Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další přestřelka o Šantovka Tower. Stavitel si stěžuje na památkáře

  9:04aktualizováno  9:04
Památkáři překračují své pravomoci, stěžuje si investor, který chce v Olomouci vztyčit třetí mrakodrap Šantovka Tower. Tvrdí při tom, že má podporu ministerstva kultury. To ovšem nic takového neříká. Je to vytržené z kontextu, ohrazuje se náměstkyně ministra.

Jádrem sporů o Šantovka Tower je i otázka, zda naručí, anebo naopak doplní olomoucké panorama | foto: ateliér Benoy

Na začátku další přestřelky mezi developerem, který chce v Olomouci stavět doposud nejvyšší věžák, a památkáři Národního památkového ústavu (NPÚ), jež plán na mrakodrap Šantovka Tower tvrdě kritizují, tentokrát stála stížnost investora SMC Development

Právě ten plánuje 75 metrů vysoký věžák u centra města vztyčit. Na ministerstvu kultury si tak stěžoval na olomouckou pobočku NPÚ.

Je přesvědčen, že památkáři překračují své pravomoci a tlačí na úřady, které mohou stavbu zastavit. Ti kritiku odmítají.

Mrakodrap za 400 milionů má začít růst v roce 2015

Investor se přitom ve svém novém prohlášení zaštiťuje právě stanoviskem náměstkyně ministerstva kultury Anny Matouškové. Ta však MF DNES řekla, že investor z její odpovědi účelově vytrhl jednotlivé věty, aby podpořil své argumenty.

SMC Development chce třetí mrakodrap pro Olomouc začít stavět  v roce 2015, náklady se předběžně pohybují kolem 400 milionů. Vadí mu ale negativní stanoviska, kterými NPÚ plán ostře kritizuje ve stanoviscích, která dodává v rámci příprav na stavební řízení.

"Navržená novostavba výškového objektu zásadně a nevratně poškodí historické jádro Olomouce a svou výškou zcela mění jeho panorama. Plán výstavby výškového bytového objektu Šantovka Tower je v příkrém rozporu se zájmy státní památkové péče," uvedl již dříve ředitel olomouckého NPÚ František Chupík.

Investor Šantovky, který si za plány mrakodrapu pevně stojí, má ale za to, že památkový ústav vyvíjí nezákonný nátlak na rozhodování úředníků či vedení města.

Památkáři podle něj také hromadně odmítají všechny věci, které byly spojeny s vybudováním Galerie Šantovka či s přípravami stavby Šantovka Tower. Například i dětské hřiště.

Postoje NPÚ jsou vrchol svévole, útočí investor

"Tyto zamítavé postoje ze strany NPÚ, kdy není na jejich straně jakákoliv snaha věc objektivně posoudit, považujeme za vrchol svévole. Navíc z vyjádření NPÚ, které jsme obdrželi, je zřejmé, že žádný z negativních závěrů není podložen jakoukoliv odbornou argumentací a vyjádření vykazují zcela zásadní protiprávní vady," ohradil se v prohlášení jednatel SMC Development Richard Morávek.

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, měřit má 75 metrů.

Ředitel Chupík nesouhlasí. Má za to, že developer v prohlášení nepřináší žádné důkazy o jakémkoli pochybení památkářů.

"Svůj aktivní a transparentní přístup ve věci Šantovka Tower považujeme za adekvátní hrozbě vizuální a významové devastace Městské památkové rezervace Olomouc," prohlašuje Chupík.

Ministerstvo se postavilo za investora, říká jeho mluvčí

Investor se ovšem v prohlášení zaštiťuje vyjádřením náměstkyně ministra kultury Anny Matouškové.

"Ministerstvo kultury se postavilo za investora a ve své odpovědi na stížnost zdůrazňuje úkoly NPÚ," píše v něm mluvčí Šantovky Juraj Aláč a následně cituje přímo Matouškovou:

"Zákon ani jiný právní předpis nesvěřuje NPÚ žádnou rozhodovací pravomoc. Tu mají v případech vysloveně stanovených zákonem pouze obecní úřady s rozšířenou působností - v daném případě Magistrát města Olomouce."

Věty jsou účelově vytržené, reagovala náměstkyně

Dokument náměstkyně Matouškové má MF DNES k dispozici a požádala o vyjádření, zda její postoj odpovídá tomu, jak jej interpretuje v prohlášení SMC Development.

Šantovka Tower

Třetí věžák pro Olomouc má měřit 75 metrů. Předčil by tak dvě moderní výškové budovy na třídě Kosmonautů a u hlavního nádraží. Má mít 22 pater, vejít se sem má cca 80 bytů. Náklady se pohybují kolem 400 milionů korun. Investor plánuje spustit stavbu v roce 2015, za rok a půl by měla být hotová. O územní rozhodnutí či stavební povolení ještě nepožádal.

"Dle mého názoru nikoliv. Ve stanovisku jsou na podporu tam uvedené argumentace účelově vytržené věty z odpovědi," reagovala Matoušková. Uvedla, že ve své odpovědi pouze investorovi vysvětlovala pozici NPÚ v organizaci státní památkové péče.

Na otázku ohledně možného překročení pravomocí Matoušková MF DNES pouze odpověděla v tom smyslu, že NPÚ nepřekročil žádná pravidla a lhůty, které mu pro vypracování odborných stanovisek ukládá zákon.

Stížnosti investora jsou bezpředmětné, tvrdí šéf NPÚ

Mluvčí Šantovky Aláč rozpor mezi jeho prohlášením a původním dopisem ministerstva vysvětluje tím, že stížnost, kterou investor podal, měla více bodů. A nyní dostal první odpověď týkající se vyjasnění role NPÚ.

S odkazem na další citaci náměstkyně Matouškové pak znovu zdůraznil, že NPÚ nemá žádné právo schvalovat stavby.

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově

Další vizualizace Šantovka Tower

Tento bod je však nakonec zřejmě jediný, ve kterém se obě znesvářené strany shodnou.

"Veškeré kroky, které činíme, neustále ověřujeme s platným statutem NPÚ a obsahem role, kterou přisuzuje zákon odborné organizaci státní památkové péče. Ta není správním orgánem a o věci nerozhoduje. Což ostatně NPÚ nikdy netvrdil," reaguje Chupík. "Stížnosti investora jsou proto bezpředmětné."
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Další z rubriky

Šumpersko dál váhá, zda si má vodárenství řídit samo, nebo si najme firmu

(Ilustrační snímek)

Kdo bude od roku 2021 lidem v řadě měst a obcí Šumperska dodávat pitnou vodu a kdo odvádět a čistit vodu splaškovou,...

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Rozhledna na Velkém Kosíři začátek sezony nestihne, opravy se protahují

Dřevěná rozhledna na kopci Velký Kosíř na Prostějovsku, která je vysoká 25...

Do začátku turistické sezony se nepodaří otevřít rozhlednu na nejvyšším kopci v blízkosti Prostějova. Věž na Velkém...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz