Voda v Plumlovské přehradě je zatím čistá. A to navzdory faktu, že sem stále proudí splašky. Ilustrační snímek

Voda v Plumlovské přehradě je zatím čistá. A to navzdory faktu, že sem stále proudí splašky. Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Plumlovská přehrada odolává splaškům i sinicím, voda je na jedničce

  • 1
Plumlovská přehrada u Prostějova letos zatím úspěšně odolává sinicím. Voda je zde nyní opět na prvním stupni kvality, přestože do nádrže stále tečou splašky. Úřady dokonce potvrdily, že své žumpy a jímky sem vypouštějí také lidé, kteří žijí v okolí.

Celkem na čtvrt miliardy korun přišly opravy hráze a čištění Plumlovské přehrady na Prostějovsku, jejíž turistický ruch v minulých letech pohřbily jedovaté sinice. Povodí Moravy navíc postavilo mokřady a srážedla fosforu a obce nad přehradou zase budují kanalizace a čističky odpadních vod, aby se voda opět nezelenala a na Plumlov se vrátili rekreanti.

Ukazuje se však, že se stále najdou lidé, kteří všechny vložené prostředky a úsilí sabotují, když do nádrže stále vypouštějí své žumpy a jímky.

„Ve spolupráci s městem Plumlov se drtivou většinu černých výpustí podařilo eliminovat například i díky kamerovým průzkumům kanalizace. Bohužel je nám známa praxe, kdy lidé vyčerpají žumpu nebo jímku přímo do vodního toku, což je bohužel nezachytitelné a neměřitelné znečištění,“ potvrdila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

„V minulosti jsme řešili nepovolené napojení u Podhradského rybníka a u rybníka Bidelec. Fyzickým osobám za to hrozí pokuta v řádu desítek a firmě v řádu stovek tisíc korun,“ sdělila rovněž vedoucí odboru životního prostředí na radnici v Prostějově Martina Cetkovská.

Hříšníky vypouštějící splašky hledají v Plumlově kamerou

Starosta Plumlova Adolf Sušeň takové počínání odsuzuje. Město si proto několikrát ročně objednává speciální kameru, která monitoruje kanalizaci.

„Vytipujeme si třeba pět set metrů kanálu a kontrolujeme, zda tam nevedou přepady z žump a neteče to do rybníka. V kanalizaci vidíte, že tam něco vytéká. Peněz za kameru rozhodně nelitujeme, chceme mít čistou přehradu,“ prohlásil Sušeň.

Pokud kamera, jejíž jedno použití vyjde na dvacet až třicet tisíc korun, někoho odhalí, město zahájí místní šetření a viník dostane třicet dnů na to, aby svou odpadní vodu odvedl do splaškové kanalizace.

„Už jsme odhalili asi šest případů. Jednou to byla i novostavba, ve které byla splašková a dešťová kanalizace napojena obráceně, takže se to muselo přehodit. Snažíme se znečištění co nejvíce eliminovat, ale nejsme to jenom my. Nad přehradou je sedmnáct obcí,“ upozornil starosta.

Do přehrady se před 5 lety dostávaly až 2,5 tuny fosforu ročně

Budování kanalizací a čističek v obcích nad přehradou a další opatření snížila v posledních letech přísun fosforu, který je hlavní živinou sinic, o šedesát procent. Stále to však nestačí.

„Od roku 2010 do roku 2014 se přísun fosforu do nádrže postupně snižuje z hodnoty přibližně 2,5 tuny za rok až na jednu tunu. Přesto je potřeba snížit přísun fosforu ještě minimálně o padesát procent oproti roku 2014, aby kvalita vody byla udržitelná,“ řekla mluvčí Povodí Moravy Tomíčková.

Firma si v minulých měsících nechala zpracovat bilanční studii. „Obecně lze říci, že přísun fosforu je vyšší v těch přítocích, které protékají obcemi bez řádné splaškové kanalizace a čističky odpadních vod. Minimální přísun pak představuje Čubernice, kde však může být silné jednorázové znečištění z přilehlé chatové oblasti,“ uvedla Tomíčková.

Vodní nádrž však naštěstí až polovinu fosforu dokáže zadržet. „Všechny přítoky nadále monitorujeme, proto by nám žádný významný zdroj fosforu neměl uniknout,“ dodala.

Kanalizaci stále nemá obcí zhruba polovina obcí

Kanalizace dnes chybí zhruba v polovině obcí nad přehradou. Má ji Plumlov, v Soběsukách, Žárovicích a ve Vícově se staví a letos začne fungovat, není v Hamrech, Seči, Lipové, Hrochově nebo v Malém Hradisku. Krumsín, Protivanov a Buková zase vodu čistí, jejich čističky však neodstraňují fosfor.

Přesto je v letošním roce voda v Plumlovské přehradě na vynikající úrovni. Poslední rozbory hygieniků z minulého týdne prokázaly, že kvalita je výborná.

„Voda je na prvním stupni a vhodná ke koupání a rekreaci. Došlo ke snížení počtu sinic a dalších organismů. Je to překvapivé. Loni v tomto období byl velký skok v kvalitě vody dolů. Letos je to jinak,“ potvrdil Karel Freudmann z Krajské hygienické stanice v Olomouci. Pomohlo pravděpodobně i mírné ochlazení a trocha deště v uplynulých několika dnech.