Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyři vsi vysoudily od státu tisíce hektarů lesa po rytířích z Bouzova

  8:34aktualizováno  8:34
Nejvyšší soud po téměř devíti letech sporů uznal, že zhruba dva tisíce hektarů lesa v okolí Bouzova patří čtyřem místním obcím - Luké, Hvozdu, Ludmírovu a především Bouzovu, který teď vlastní sedmdesát procent z dané rozlohy. Malým vesnicím to může přinést do rozpočtů nemalé peníze.

Po několika letech soud definitivně rozhodl, že zhruba dva tisíce hektarů lesů v okolí Bouzova patří čtyřem místním obcím. | foto: CzechTourism

"Rozhodnutí soudu je výsledkem dlouhotrvajícího a komplikovaného právního sporu, který byl zahájen již v roce 2003," uvedl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík s tím, že vydávání lesních pozemků obcím je v určitých případech ze zákona možné i po tak dlouhé době.

Vsi už začaly postupně lesy přebírat, a teď proto plánují, jak s nimi hospodařit. Zakládají kvůli tomu novou společnost Bouzov lesy, která se bude o nabytý majetek starat.

Do ní přejdou i dva dosud státní zaměstnanci pečující o pozemky. Společně s lesem navíc do majetku obcí přejde i několik staveb, jako jsou hájenky či menší objekty.

"Určitě nám to při dobrém hospodaření přinese peníze do obecního rozpočtu, ale bude záležet, jak dokážeme pohlídat hospodaření v těchto lesích," komentoval zisk lesů starosta Luké František Lakomý a odhadl, že na některých místech budou muset kvůli předchozí těžební činnosti spíš pěstovat a sázet nové stromy.

Lesy patřily Řádu německých rytířů, ten je ale prodal státu

Dotyčné lesy na Bouzovsku převzal stát už v roce 1933 pozemkovou reformou od Řádu německých rytířů. Jednalo se o zhruba dva a půl tisíce hektarů. V období do roku 1938 z toho připadlo asi 500 hektarů Lošticím a dalším subjektům. Zbývající část stát v roce 1938 předal Lesnímu družstvu obcí Bouzov.

"Proto jsme si původně mysleli, že se na tento majetek bude vztahovat restituční zákon a dostaneme jej. Ale Lesy ČR se bránily s tím, že takový nárok nemáme. Tak jsme už někdy v roce 2002 podali žalobu o určení vlastnictví," popsal Foltýn.

Po letech soudních tahanic teď vyhráli. Foltýn dodal, že spor se táhl nejspíš i proto, že ne všechny doklady byly stoprocentní, v dokumentech figurovaly i "přísliby". Ve sporu proti obcím stály nejen Lesy ČR, ale i památkový ústav, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a Pozemkový fond.

Bouzovští se nebojí, že by v budoucnu o nabytý majetek přišli kvůli církevním restitucím. "O tyto konkrétně žádat nemohou. V rámci pozemkové reformy v roce 1933 měl řád přijít nejen o lesy, ale i o hrad. Nakonec se se státem domluvil, vyšel mu vstříc a odprodal mu tyto lesy. A zůstal jim díky tomu hrad a park," vysvětlil Foltýn.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Amnestovaný recidivista s trestanou družkou obrali seniory o stovky tisíc

(Ilustrační snímek)

Podvodníky, kteří se pokusili připravit o peníze více než dvě desítky seniorů z celé České republiky, a několikrát se...

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Kolony na D35 u olomouckého Globusu čekají řidiče ještě nejméně sedm let

Kruhový objezd na kraji Olomouce poblíž nákupního centra Globus, který patří k...

Řidiči vysněný plynulejší a bezpečnější provoz bez nervů v nekonečné koloně před kruhovým objezdem u olomouckého...

Najdete na iDNES.cz