Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče se báli, zda bude předčasně narozená dívenka chodit. Teď i tančí

  13:55aktualizováno  13:55
Nela Andrýsková nastoupila v září do první třídy a její největší zálibou je tancování. Před sedmi lety přitom nebylo jisté, zda bude vůbec chodit, v prvních dnech dokonce ani to, zda přežije. Narodila se velmi předčasně - už ve 29. týdnu. Díky lékařům a technice je z ní ale zdravá neposedná holčička.

Na prvním Dnu maličkých byla s rodiči i Nela Andrýsková, která se narodila už ve 29. týdnu těhotenství s nejistými vyhlídkami. Nyní nastoupila do školy a baví ji tančení. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Několik stovek aktérů podobných, méně i více dramatických příběhů, které spojuje novorozenecké oddělení olomoucké fakultní nemocnice a především jeho jednotka intenzivní péče, se o víkendu sešlo v Pevnosti poznání na prvním Dnu maličkých.

Jde o setkání rodičů a jejich dětí, které zde byly hospitalizovány, společně se zdravotnickým personálem. Psychicky náročné chvíle mezi nimi vytvořily pouto.

První Den maličkých

„Byla v nemocnici celkem zhruba měsíc a půl. Po narození zůstala na oddělení v inkubátoru, první týden byl kritický, protože měla mimo jiné nedozrálé plíce, takže jí lékaři museli píchat léky na jejich posílení. Zpočátku ale nemohla sama dýchat, takže byla připojená na plicní ventilátor. Nebylo jasné, jestli vůbec přežije,“ popisuje matka Nely Anna Andrýsková.

„Nejistota ale i potom trvala ještě dlouho, třeba zda bude normálně mluvit nebo chodit bez trvalých následků. Navíc musela absolvovat ještě operaci srdce. Péče lékařů a sestřiček na oddělení byla celou dobu výborná,“ dodává zatímco dívka pobíhá po nádvoří pevnosti.

Na tričku má samolepku s číslem 29 značícím, jak moc předčasné její narození bylo. Z lékařského pohledu se přitom jako předčasný označuje už porod ve 36. týdnu.

Holčička po porodu měřila 30 centimetrů a vážila 490 gramů

Většina dětí má na samolepce číslovku začínající trojkou. V části prezentující vybavení novorozeneckého oddělení si zvídavě prohlíží otevřený inkubátor s drobným modelem předčasně narozeného dítěte, mezi nimi i dívenka nesoucí číslo 25.

„Ty jsi byla ještě o trochu menší Kristýnko,“ říká dceři Stanislav Kurpaš a ukazuje na miniaturní „panenku“, která reprezentuje dítě o hmotnosti 600 gramů. Nyní osmiletá žákyně druhé třídy vážila po narození dokonce ještě o 110 gramů méně.

„Měla třicet centimetrů a nohy silné jako moje prsty. První půlrok nebylo jisté, jestli to vůbec zvládne. Po devíti měsících ji pustili z nemocnice domů, museli jsme si ale obstarat kyslíkový generátor. Mimo jiné absolvovala pět zákroků očí, protože kyslík má negativní vliv na žilky. Teď má sice ve škole asistenta, ale jinak všechno zvládá. A hlavně chodí, mluví...“ popisuje otec dívky vděčně to, co většina rodičů považuje za samozřejmost.

V případě Kristýnky tomu tak ale ani zdaleka nebylo. Koneckonců k prvnímu pohlazení se Kurpašovi dostali až čtyři měsíce po porodu.

Strasti i radosti spoluprožívají s dětmi také sestry a lékaři

I tentokrát padá zmínka o velké vstřícnosti zdravotnického personálu, která je pro rodiče ve vypjatých dnech plných nejistoty velmi důležitá. I lékaři a sestry přitom zažívají nemalé psychické vypětí.

„Je to práce s lidmi - a především s dětmi. Snažíme se vypnout při různých koníčcích, třeba sportování, ale stejně si člověk myšlenky nosí i domů. Nejde se jen tak odstřihnout, protože máme ty děti před sebou a o některé se staráme dlouhodobě. Takže když pak mají problémy, prožíváme to částečně s nimi, a stejně tak když nakonec zdravé zamíří i s rodiči domů,“ říká vrchní sestra Jana Romanová.

Olomoucká novorozenecká jednotka intenzivní péče slouží pro všech šest porodnic v kraji a jsou zde hospitalizovány děti v nejtěžších stavech ohrožujícím život. Kromě předčasně narozených jde i o děti s vrozenými vývojovými vadami, s poruchou přívodu kyslíku během porodu či s těžkými infekcemi. Ročně jí projde kolem 300 dětí a některé zde stráví i řadu týdnů.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Sousoší dětí tří kontinentů je po letech ve sklepě zpět u olomoucké školy

K olomoucké Základní škole Zeyerova se po mnoha letech vrátilo sousoší nazvané...

Po desítkách let se k olomoucké Základní škole Zeyerova vrátilo bronzové sousoší od zdejšího významného akademického...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Není v tom háček, ale chceme na radnici změnu hájí byznysmen dary stranám

Předseda představenstva developerské společnosti Manthellan a vlivný podnikatel...

Minulý týden se postaral o velký rozruch, když oznámil, že jeho firma poslala finanční dary osmi prostějovským...

Najdete na iDNES.cz