VIDEO: Policie, sanitky i vrtulník. Při cvičení „zaútočili“ teroristé

  • 1
Tři muži ozbrojení pistolí, nožem a koncentrovanou kyselinou zaútočili v obchodním a zábavním centru na zákazníky a desítky jich zranili. Cvičení záchranářů, hasičů a policie s tímto námětem se ráno odehrálo v Olomouci a jeho hlavním cílem bylo ověřit novou metodiku třídění raněných při podobných událostech.

Cvičení začalo v olomoucké Obchodní galerii Šantovka krátce po půl osmé ráno a prostor před ním posléze zaplnily vozy hasičů a záchranné služby. Dovnitř se ale jako první museli vydat policisté, aby útočníky zneškodnili. Teprve poté mohli dovnitř hasiči a nakonec i první zdravotníci.

„V rámci cvičení bylo při teroristickém útoku v obchodním centru zraněno 63 lidí, z toho 35 těžce. Po protřídění je záchranná služba postupně odváží do olomoucké vojenské nemocnice, kde dochází k dalšímu třídění v rámci nemocniční péče,“ nastínil ředitel krajské zdravotnické záchranné služby Petr Hubáček.

Cvičení v obchodním centru

U boční strany obchodního centra následně hasiči postavili provizorní stany pro třídění a prvotní ošetření raněných. Dva z nich přepravil do nemocnice vrtulník, který přistál na blízkém parkovišti, zbylé odvezly sanitky. Před budovou museli po celou dobu zůstat také novináři, aby byl zásah co nejrealističtější.

Akce byla totiž součástí bezpečnostního výzkumu ministerstva vnitra s názvem Efektivní třídění raněných a je součástí vývoje nové metodiky třídění raněných pro záchranky a také urgentní příjmy nemocnic. Záchranná služba Olomouckého kraje na něm pracuje společně s Fakultou zdravotnických věd Univerzity Palackého.

Odborníci chtějí připravit jednotný systém třídění raněných

V Česku totiž nyní neexistuje jednotný a současným mezinárodním standardům odpovídající systém třídění raněných. Ten chtějí proto odborníci v rámci výzkumu vyvinout a poté pro něj získat mezinárodní certifikaci

„V příštím roce kvůli tomu proběhne ještě další cvičení, při kterém bude nová metodika kompletně znovu ověřena. Po získání akreditace od ministerstva zdravotnictví pak může být nová metodika doporučena všem zdravotnickým zařízením a záchranným službám v republice,“ doplnil Hubáček.

Příprava cvičení trvala dva měsíce a podílely se na ní zhruba dvě stovky lidí, z toho sedm desítek tvořili samotní figuranti s realisticky namaskovanými zraněními.

Z bezpečnostních důvodů bylo jeho uskutečnění utajováno, takže o něm dopředu nebyli informováni ani někteří zasahující záchranáři. Před jeho začátkem byli lidé v obchodním centru upozorněni hlášením, po zahájení o akci informovala na svém webu také záchranná služba, aby předešla možné panice například na sociálních sítích.