Minimálně tři poslanci z Olomouckého kraje už po příštích volbách do lavic ve sněmovně neusednou, neboť nekandidují. Řeší tak, co dál. (ilustrační snímek)

Minimálně tři poslanci z Olomouckého kraje už po příštích volbách do lavic ve sněmovně neusednou, neboť nekandidují. Řeší tak, co dál. (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Odpočinek či návrat za katedru. Nekandidující exposlanci řeší, co dál

  • 2
Učitelský kabinet, odpočinek či naopak úvahy o Evropském parlamentu. To jsou směry, jimiž se ubírají myšlenky exposlanců z Olomouckého kraje, kteří už nebudou obhajovat mandát. Z 12 lidí, kteří si ho v regionu v minulých volbách vybojovali, nyní nekandidují tři. Další člověk pak kandiduje v Praze.

V Poslanecké sněmovně po těchto volbách znovu zcela jistě neusednou Lenka Andrýsová ze strany LIDEM, Zdeněk Boháč z ODS a Jiří Krátký z ČSSD.

"Budu se věnovat své původní profesi, to jest školství a učitelství. Kantořina mě vždy bavila nejvíce, mohu také předat zkušenosti, které jsem za ta léta v politice získal," přemítá o své budoucnosti například exposlanec a někdejší náměstek přerovského primátora Zdeněk Boháč.

O další politické kariéře tak neuvažuje. Zůstává řadovým členem přerovské ODS a s úsměvem si pochvaluje klid a pohodu.

"Po těch letech v politice to ze mne všechno spadlo, nejsem v permanentním stresu, který politika přináší. Kdo to nezkusil, tak neuvěří," líčí Boháč. V tuto chvíli se věnuje práci ve Svazu tělesně postižených, v blízké budoucnosti by chtěl učil na střední škole, vystudoval český jazyk a společenské vědy.

"Předběžně jsem domluven s některými řediteli, nechci předbíhat. Případně by mohla mít zájem i některá vysoká škola. A to díky mým zkušenostem z politiky, při níž jsem projel kus světa," dodává pětapadesátiletý Boháč.

Svoji budoucnost vidím znovu v politice, říká Andrýsová

Do hledání práce se pustila i devětadvacetiletá Lenka Andrýsová, někdejší poslankyně Věcí veřejných a později strany LIDEM. Do politiky se však hodlá vrátit.

"Prošla jsem si pracovní nabídky v oboru konzultantství u mezinárodních firem, které se zabývají analýzami veřejného sektoru. Dívala jsem se také na nabídky z proexportně zaměřených společností, které pomáhají exportérům. Tam si myslím, že bych mohla být také nápomocna," říká Andrýsová.

Z působení v politice si ale dle svých slov odnesla řadu témat a projektů, na kterých dále pracuje. "Svoji budoucnost vidím určitě v politice, vnímám ji jako své poslání. Baví mě vyhledávat různá úsporná opatření a možnosti pro zefektivnění veřejné správy," dodává exposlankyně. Se svými kolegy tak již vypracovala základ programu, který by chtěli prosadit v Evropském parlamentu.

"Jsme ve fázi příprav, volby jsou až v červnu. Chci pomoci kolegům, kteří chtějí kandidovat. Sama jsem se ještě nerozhodla," říká Andrýsová.

Důležitým faktorem pak pro exposlankyni bude situace v její straně LIDEM. Právě za Liberální demokraty by případně chtěla do Evropského parlamentu kandidovat. Další osud této strany je však prozatím nejistý.

"Musíme zapracovat na struktuře strany. V listopadu budeme mít konferenci, kde se pobavíme o její budoucnosti," plánuje Andrýsová.

Navrátilová kandiduje v Praze, Krátký bude odpočívat

S osudem strany LIDEM je pak svázána i politická kariéra její místopředsedkyně a zároveň další exposlankyně za Olomoucký kraj Dagmar Navrátilové. Ta na rozdíl od Boháče a Andrýsové do nadcházejícího klání o poslanecké mandáty jde, ne však v Olomouckém kraji. Voliči ji najdou na pražské kandidátce Strany soukromníků České republiky.

"Stranického trička LIDEM jsem se ale nezbavila, kandiduji u Soukromníků za Liberální demokraty. A v Praze z toho důvodu, že jsem se zde při svém poslaneckém mandátu hodně pohybovala. Trvalé bydliště jsem si ale nezměnila," vysvětluje Navrátilová.

To, zda bude LIDEM v budoucnu právě se Soukromníky i nadále spolupracovat, nyní zcela nevylučuje. Také ona se při otázkách na budoucnost Liberálních demokratů odvolává na výsledky jejich listopadové konference. Pro případ, že by se nyní do poslanecké lavice nedostala, má Navrátilová v záloze svoji někdejší profesi pedagožky a tlumočnice.

Naopak úplnou jistotu, že se v řadách nové Sněmovny neobjeví, má další exposlanec a bývalý starosta Jeseníku Jiří Krátký. "V průběhu volebního období jsem několikrát řekl, že už příště kandidovat nebudu. Každý, kdo mě zná, ví, že když něco řeknu, tak to platí. Proto se mě kolegové ani nepokoušeli přemlouvat," uvedl Krátký. Ve svých osmašedesáti letech tak teď bude odpočívat, své zkušenosti je však i jako důchodce ochoten dál předávat.

"Jsem připraven regionu pomoci. Pokud bude zájem, určitě mám co nabídnout," doplnil Krátký.

,