Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Turistický „velký bratr“: agentura sleduje mobily návštěvníků Olomouce

  11:20aktualizováno  11:20
Agentura CzechTourism začala sledovat pohyb turistů v centru Olomouce a několika dalších místech v Olomouckém kraji. Využívá přitom "špionskou" metodu - monitoruje data z mobilních telefonů, která jí poskytuje operátor T-Mobile. Zneužití dat však podle operátora i agentury nehrozí.
Systém dokáže rozpoznat telefony návštěvníků města od mobilů stálých obyvatel (Ilustrační snímek).

Systém dokáže rozpoznat telefony návštěvníků města od mobilů stálých obyvatel (Ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Centrum Olomouce, lázně v Jeseníku i v Teplicích nad Bečvou, ale také okolí Kralického Sněžníku či Pradědu. Tam všude společně s dalšími 45 místy v republice od dubna Státní agentura na podporu cestovního ruchu CzechTourism sleduje pohyb turistů s využitím dat od T-Mobile.

Snadno tak zjistí, kolik lidí a kdy přijelo do center měst, ale i na místa, kde se třeba neplatí vstupné a počet návštěvníků se tak zatím zjišťoval jen velmi těžko. Agentura i operátor tvrdí, že lidé nemají důvod k obavám ze zneužití dat.

"Jde o technické informace ze signalizační sítě, které procházejí důkladnou anonymizací a teprve pak jsou předávána k dalšímu zpracování," zdůraznila Martina Kemrová, tisková mluvčí společnosti T-Mobile. V žádném případě z nich podle ní nelze vyčíst, kdo konkrétně kde v jakou dobu byl. Upozorňuje také, že ve výzkumu se neobjevují žádná osobní data.

"Partner dostává soubor náhodně přiřazených unikátních čísel, která se vyskytovala v danou dobu v dané buňce mobilní sítě. Využívá podobného principu jako například chytré typy navigací, které vám právě díky 'hlášení' z mobilní sítě řeknou, kudy nejezdit, protože je tam zácpa, tedy velké množství přihlášených mobilů v dané lokalitě," popsala Kemrová princip, na kterém novinka funguje.

Systém "pozná" mobily turistů a místních obyvatel

Že CzechTourism od operátora nedostane žádné osobní údaje, potvrzuje i mluvčí agentury Alice Dvořáková. "Systém zachytí pouze zapnuté mobily, ve sledované lokalitě je také schopen odlišit místní obyvatele od návštěvníků, a to především podle charakteru pohybu. To znamená, že rozpozná pravidelný výskyt v oblasti ve stejnou dobu a z toho vyhodnotí, že zde lidé buď bydlí, nebo pracují," vysvětluje Dvořáková.

Mluvčí agentury také dodala, že CzechTourism nedělá nic výjimečného. "Podobný systém funguje třeba v Estonsku, kde je jeho pomocí měřena i celková návštěvnost Estonska a také objem výjezdů Estonců do zahraničí." Výsledky si však CzechTourism nenechá pro sebe a pomoct tak budou moci k rozvoji cestovního ruchu ve sledovaných lokalitách.

"Výzkum byl spuštěný letos v dubnu a ukončený bude posledního března v příštím roce. Zprávy o návštěvnosti lokalit budeme získávat čtvrtletně. Dozvíme se tak počet turistů na daném místě v jakémkoliv dni v roce, a to jak těch domácích, tak zahraničních dle aktuálního zadání agentury CzechTourism," vysvětluje Dvořáková. Shrnutí výsledků bude agentura zveřejňovat také na webu, kde si je bude moci každý prohlédnout.

Využijí toho například i v Olomouci, jejíž centrum také patří ke sledovaným oblastem. "O výzkumu víme a určitě jej využijeme. Porovnáme jeho výsledky s daty, která si město samo shromažďuje již nyní," říká Karin Vykydalová, vedoucí oddělení cestovního ruchu olomoucké radnice.

Podle ní radnice získaná data použije k tomu, aby udělala město atraktivnějším pro turisty a zároveň, aby se vyhnula problémům, které se případně objeví. "Konkrétněji ale zatím mluvit nemůžu, víc budeme vědět až podle dat, která z výzkumu dostaneme," uzavřela.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

Další z rubriky

Kontroverzní olomoucký věžák investoři posunuli, v ochranném pásmu zůstal

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Už ne Šantova ulice, nýbrž parcela o pár set metrů dál u ulice Wittgensteinova. Sem podle informací MF DNES developeři...

Zimní lavina turistů přináší obcím v Jeseníkách i příval odpadků

Ilustrační snímek

Z malé vesnice Ostružná se v době vrcholu zimní sezony, jako je přelom roku nebo prázdninové turnusy, stává doslova...

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Najdete na iDNES.cz