Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Legendární trenér Brückner debatoval s jeho "deus ex machinou" Šmicerem

  12:40aktualizováno  12:40
Jeden z našich nejlepších fotbalových reprezentantů Vladimír Šmicer a bývalý trenér Sigmy i českého národního týmu Karel Brückner, který dovedl reprezentaci až na mistrovství světa, což dosud žádný jiný český trenér nedokázal. Hvězdnou sestavu měla čtvrteční Talk show Davida Hrbka v Divadle na Šantovce.

Legendární český fotbalový trenér Karel Brückner (uprostřed) a fotbalový záložník Vladimír Šmicer (vlevo) vystoupili 21. listopadu v talkshow Davida Hrbka v Divadle na Šantovce v Olomouci. | foto: ČTK

Víte, jaké branky ve své úchvatné kariéře střílel Vladimír Šmicer? "Šmicer dával góly jako Šmicer," stroze vysvětlil jeho někdejší trenér z české fotbalové reprezentace Karel Brückner. "Takhle jsem to napsal i do jeho autobiografie Šmíca," doplnil.

"Aha, trenére. Ale na to jsem se chtěl zeptat: Jaké to jsou góly?," mrkl Šmicer. "Vláďo, víš co je deus ex machina?" "Teď jsem o tom četl..."

"Nesnaž se, já ti to povím: To když dramatici v antice už nevěděli, jak dál se svým dílem, tak do děje z ničeho nic spustili boha." Šmicer byl během společných šesti let v reprezentaci pro Brücknera deus ex machina. Důležitých gólů v kritických chvílích vstřelil opravdu dost. Také o nich si ve čtvrtek povídali v Talk show Davida Hrbka v olomouckém Divadle na Šantovce.

Na závěr večera pak pokřtili knihu Šmíca, kterou s bývalým útočníkem Liverpoolu sepsal právě Hrbek. "Přišlo nám škoda uspořádat v Olomouci pouhou autogramiádu, což byl původní plán.

Tak jsme se všichni tři domluvili, že se na jevišti sejdeme ke společnému rozhovoru a v závěru knihu uvedeme v život," naplánoval Hrbek zajímavé setkání trenérské legendy s jeho "štístkem".

V příjemném povídání se dotknuli několika fotbalových fenoménů – třeba šatny. "To je posvátné místo. Co se tam řekne, musí tam i zůstat," zvážněl Brückner.

"Co třeba?" ptal se moderátor.

"Všechno!"

A nebýt Šmicera, mohlo to tak i být. "Největší humbuk – o tom jdou mezi fotbalisty úplné legendy – ztropil pan trenér o poločase zápasu s Arménií, který se hrál u něj doma v Olomouci. A tady se chtěl vždycky před svými vytáhnout. Jenže my hráli o půli nula nula. Já začal na lavičce, ale už před odchodem o přestávce do kabin mi trenér řekl, ať se jdu rozcvičit, že nastoupím hned po pauze. A tak jsem bohužel u toho, co se dělo v šatně, nebyl."

Ach tak, škoda! Ale nevadí, Vladimíre, povídejte, co jste slyšel: "Kluci ho takhle ještě nezažili. Vešel do šatny a udělal tam neskutečnou bouřku. Víc by ale mělo přece jen zůstat v kabině. Ale vyhráli jsme nakonec 4:0."

Zase škoda! "Je zajímavé, že trenéři rozkopávají koše a hráči dveře," přemítal mezitím Brückner. "No vážně – ještě žádný trenér nerozkopal dveře. Ale koše? Ty jooo!"

Legendární český fotbalový trenér Karel Brückner vystoupili 21. listopadu v...

Legendární český fotbalový trenér Karel Brückner vystoupili 21. listopadu v talkshow Davida Hrbka v Olomouci.


Jednou se to však váženému stratégovi, který 13. listopadu oslavil 74. narozeniny, vymstilo. "Kopl jsem do něj vší silou a on byl ze železa." Au! "Od té doby, když jsem přišel do nějaké šatny, hned jsem koše monitoroval – z jakého jsou materiálu, kolik váží a podobně."

Pravdou je, že kopání do košů neměl Brückner častokrát zapotřebí, neboť tým se Šmicerem a spol. výborně kopal do míče. Vyhrával nikoli jako deus ex machina, ale jako perfektní namazaná mašina s geniálním strojvůdcem Karlem B. Reprezentaci dostal na všechny turnaje, o které v kvalifikacích bojoval včetně mistrovství světa, což dosud jiný trenér českého týmu nedokázal.

"A proto mě dodnes mrzí, že jsme nevyhráli Euro 2004 v Portugalsku," nemůže Šmicer a snad žádný český fotbalový fanoušek zapomenout na gól z prodloužení v semifinále od řeckého (ať deus odpustí) padoucha Dellase.

"Víš, kde byla chyba, Vladimíre...?" podíval se Brückner smutně na Šmicera.

Mlčel.

"... Ten roh na konci prodloužení vůbec neměl být," pokračoval trenér.

"Ano, Tomáš Ujfaluši nebyl pod tlakem, ale míč se mu svezl po noze a místo v autu skončil v rohu," vybavily se Šmicerovi TY okamžiky, jako by se najednou zase ocitl přímo na Estádio do Dragao v Portu a do vlasů vzorně učesaných na patku mu opět foukal svěží přímořský vítr. Jenže tohle nebyla idylka, tohle bylo české fotbalové peklo.

"Řek Tsiartas měl výbornou levačku. Já jsem myslel, že roh kopne nakrátko, a tak jsem vyběhl od přední tyče. Jenomže on jej zahrál do mého prostoru, už jsem se nestihl vrátit. Úplně vidím, jak se míč ke mně přibližuje a já si říkám: To je moc vysoko, jen bych ho líznul a byl by to vlastenec. Dodneška si to vyčítám."

Míč nelízl, zato Dellas jej dostal za záda brankáře Čecha. Takzvaný stříbrný gól vzal možná nejlepšímu českému týmu všech dob naději na evropské zlato. "Na Euru v roce 1996 jsme prohráli finále s Německem po zlatém gólu Bierhoffa v prodloužení. Pak se to kruté pravidlo zrušilo a zavedl se gól stříbrný. A my na to zase doplatili. Ale před zápasem jsem cítil, že jsme poprvé favorité, že jsme si Řeky přáli za soupeře místo Francouzů a tohle se nám vymstilo," posteskne se Šmicer.

"Paradoxní je, že my jsme dostali za dva roky první gól z rohu," doplnil Brückner, pedant na standardní situace. "A pak mi tu branku vyčítali trenéři, jejichž týmy dostávaly góly z rohu dvakrát týdně."

"Ještě pohladíme očko"

Dost trýznivých vzpomínek! Večer se diváci v divadle hlavně bavili. Zůstaňme ještě na portugalském šampionátu. Český tým byl ubytovaný ve stejném hotelu jako manželky a přítelkyně anglických reprezentantů. A byly to pěkné holky.

Bývalý fotbalový reprezentant Vladimír Šmicer vystoupili 21. listopadu v...

Bývalý fotbalový reprezentant Vladimír Šmicer vystoupili 21. listopadu v talkshow Davida Hrbka v Olomouci.

"Přišli jsme na recepci se ubytovat a najednou kolem nás prochází patnáct krásných ženských v plavkách. Já si pomyslel: To je nějaký test?" koulel Šmicer očima. "Tak jsem vzal mobil a volal jsem hned spoluhráčům z Liverpoolu, anglickým reprezentantům Gerradovi s Garragherem: "Hoši, nebojte, my se vám tady o ně hezky postaráme. A poslal jsem jim MMS s fotkou, jak jsou jejich partnerky v plavkách," smál se.

"To bylo hrozné. Ti kluci pak vůbec nechtěli jít od bazénu," přidal se Brückner. "Přitom obvykle je těžké dostat fotbalistu do bazénu. Na Heinze, Baroše či Rosického byla pořád studená voda, která už měla asi 75 stupňů. Oni pořád, že je ledová, načež jim správce bazénu řekl, že už víc ohřát nejde, že se tam už dva lidi opařili," žertoval trenér.

"Ale u bazénu jsme byli v Portugalsku pokaždé, když bylo trochu času. Říkali jsme: Ještě pohladíme očko," líčil ženáč Šmíca. Dalším tématem, které Hrbka zajímalo, byl fotbal a jeho dopad na rodinné vztahy. "Nemyslím, že je to zlé. Fotbalista má hodně času, jednou denně trénink, o půl druhé jsem byl u rodiny. To v jiné práci není," uvědomuje si Šmicer.

"Manželka na zápasy chodila a pak mi v autě vyčítala: Kdes to zas lítal! Nebyl jsi u balonu!" "To moje žena na mé zápasy nikdy nechodila, ale rozebírala je také. Je zajímavé, jak mě přečetla po zápase s Německem," vyprávěl Brückner – a jsme zase v Portugalsku. "Ona jediná, žádný jiný expert, věděla, proč jsem dal proti Německu ve skupině béčkovou sestavu. Povídá: Karle, já tě znám, tys chtěl Neměcko vyřadit s béčkem."

A to se povedlo. "Chápete to? To už se nikdy nikomu nestane, aby Neměcko na Euru vyřadil s béčkem," cenil si Brückner. "Ale já ji řekl, že to nebylo béčko. Měli jsme zraněné, vykartované." Na závěr více než dvouhodinové show přidal ještě jednu historku s rodinnými příslušníky, tentokrát z doby, kdy přebíral rakouskou reprezentaci.

"Vzal jsem do Rakouska i mou vnučku. Ona si kopala na hřišti a trefila přímo otvor na plachtě v brance, jak se dává na různé dovednostní soutěže. Rakouští funkcionáři jen žasli: Takhle střílí jeho malinká vnučka! Takový respekt jsem už u nich potom neměl," uzavřel Brückner. "Dnes už by se netrefila. Je samý Facebook, tablet, MP3."

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Víme, že v Plzni vyhrát umíme, hlásí olomoucký útočník Eberle

Jan Eberle z Olomouce v šanci před plzeňským gólmanem Miroslavem Svobodou.

Dnes – stejně jako před dvěma roky – budou chtít plzeňští hokejisté ukončit Olomouci ve čtvrtfinále extraligy sezonu....

Fotbalová devatenáctka se utká o Euro, stejný boj čeká sedmnáctku

V těžké pozici zpracovává míč Emil Tischler, sleduje ho Giorgi Chakvetadze.

Českou fotbalovou reprezentaci do 19 let čeká poslední boj o postup na mistrovství Evropy. Po suverénním postupu ze...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz