoucká Veteran Arena. Lidé se do...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

ANO nezískalo hlasy pro novou starostku Jeseníku, koalice je v krizi

Budova jesenické radnice.

Jesenická koalice v čele s hnutím ANO čelí rozkolu. Nedokáže totiž obsadit uvolněné křeslo starosty, které nedávno...

Najdete na iDNES.cz