Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyři nejnebezpečnější silnice v kraji protínají Olomouc a Prostějov

  12:46aktualizováno  12:46
Které silnice v Olomouckém kraji jsou vzhledem k počtu nehod ty nejrizikovější? Podle policejních statistik všem vévodí dvojice průtahů Olomoucí a městský okruh v Prostějově. Příčinami jsou především hustá doprava a chování řidičů, někde má vliv ale také třeba špatný sklon zatáček či nekvalitní povrch silnic.
Vnitřní průjezd Olomoucí po silnici I/35 od Mohelnice na Ostravu (na snímku Velkomoravská ulice) patří k nejnebezpečnějším úsekům silnic v kraji.

Vnitřní průjezd Olomoucí po silnici I/35 od Mohelnice na Ostravu (na snímku Velkomoravská ulice) patří k nejnebezpečnějším úsekům silnic v kraji. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

První místo v seznamu patří průtahu Olomoucí, který je v knihách silničářů veden jako silnice I/35. Právě sem, do ulic Pražská, Foerstrova, Albertova, Velkomoravská či Tovární, vyjíždějí policisté k dopravním nehodám nejčastěji.

"Jednoznačným viníkem je zde velice hustá doprava, k níž se přidávají další faktory jako nepřiměřená rychlost, nedodržení bezpečné vzdálenosti či nesprávné předjíždění," vypočítává olomoucký policejní mluvčí Michal Pižurin s tím, že za prvních deset měsíců letošního roku se v Olomouckém kraji stalo na 3 403 dopravních nehod, které si vyžádaly život 41 lidí.

Z velice podobných důvodů se na seznam nejrizikovějších úseků dostala další olomoucká tepna nesoucí číslo 448, která krajské město protíná od čtvrti Neředín přes třídu Míru až k ulici U Podjezdu na opačné straně Olomouce.

"Také zde za dopravní nehody může velké množství projíždějících aut. Velice významně se pak do statistiky nehod zapisuje také skutečnost, že řidiči neberou ohled na stav silnice. Právě to je však s přicházejícím podzimem a jeho dešti, mlhami a prvními námrazami o to důležitější," připomíná Pižurin.

"Obecně se pak na nehodách nejčastěji podílejí nejrůznější kombinace těchto faktorů, kdy například špatné počasí doplní nepřiměřená rychlost a nízká vzdálenost mezi vozidly," dodává.

První dvě nejrizikovější silnice v kraji se nachází v Olomouci. Jde o průtahy městem na silnicích I/35 (červeně) a 448 (modře).

Další dvě položky ze soupisu nejnebezpečnějších silnic v kraji pak náleží Prostějovu. Svoji osobní zkušenost s jednou z nich zde mohou získat ti řidiči, kteří z prostějovského centra pojedou po Brněnské ulici ve směru na obce Žešov a Výšovice.

"Jsou tam dvě ostré a záludné zatáčky. Celkově je pak ta silnice také ve špatném stavu," popisuje starosta obce Výšovice Ladislav Okleštěk, který se odvolává na závěry policejní analýzy této komunikace. Ta hovoří o nízkém klopení zatáček, které vzniklo z důvodu rozšiřování historické silnice. Jako další příčinu dopravních nehod se v ní pak policisté zmiňují o špatné přilnavosti tamního asfaltu.

"Nedávno zde byla snížena povolená rychlost na 70 kilometrů v hodině, rozhodně to byl krok správným směrem," přibližuje současný stav Okleštěk, který s touto silnicí spojuje také nebezpečí nárazu do některého z okolostojících stromů.

Miroslav Nakládal, jenž na prostějovské radnici vede odbor dopravy, přidává komentář ke čtvrté nejrizikovější silnici, jíž je městský okruh v Prostějově: "Pod nehody se na věnci ulic kolem tamního centra stejně jako v Olomouci velice často podepisuje především vysoká hustota dopravy."

Dalšími nejrizikovějšími silnicemi v kraji je městský okruh v Prostějově a silnice do Výšovic.Nejčtenější

Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

Ilustrační snímek

Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku....

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...Olomoucký kouč Jílek: Vepřek by se měl chovat jinak, Pilař bude lepší

Olomoucký trenér Václav Jílek během pohárového utkání proti Kajratu Almaty.

Pohárová premiéra v roli hlavního trenéra pro něj dopadla dobře. "Myslím, že jsme ve finále vytěžili velmi dobrý...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...

Další z rubriky

Policie stíhá exšéfa hokejového klubu za podvod, městu půlmilion nechybí

Prostějovská radnice.

Případ problematických mnohamilionových dotací do mládežnického hokeje v Prostějově dostává pozoruhodné rysy. Radnice...

Řidič smrtelně zranil chodce a ujel. Policie shání záznamy z kamer

Ilustrační snímek

Už několik dní se snaží policisté vypátrat řidiče, který na pomezí Olomouckého a Jihomoravského kraje srazil chodce a z...

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Najdete na iDNES.cz