Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyři nejnebezpečnější silnice v kraji protínají Olomouc a Prostějov

  12:46aktualizováno  12:46
Které silnice v Olomouckém kraji jsou vzhledem k počtu nehod ty nejrizikovější? Podle policejních statistik všem vévodí dvojice průtahů Olomoucí a městský okruh v Prostějově. Příčinami jsou především hustá doprava a chování řidičů, někde má vliv ale také třeba špatný sklon zatáček či nekvalitní povrch silnic.
Vnitřní průjezd Olomoucí po silnici I/35 od Mohelnice na Ostravu (na snímku Velkomoravská ulice) patří k nejnebezpečnějším úsekům silnic v kraji.

Vnitřní průjezd Olomoucí po silnici I/35 od Mohelnice na Ostravu (na snímku Velkomoravská ulice) patří k nejnebezpečnějším úsekům silnic v kraji. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

První místo v seznamu patří průtahu Olomoucí, který je v knihách silničářů veden jako silnice I/35. Právě sem, do ulic Pražská, Foerstrova, Albertova, Velkomoravská či Tovární, vyjíždějí policisté k dopravním nehodám nejčastěji.

"Jednoznačným viníkem je zde velice hustá doprava, k níž se přidávají další faktory jako nepřiměřená rychlost, nedodržení bezpečné vzdálenosti či nesprávné předjíždění," vypočítává olomoucký policejní mluvčí Michal Pižurin s tím, že za prvních deset měsíců letošního roku se v Olomouckém kraji stalo na 3 403 dopravních nehod, které si vyžádaly život 41 lidí.

Z velice podobných důvodů se na seznam nejrizikovějších úseků dostala další olomoucká tepna nesoucí číslo 448, která krajské město protíná od čtvrti Neředín přes třídu Míru až k ulici U Podjezdu na opačné straně Olomouce.

"Také zde za dopravní nehody může velké množství projíždějících aut. Velice významně se pak do statistiky nehod zapisuje také skutečnost, že řidiči neberou ohled na stav silnice. Právě to je však s přicházejícím podzimem a jeho dešti, mlhami a prvními námrazami o to důležitější," připomíná Pižurin.

"Obecně se pak na nehodách nejčastěji podílejí nejrůznější kombinace těchto faktorů, kdy například špatné počasí doplní nepřiměřená rychlost a nízká vzdálenost mezi vozidly," dodává.

První dvě nejrizikovější silnice v kraji se nachází v Olomouci. Jde o průtahy městem na silnicích I/35 (červeně) a 448 (modře).

Další dvě položky ze soupisu nejnebezpečnějších silnic v kraji pak náleží Prostějovu. Svoji osobní zkušenost s jednou z nich zde mohou získat ti řidiči, kteří z prostějovského centra pojedou po Brněnské ulici ve směru na obce Žešov a Výšovice.

"Jsou tam dvě ostré a záludné zatáčky. Celkově je pak ta silnice také ve špatném stavu," popisuje starosta obce Výšovice Ladislav Okleštěk, který se odvolává na závěry policejní analýzy této komunikace. Ta hovoří o nízkém klopení zatáček, které vzniklo z důvodu rozšiřování historické silnice. Jako další příčinu dopravních nehod se v ní pak policisté zmiňují o špatné přilnavosti tamního asfaltu.

"Nedávno zde byla snížena povolená rychlost na 70 kilometrů v hodině, rozhodně to byl krok správným směrem," přibližuje současný stav Okleštěk, který s touto silnicí spojuje také nebezpečí nárazu do některého z okolostojících stromů.

Miroslav Nakládal, jenž na prostějovské radnici vede odbor dopravy, přidává komentář ke čtvrté nejrizikovější silnici, jíž je městský okruh v Prostějově: "Pod nehody se na věnci ulic kolem tamního centra stejně jako v Olomouci velice často podepisuje především vysoká hustota dopravy."

Dalšími nejrizikovějšími silnicemi v kraji je městský okruh v Prostějově a silnice do Výšovic.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Kolony na D35 u olomouckého Globusu čekají řidiče ještě nejméně sedm let

Kruhový objezd na kraji Olomouce poblíž nákupního centra Globus, který patří k...

Řidiči vysněný plynulejší a bezpečnější provoz bez nervů v nekonečné koloně před kruhovým objezdem u olomouckého...

Běžkař s orientačními problémy ujel skupině, urazil desítky kilometrů

Policisté se na Hejnicku musejí potýkat s náročným terénem a s běžným autem by...

Náročnou noční akci mají za sebou členové horské služby, policisté, hasiči a další lidé, kteří se v Jeseníkách zapojili...

Najdete na iDNES.cz