Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další přestřelka o Šantovka Tower. Stavitel si stěžuje na památkáře

  9:04aktualizováno  9:04
Památkáři překračují své pravomoci, stěžuje si investor, který chce v Olomouci vztyčit třetí mrakodrap Šantovka Tower. Tvrdí při tom, že má podporu ministerstva kultury. To ovšem nic takového neříká. Je to vytržené z kontextu, ohrazuje se náměstkyně ministra.

Jádrem sporů o Šantovka Tower je i otázka, zda naručí, anebo naopak doplní olomoucké panorama | foto: ateliér Benoy

Na začátku další přestřelky mezi developerem, který chce v Olomouci stavět doposud nejvyšší věžák, a památkáři Národního památkového ústavu (NPÚ), jež plán na mrakodrap Šantovka Tower tvrdě kritizují, tentokrát stála stížnost investora SMC Development

Právě ten plánuje 75 metrů vysoký věžák u centra města vztyčit. Na ministerstvu kultury si tak stěžoval na olomouckou pobočku NPÚ.

Je přesvědčen, že památkáři překračují své pravomoci a tlačí na úřady, které mohou stavbu zastavit. Ti kritiku odmítají.

Mrakodrap za 400 milionů má začít růst v roce 2015

Investor se přitom ve svém novém prohlášení zaštiťuje právě stanoviskem náměstkyně ministerstva kultury Anny Matouškové. Ta však MF DNES řekla, že investor z její odpovědi účelově vytrhl jednotlivé věty, aby podpořil své argumenty.

SMC Development chce třetí mrakodrap pro Olomouc začít stavět  v roce 2015, náklady se předběžně pohybují kolem 400 milionů. Vadí mu ale negativní stanoviska, kterými NPÚ plán ostře kritizuje ve stanoviscích, která dodává v rámci příprav na stavební řízení.

"Navržená novostavba výškového objektu zásadně a nevratně poškodí historické jádro Olomouce a svou výškou zcela mění jeho panorama. Plán výstavby výškového bytového objektu Šantovka Tower je v příkrém rozporu se zájmy státní památkové péče," uvedl již dříve ředitel olomouckého NPÚ František Chupík.

Investor Šantovky, který si za plány mrakodrapu pevně stojí, má ale za to, že památkový ústav vyvíjí nezákonný nátlak na rozhodování úředníků či vedení města.

Památkáři podle něj také hromadně odmítají všechny věci, které byly spojeny s vybudováním Galerie Šantovka či s přípravami stavby Šantovka Tower. Například i dětské hřiště.

Postoje NPÚ jsou vrchol svévole, útočí investor

"Tyto zamítavé postoje ze strany NPÚ, kdy není na jejich straně jakákoliv snaha věc objektivně posoudit, považujeme za vrchol svévole. Navíc z vyjádření NPÚ, které jsme obdrželi, je zřejmé, že žádný z negativních závěrů není podložen jakoukoliv odbornou argumentací a vyjádření vykazují zcela zásadní protiprávní vady," ohradil se v prohlášení jednatel SMC Development Richard Morávek.

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, měřit má 75 metrů.

Ředitel Chupík nesouhlasí. Má za to, že developer v prohlášení nepřináší žádné důkazy o jakémkoli pochybení památkářů.

"Svůj aktivní a transparentní přístup ve věci Šantovka Tower považujeme za adekvátní hrozbě vizuální a významové devastace Městské památkové rezervace Olomouc," prohlašuje Chupík.

Ministerstvo se postavilo za investora, říká jeho mluvčí

Investor se ovšem v prohlášení zaštiťuje vyjádřením náměstkyně ministra kultury Anny Matouškové.

"Ministerstvo kultury se postavilo za investora a ve své odpovědi na stížnost zdůrazňuje úkoly NPÚ," píše v něm mluvčí Šantovky Juraj Aláč a následně cituje přímo Matouškovou:

"Zákon ani jiný právní předpis nesvěřuje NPÚ žádnou rozhodovací pravomoc. Tu mají v případech vysloveně stanovených zákonem pouze obecní úřady s rozšířenou působností - v daném případě Magistrát města Olomouce."

Věty jsou účelově vytržené, reagovala náměstkyně

Dokument náměstkyně Matouškové má MF DNES k dispozici a požádala o vyjádření, zda její postoj odpovídá tomu, jak jej interpretuje v prohlášení SMC Development.

Šantovka Tower

Třetí věžák pro Olomouc má měřit 75 metrů. Předčil by tak dvě moderní výškové budovy na třídě Kosmonautů a u hlavního nádraží. Má mít 22 pater, vejít se sem má cca 80 bytů. Náklady se pohybují kolem 400 milionů korun. Investor plánuje spustit stavbu v roce 2015, za rok a půl by měla být hotová. O územní rozhodnutí či stavební povolení ještě nepožádal.

"Dle mého názoru nikoliv. Ve stanovisku jsou na podporu tam uvedené argumentace účelově vytržené věty z odpovědi," reagovala Matoušková. Uvedla, že ve své odpovědi pouze investorovi vysvětlovala pozici NPÚ v organizaci státní památkové péče.

Na otázku ohledně možného překročení pravomocí Matoušková MF DNES pouze odpověděla v tom smyslu, že NPÚ nepřekročil žádná pravidla a lhůty, které mu pro vypracování odborných stanovisek ukládá zákon.

Stížnosti investora jsou bezpředmětné, tvrdí šéf NPÚ

Mluvčí Šantovky Aláč rozpor mezi jeho prohlášením a původním dopisem ministerstva vysvětluje tím, že stížnost, kterou investor podal, měla více bodů. A nyní dostal první odpověď týkající se vyjasnění role NPÚ.

S odkazem na další citaci náměstkyně Matouškové pak znovu zdůraznil, že NPÚ nemá žádné právo schvalovat stavby.

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově

Další vizualizace Šantovka Tower

Tento bod je však nakonec zřejmě jediný, ve kterém se obě znesvářené strany shodnou.

"Veškeré kroky, které činíme, neustále ověřujeme s platným statutem NPÚ a obsahem role, kterou přisuzuje zákon odborné organizaci státní památkové péče. Ta není správním orgánem a o věci nerozhoduje. Což ostatně NPÚ nikdy netvrdil," reaguje Chupík. "Stížnosti investora jsou proto bezpředmětné."Nejčtenější

Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

Ilustrační snímek

Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku....

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...Olomoucký kouč Jílek: Vepřek by se měl chovat jinak, Pilař bude lepší

Olomoucký trenér Václav Jílek během pohárového utkání proti Kajratu Almaty.

Pohárová premiéra v roli hlavního trenéra pro něj dopadla dobře. "Myslím, že jsme ve finále vytěžili velmi dobrý...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Další z rubriky

Spali s kalhotami pod hlavou, přesto návštěvníky závodů okradli zloději

Ilustrační snímek

O zručnosti zlodějů se přesvědčili tři návštěvníci Mistrovství Evropy v autokrosu, které se o uplynulém víkendu konalo...

Řidič smrtelně zranil chodce a ujel. Policie shání záznamy z kamer

Ilustrační snímek

Už několik dní se snaží policisté vypátrat řidiče, který na pomezí Olomouckého a Jihomoravského kraje srazil chodce a z...

Boj vesnic s těžkými náklaďáky pokračuje, nesmí už ani do Olšan a Lutína

Řidiči nákladních aut si po úzké cestě do Olšan u Prostějova a Lutína na...

Desítky těžkých nákladních aut dennodenně ztrpčovaly život lidem v Olšanech u Prostějova a Lutíně na Olomoucku. Kamiony...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz