Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová olomoucká čtvrť nebude stát ještě roky, nabízené byty už však mizí

  16:57aktualizováno  16:57
Někdejší průmyslový areál u olomoucké Wolkerovy ulice nahradí domy s obchody, kancelářemi a také pětistovkou bytů. Výstavba nové čtvrti sice nebude kompletně dokončená dřív než v roce 2020, ovšem bydlení v ní realitní makléři nabízejí už nyní. A zájem kupců je stejně jako v jiných částech města obrovský.

Vizualizace podoby nové olomoucké čtvrtě s ulicemi, relax zónou i menším hřištěm pro děti, která má vyrůst v areálu bývalých sladoven a mrazíren u Wolkerovy ulice. | foto: A2 architekti

Nová Sladovna naváže na již fungující hotel Ibis. Tvořit ji bude pět samostatných domovních bloků. Součástí čtvrti, která bude mít rozlohu zhruba pěti fotbalových hřišť, budou celé nové ulice, odpočinkové plochy a 900 až tisíc parkovacích míst. Stavbu investoři zahájí začátkem příštího roku.

„Domy blíže k Varšavskému náměstí budou čistě obytné, u Wolkerovy ulice v nich budou převládat administrativních prostory, byty budou jen v horních patrech. V přízemí bloků se počítá s komercí,“ popsal David Sedlář, manažer společnosti Nová Sladovna, která je jedním z investorů.

V domech podle něj bude k dispozici malometrážní i rezidenční bydlení, a to za ceny, které jsou v Olomouci obvyklé. Byty v prvním plánovaném bloku, do jehož stavby se dělníci zřejmě pustí začátkem příštího roku a dokončit by ho měli v polovině roku 2018, již realitní makléři nabízejí ke koupi.

Nejmenší byt 1+kk zájemce přijde na zhruba 1,4 milionu, za více než stometrové třípokojové bydlení kupec zaplatí přes 3,8 milionu. Drtivá většina bytů prvního bloku - celkem 39 ze 45 - je už ale podle internetových stránek společnosti Elite real service, která bydlení v nové čtvrti nabízí, rezervovaná.

„Zájem o ně je velký, odpovídá současné situaci v Olomouci, ve které jdou byty rychle na odbyt,“ řekl jednatel Zdeněk Gaďourek.

Tempo výstavby bude záležet i na zájmu kupujících

Další byty budou zájemcům k dispozici v dalších etapách. „Na první etapu by měla v krátkém sledu navázat druhá, pak třetí a čtvrtá. Pátá bude mít mírné zpoždění,“ řekl Sedlář. Podotkl, že tempo jednotlivých etap výstavby bude závislé na zájmu kupujících. A to nejen o bydlení, ale také o kanceláře.

„Byty se zatím daří prodávat dobře, u administrativních prostor je to tak padesát na padesát. Každopádně bychom byli rádi, kdyby se projekt podařilo dokončit v letech 2020 až 2022,“ upřesnil.

Developer uvádí, že náklady na vybudování Nové Sladovny, jejíž součástí budou nové ulice, odpočinkové plochy či menší hřiště pro děti, se budou pohybovat ve stovkách milionů korun.

„Finální částka závisí na cenách stavebních prací, respektive na tom, za kolik se je podaří vysoutěžit,“ dodal Sedlář.

Byty místo sladoven i kasáren

Nyní mají investoři k dispozici plochu o rozloze přibližně tří hektarů. Konkrétně území ohraničené ze západu Wolkerovou ulicí, ze severu železniční tratí a nádražím Olomouc - Nová Ulice, z východu pozemky u stávajících panelových domů kolem Varšavského náměstí a z jihu zástavbou u ulic U Pivovaru a Polská.

V areálu dříve fungovaly mrazírny a sladovny. Průmyslové budovy, které byly mnohdy v natolik havarijním stavu, že je podle vlastníků nešlo efektivně využívat, již srovnala se zemí těžká technika.

Nová Sladovna není jedinou velkou investicí do bytové výstavby v krajském městě. Například společnost Sochorova stavební se chystá přebudovat bývalá Sochorova kasárna u třídy 17. listopadu a Šantovy ulice na komplex se dvěma bloky obytných domů, ve kterých najde novou adresu přibližně 350 domácností. Více než polovina plánovaných bytů, mezi kterými nebudou chybět ani střešní vily a mezonety, by mohla být hotová do dvou let.

Novostavby ale přibudou i v jiných lokalitách, například na Horním Lánu, na Pražské, na Nových Sadech či ve Slavoníně.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Další z rubriky

Developer je blíž stavbě čtvrti, jež ovlivní trasy vrtulníků záchranky

Nový provozovatel letecké záchranné služby na olomouckém heliportu, slovenská...

Developer obytné čtvrti na olomouckém Tabulovém vrchu, který s pomocí „blokačního“ pozemku tlačí záchrannou službu ke...

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

Stavba posledního úseku D1 má soudní stopku. Děti Země uspěly s žádostí

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

Nejméně na několik týdnů je zmrazena příprava dostavby posledního úseku dálnice D1 z Říkovic do Přerova. Soud totiž...

Najdete na iDNES.cz