Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová olomoucká čtvrť nebude stát ještě roky, nabízené byty už však mizí

  16:57aktualizováno  16:57
Někdejší průmyslový areál u olomoucké Wolkerovy ulice nahradí domy s obchody, kancelářemi a také pětistovkou bytů. Výstavba nové čtvrti sice nebude kompletně dokončená dřív než v roce 2020, ovšem bydlení v ní realitní makléři nabízejí už nyní. A zájem kupců je stejně jako v jiných částech města obrovský.

Vizualizace podoby nové olomoucké čtvrtě s ulicemi, relax zónou i menším hřištěm pro děti, která má vyrůst v areálu bývalých sladoven a mrazíren u Wolkerovy ulice. | foto: A2 architekti

Nová Sladovna naváže na již fungující hotel Ibis. Tvořit ji bude pět samostatných domovních bloků. Součástí čtvrti, která bude mít rozlohu zhruba pěti fotbalových hřišť, budou celé nové ulice, odpočinkové plochy a 900 až tisíc parkovacích míst. Stavbu investoři zahájí začátkem příštího roku.

„Domy blíže k Varšavskému náměstí budou čistě obytné, u Wolkerovy ulice v nich budou převládat administrativních prostory, byty budou jen v horních patrech. V přízemí bloků se počítá s komercí,“ popsal David Sedlář, manažer společnosti Nová Sladovna, která je jedním z investorů.

V domech podle něj bude k dispozici malometrážní i rezidenční bydlení, a to za ceny, které jsou v Olomouci obvyklé. Byty v prvním plánovaném bloku, do jehož stavby se dělníci zřejmě pustí začátkem příštího roku a dokončit by ho měli v polovině roku 2018, již realitní makléři nabízejí ke koupi.

Nejmenší byt 1+kk zájemce přijde na zhruba 1,4 milionu, za více než stometrové třípokojové bydlení kupec zaplatí přes 3,8 milionu. Drtivá většina bytů prvního bloku - celkem 39 ze 45 - je už ale podle internetových stránek společnosti Elite real service, která bydlení v nové čtvrti nabízí, rezervovaná.

„Zájem o ně je velký, odpovídá současné situaci v Olomouci, ve které jdou byty rychle na odbyt,“ řekl jednatel Zdeněk Gaďourek.

Tempo výstavby bude záležet i na zájmu kupujících

Další byty budou zájemcům k dispozici v dalších etapách. „Na první etapu by měla v krátkém sledu navázat druhá, pak třetí a čtvrtá. Pátá bude mít mírné zpoždění,“ řekl Sedlář. Podotkl, že tempo jednotlivých etap výstavby bude závislé na zájmu kupujících. A to nejen o bydlení, ale také o kanceláře.

„Byty se zatím daří prodávat dobře, u administrativních prostor je to tak padesát na padesát. Každopádně bychom byli rádi, kdyby se projekt podařilo dokončit v letech 2020 až 2022,“ upřesnil.

Developer uvádí, že náklady na vybudování Nové Sladovny, jejíž součástí budou nové ulice, odpočinkové plochy či menší hřiště pro děti, se budou pohybovat ve stovkách milionů korun.

„Finální částka závisí na cenách stavebních prací, respektive na tom, za kolik se je podaří vysoutěžit,“ dodal Sedlář.

Byty místo sladoven i kasáren

Nyní mají investoři k dispozici plochu o rozloze přibližně tří hektarů. Konkrétně území ohraničené ze západu Wolkerovou ulicí, ze severu železniční tratí a nádražím Olomouc - Nová Ulice, z východu pozemky u stávajících panelových domů kolem Varšavského náměstí a z jihu zástavbou u ulic U Pivovaru a Polská.

V areálu dříve fungovaly mrazírny a sladovny. Průmyslové budovy, které byly mnohdy v natolik havarijním stavu, že je podle vlastníků nešlo efektivně využívat, již srovnala se zemí těžká technika.

Nová Sladovna není jedinou velkou investicí do bytové výstavby v krajském městě. Například společnost Sochorova stavební se chystá přebudovat bývalá Sochorova kasárna u třídy 17. listopadu a Šantovy ulice na komplex se dvěma bloky obytných domů, ve kterých najde novou adresu přibližně 350 domácností. Více než polovina plánovaných bytů, mezi kterými nebudou chybět ani střešní vily a mezonety, by mohla být hotová do dvou let.

Novostavby ale přibudou i v jiných lokalitách, například na Horním Lánu, na Pražské, na Nových Sadech či ve Slavoníně.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Recidivista obviněný z útoku na Kvitovou dostal dva roky za tip pro lupiče

Radim Žondra, který čelí obvinění z útoku na tenistku Petru Kvitovou, byl...

Třiatřicetiletého Radima Žondru, který je podezřelý, že předloni v prosinci přepadl tenistku Petru Kvitovou v jejím...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

V jesenické rezervaci ničí kůrovce pesticidy. Nepřípustné, říkají ochránci

Rejvíz patří k nejkrásnějším místům Jeseníků, turisté míří především k...

V jesenické národní přírodní rezervaci Rejvíz se dle ochránců přírody a Hnutí Duha v rozporu se zákonem kácí stromy a...

Zeman vyznamená učitelku, která zachránila čtyři děti před sražením autem

Prezident Miloš Zeman zahájil v pondělí 24. září svou už šestou návštěvu...

Učitelka mateřské školky z Olomoucka Darina Nešporová, která loni zachránila na vycházce děti před sražením autem a...

V Mostkovicích začala pod dohledem statika demolice domu

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

V obci Mostkovice na Prostějovsku začala dnes večer demolice domu, který zničil sobotní výbuch. Kriminalisté a hasiči...

Advantage Consulting, s.r.o.
LAKÝRNÍK – MOKRÁ LAKOVNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz