Primátor Prostějova Miroslav Pišťák (vlevo) a náměstek hejtmana Olomouckého...

Primátor Prostějova Miroslav Pišťák (vlevo) a náměstek hejtmana Olomouckého kraje Alois Mačák dostali od soukromých firem statisícové dary, o kterých ČSSD nic neví. Pišťák v neděli oznámil rezignaci na funkci. | foto: Luděk Peřina, MAFRA a Olomoucký kraj; koláž: iDNES.cz

Prostějovská ČSSD měla statisíce na kampaň, nejsou v účetnictví

  • 15
Sociální demokraté z Prostějova měli v posledních letech na volební kampaně statisíce korun, jež neprošly oficiálním stranickým účetnictvím. Vyplývá to z vyšetřování bývalého primátora Prostějova Miroslava Pišťáka a náměstka hejtmana Aloise Mačáka, kteří brali peníze od soukromých firem.

Lidový dům dal od Pišťáka a Mačáka ruce pryč, financováním prostějovské ČSSD se proto bude zabývat kontrolní výbor Poslanecké sněmovny.

Více než dvacet let jsou v dolní komoře parlamentu k dispozici veřejně přístupné výroční zprávy politických stran. Podle zákona je to tak zařízeno proto, aby financování partají bylo co nejprůhlednější a transparentní.

Skupina sociálních demokratů z Prostějova patrně vymyslela způsob, jak tento systém obejít. Na volební kampaně a pro svou propagaci měli k dispozici statisíce korun, které se neobjevily v oficiálním účetnictví ČSSD ani ve výročních zprávách.

MF DNES má k dispozici klíčové části vyšetřovacího spisu policie, která kvůli podezření z korupce prověřovala bývalého primátora Miroslava Pišťáka a bývalého náměstka hejtmana Aloise Mačáka.

Oba vysoce postavení politici z ČSSD brali peníze od soukromých firem z regionu. Dohromady jim na jejich osobní účty přišlo přes 1,8 milionu korun. Korupci se prokázat nepodařilo, vyšetřování však odhalilo podezření okolo financování volebních kampaní.

Mačák dostal od roku 2010 celkem 950 tisíc korun

Ve vyšetřovacím spise jsou založeny darovací smlouvy, na základě kterých Pišťák s Mačákem obdrželi peníze od prostějovské společnosti DT – Výhybkárna a strojírna.

V té je předsedou představenstva další sociální demokrat a prostějovský radní Bedřich Grulich. Mačák dostal od roku 2010 od Grulicha ve čtyřech případech celkem 950 tisíc korun.

Podle darovacích smluv byly peníze určeny „na podporu a organizaci volební kampaně“ Mačáka a v jednom případě i dalších kandidátů ČSSD pro komunální volby a pro krajské volby. Další statisíce Mačák s Pišťákem dostali na svou mediální a PR propagaci.

Vyšetřovatel policie nepochyboval o tom, že ve čtyřech případech darované peníze opravdu skončily ve volební kampani sociální demokracie.

„Dary byly poskytnuty bezhotovostně a za účelem, za jakým byly poskytnuty, byly i použity,“ konstatoval v oficiálním usnesení z 21. ledna letošního roku vrchní komisař krajské kriminálky v Olomouci Ladislav Herentin.

To, že peníze byly opravdu určeny na volební kampaň ČSSD, ostatně loni v září, když MF DNES na statisícové dary upozornila, v písemném a autorizovaném prohlášení potvrdili i Pišťák s Mačákem. Až později vzal Pišťák toto tvrzení zpět.

Chalánková: Jde o netransparentní financování ČSSD

Podle místopředsedkyně kontrolního výboru Poslanecké sněmovny, poslankyně Jitky Chalánkové (TOP09) z Prostějova, jde o netransparentní financování ČSSD.

„Darovací smlouvy říkají, že peníze byly určeny pro kampaň jednoho politika a v jednom případě dokonce pro víc politiků ČSSD. V tom případě by to mělo být nějakým způsobem zohledněno ve výročních zprávách ČSSD. Pokud to tam není, jsou pouze dvě vysvětlení. Buď jsou darovací smlouvy lživé, nebo skutečně došlo k použití peněz pro volební kampaně ČSSD, což ovšem dokazuje netransparentní financování strany,“ prohlásila.

Kde skončily darované statisíce korun?

„Jedná se o následující dary... Darovací smlouva ze dne 5. 10. 2010 mezi Aloisem Mačákem a spol. DT – Výhybkárna a strojírna, a.s., na částku 300 000 Kč, účel ve smlouvě krytí vzniklých nákladů na podporu a organizaci volební kampaně obdarovaného, jako kandidáta a dalších kandidátů pro komunální volby 2010 za ČSSD.“

Zdroj: Usnesení Policie ČR č. j. KRPM-116742-140/TČ-2015-140080 z 21. ledna 2016

mluvčí ČSSD Michal Kačírek:

„Darovací smlouvy uzavřené Miroslavem Pišťákem a Aloisem Mačákem byly soukromou aktivitou každého z nich a nijak se nedotýkají financování a činnosti ČSSD, a to ani financování volebních kampaní ČSSD. O použití prostředků získaných z těchto darů panem Mačákem nebo panem Pišťákem nemá ČSSD žádné informace.“

Chalánková proto hodlá podezřelé financování volebních kampaní ČSSD v Prostějově otevřít na nejbližším zasedání kontrolního výboru.

Ten každý rok na jaře výroční zprávy politických stran prověřuje a v případě nesrovnalostí, neúplných nebo chybějících údajů navrhuje vládě pozastavení činnosti, nebo dokonce zrušení partají, které se provinily. Výbor může rovněž navrhnout podání podnětu k finančnímu úřadu nebo k dalším institucím.

Jasno má ředitel protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka. „Přijímat dary od firem na vlastní účty není normální. Nejsme v divokých devadesátých letech. Je to šílený amatérismus, v horším případě trestný čin. Pokud si sociální demokracie nedokázala ohlídat, že její členové sbírají na své vlastní účty nějaké dary od soukromých firem na volební kampaň, porušila zákon o financování politických stran,“ sdělil Ondráčka.

Stanovisko bývalého náměstka hejtmana Mačáka, který po odchodu z politiky pracuje ve společnosti DT – Výhybkárna a strojírna, ani stanovisko Grulicha, předsedy představenstva DT – Výhybkárna a strojírna, se získat nepodařilo.

Oba nezvedali telefony a od minulého čtvrtka nereagovali ani na dotazy poslané e-mailem. Pišťák přislíbil, že se k celé věci vyjádří tento týden. Po odchodu z postu primátora je pověřený řízením Městské policie v Prostějově.

Lidový dům dává od Pišťáka a Mačáka ruce pryč.

„Darovací smlouvy uzavřené Miroslavem Pišťákem a Aloisem Mačákem byly soukromou aktivitou každého z nich a výhradně jejich soukromoprávním závazkem a nijak se nedotýkají financování a činnosti ČSSD, a to ani financování volebních kampaní ČSSD. O použití prostředků získaných z těchto darů panem Mačákem nebo panem Pišťákem jako soukromými osobami nemá ČSSD žádné informace,“ tvrdí mluvčí Lidového domu Michal Kačírek.

A to navzdory tomu, že policie má k dispozici smlouvy, podle kterých byly darované peníze určeny na volební kampaň ČSSD.