Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Markéta Šedivá

Šumperk chystá za dva roky další zónu, řada firem by ji potřebovala hned

  • 0
Firmám se daří, chtějí růst, jenže už často nemají kam. Aby neodcházely jinam, připravuje šumperská radnice čtvrtou průmyslovou zónu. Některé firmy by ji chtěly nejraději hned, radnice to ale dříve než za dva roky nestihne.

Nová zóna vyroste na třinácti hektarech městských pozemků poblíž Bratrušovského potoka.

„Potřebujeme další plochy pro podnikatele. Zájem je především ze strany místních podnikatelů, kteří podnikají ve výrobní oblasti,“ uvedl místostarosta Šumperka Tomáš Spurný. Podle šéfky majetkoprávního odboru šumperské radnice Hany Répalové by už teď zájemci využili z nabídky necelých 13 hektarů jedenáct.

Město nebude investovat do inženýrských sítí, připraví jenom přístupovou cestu včetně potřebného přemostění Bratrušovského potoka a protipovodňových opatření.

„I tak bude celková investice vysoká. Bude se pohybovat kolem 50 milionů korun. Z toho dvacet milionů můžeme dostat na protipovodňová opatření. Zbývající část nákladů zhruba pokryje prodej pozemků,“ vysvětlil šumperský místostarosta.

Firma vyrábějící kola by chtěla zdvojnásobit produkci

Podnikatelé budou platit městu 250 korun za čtvereční metr. K tomu ještě zaplatí poplatek za vynětí ze zemědělského půdního fondu, daň z přidané hodnoty.

„Vzhledem k současným cenám to vypadá jako málo. Pozemky jsou ale v komplikovaných podmínkách. Pro založení staveb bude potřeba provést pilotáž. Pokud bychom dali vyšší cenu, tak přestane být pro podnikatele zajímavá,“ vysvětlil Spurný.

Mezi vážnými zájemci je například firma BPS vyrábějící v Šumperku bicykly a patřící do rakouské společnosti KTM.

„Prostory, ve kterých jsme nyní, už nestačí. Kvůli kapacitním možnostem musíme odmítat zakázky, což je škoda. Tento problém chceme řešit stavbou nového areálu na zelené louce,“ sdělil šéf BPS Pavel Veselovský.

Šumperská firma v současnosti zaměstnává 130 zaměstnanců. „Teď vyrábíme necelých sto tisíc kol ročně, v nových prostorech počítáme s výrobou kolem 200 tisíc kol. Budeme tak potřebovat dalších sto lidí,“ nastínil Veselovský. Podle něj firma potřebuje nové prostory co nejdřív.

„Kdybychom mohli začít stavět haly už teď, tak by to bylo nejlepší,“ řekl Veselovský.

Město bude raději pozemky prodávat samo, nechce jen sklady

To ale možné není, má jasno šumperský místostarosta. „Musíme všechno připravit, získat povolení, udělat soutěže na dodavatele stavby přístupové cesty, mostu přes Bratrušovský potok a na protipovodňová opatření. A také je postavit. Ten proces je poměrně komplikovaný. Pokud vše půjde dobře, budeme mít vše připraveno pro podnikatele v roce 2018,“ odhaduje místostarosta Tomáš Spurný.

Právě zaměstnanost je podle něj stěžejní pro to, aby se město se zájemci dohodlo.

„Také proto jsme nechtěli pozemky prodávat přes developery, aby nehrozilo nebezpečí, že tady vyrostou sklady. Podnikatelů se budeme ptát, kolik lidí plánují zaměstnat,“ nastínil Spurný.