Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výměny vysokých úředníků, nová místa. ČSSD začíná zaopatřovat své lidi

  5:31aktualizováno  5:31
ČSSD obsazuje olomoucký magistrát. Pro členy a jejich blízké podle zjištění MF DNES vytváří místa, na vedoucí pozice plánuje dosadit své lidi. Nové posty vzniknou i přesto, že vedení Olomouce chce kvůli díře v rozpočtu zdvojnásobit daň z nemovitosti.

Primátor Olomouce a šéf místní ČSSD Antonín Staněk | foto: Tomáš Frait, MF DNES

V posledních komunálních volbách patřilo studentovi Richardu Schwarzovi na kandidátce olomoucké ČSSD až 25. místo. I přesto ho teď na radnici můžete v jeho třiadvaceti letech potkat.

S minimem zkušeností se tento straník a syn krajské tajemnice sociálních demokratů stal dalším asistentem a řidičem primátora Antonína Staňka z ČSSD. Ten však už jednoho řidiče předtím měl. Pozice pro druhého sice na magistrátu papírově existovala, nebyla však obsazená.

Navíc Schwarz přímo na magistrátu ještě musel projít neoficiálním tréninkem řízení. Staněk se o něm stále vyjadřuje i jako o svém druhém řidiči, na stránkách města je však mladík označen jen jako asistent. Primátor již podle webu dvě asistentky má.

Toto je jedna z nejkřiklavějších ukázek, jak lačně ČSSD využila toho, že se po čtyřleté opoziční pauze vrátila do nejužšího vedení města. Silní zákulisní hráči usilují o to, aby se pro lidi spjaté se stranou našla místa placená z veřejných peněz.

Město zvýší lidem daň, magistrát současně nabobtná

V centru pozornosti tak stojí i pět nových míst, jež chce vládnoucí koalice ČSSD, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 na magistrátu od léta vytvořit. Vznikne také nové oddělení a odbory, část úředníků se přesune. Zcela pak zanikne jedno místo na ekonomickém odboru.

Novými posty budou podle radními již schválené důvodové zprávy koordinátor PR protipovodňových opatření, vedoucí v obnoveném odboru památkové péče, místo v novém oddělení řízení příspěvkových organizací a dvě místa v novém právním odboru.

Nabízí se však otázka, zda si město nová místa může kvůli vyplácení dalších mezd vůbec dovolit. Olomouc není v dobré finanční kondici, koalice tak minulý týden kvůli díře v rozpočtu oznámila zdvojnásobení sazby daně z nemovitostí. Peníze na nová místa se však najdou.

Primátor Staněk jejich vznik brání na základě zkušeností s nynějším fungováním magistrátu. „Výsledkem má být zjednodušení a zefektivnění práce stávajících odborů a oddělení,“ dodává.

Změny podle něj městu přinesou kontrolu mnohonásobně větších finančních prostředků či posílení právní jistoty ve složitých případech. „S daní z nemovitostí to nemá nic společného. Veškeré příjmy v souvislosti s ní budou transparentně směřovány do potřebných investic,“ říká Staněk.

Že musí jít, oznámil úřednici z ODS vlivný člen ČSSD

Informace MF DNES, podle nichž jsou připravovaná místa z podstatné části určena členům ČSSD či pro lidi jí blízké, primátor nekomentuje. „Tyto otázky považuji za zavádějící a spekulativní. Již ve své formulaci předjímají závěry tazatele. Proto se k nim nebudu vyjadřovat,“ reagoval na dotazy, které si vyžádal písemně.

To, že jeho ČSSD má na magistrátní místa zálusk, potvrzují i další zjištění MF DNES. Rozbíhají se totiž čistky na už existujících pozicích.

O tu svou mezi prvními přijde například vedoucí odboru vnějších vztahů a informací Daniela Horňáková. Oficiální dokument z magistrátu hovoří o tom, že chce z poměrně lukrativního postu odejít sama. Ve čtvrtek 21. května totiž tajemníkovi magistrátu oznámila, že se k 30. červnu vzdává funkce.

Ve skutečnosti však Horňáková coby členka ODS doplatila především na to, že ČSSD chce místo ní svého člověka. Přímo za Horňákovou proto dorazil Miroslav Petřík, neuvolněný radní za sociální demokracii, ředitel technických služeb a především vlivný straník.

„Dostala nabídku pracovat na radnici v odboru interního auditu a kontroly, ale to odmítla. Na začátku léta se tak stane vedoucí nepříliš významného oddělení komisí městských částí a detašovaných pracovišť. To nyní řídí Vladimír Puhač, k 30. červnu ale odejde do důchodu,“ popisuje rošádu jeden ze zdrojů MF DNES.

Úřednice se vyjádřit nechtěla. Petřík návštěvu u ní komentovat odmítl, zároveň ji však nepopřel.

Primátor Staněk se také nevyjádřil. Bez odpovědi nechal i dotaz, zda Petříkovi coby neuvolněnému radnímu a řediteli technických služeb vůbec přísluší, aby s vedoucí magistrátního odboru jednal o odchodu. I tyto otázky Staněk označil za „zavádějící a spekulativní“.

Informace MF DNES ukazují, že nástupcem Horňákové by se měl stát Bohumil Šíp, nynější řadový úředník oddělení komisí městských částí a člen ČSSD. „To víte víc než já. Zatím jsem pouze přihlášený do výběrového řízení,“ uvedl.

Svého člena oranžoví plánují dosadit i na další cenné místo vedoucího odboru. Jde o odbor agendy řidičů a motorových vozidel. Už od roku 2002 v jeho čele stojí Michal Urbášek, člen ODS. Pokud se ČSSD bude držet svého nynějšího plánu, měl by ho nahradit dosavadní podřízený Karel Kohoutek. Dlouhá léta vede oddělení přestupků proti zákonnému pojištění.

Primátor chce u sebe člověka, jemuž může věřit

Primátor se vyjádřil pouze k jednomu jménu, hájil svého řidiče-asistenta a člena ČSSD Schwarze.

„Je přece logické, že ve funkci primátora chci mít v blízkosti alespoň jednoho člověka, kterému mohu zcela důvěřovat. Jeho přijetí, které zajišťovalo – jako u všech pracovníků magistrátu – personální oddělení kanceláře tajemníka, bylo zcela jistě v souladu s platnými právními předpisy,“ dodal Staněk.

Jeho předchůdce a nynější náměstek Martin Major z ODS Schwarzovo působení na magistrátu příliš komentovat nechtěl.

„Z vlastní zkušenosti vím, že je potřeba mít stále na nejrůznějších akcích jako doprovod svého člověka. Konkrétní personální obsazení je ovšem rozhodnutím pana primátora a já to respektuji,“ podotkl Major.

U dalších případných změn na magistrátu předpokládá, že budou vypsána výběrová řízení. „A do těch se může přihlásit kdokoli. Určitě z nich bude vybrán ten nejlepší. Osobně podpořím takovou volbu, která město posune dopředu,“ uzavřel Major.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Další z rubriky

Restaurátoři zbaví trhlin sochy na sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci

Sloup Nejsvětější Trojice na olomouckém Horním náměstí.

Čtyři sochy na čestném Sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci potřebují zásah restaurátorů. Na Horní náměstí k baroknímu...

V parkovací hale hořel nákladní vůz, škody na autech půjdou do milionů

V olomoucké parkovací hale začalo hořet jedno ze zaparkovaných aut, žár a kouř...

K požáru, který se výší škody nejspíš zařadí na špici letošního žebříčku v kraji, vyjížděli během pondělní noci hasiči...

Vlakvedoucí souzená za tragický pád dítěte ze dveří nedbalost odmítá

V kauze tragického pádu dítěte z vlaku vypovídala před olomouckým okresním...

Olomoucký okresní soud pokračoval v projednávání předloňské nehody, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá dívka a...

Najdete na iDNES.cz