Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děti si hrály na rybáře, udicí s magnety z vody vytáhly vyhozenou munici

  13:03aktualizováno  13:03
Vodní nádrž v olomoucké místní části Radíkov skrývala munici. Objevily ji děti, které si hrály na rybáře. Na podomácku vyrobené udice se jim totiž začaly chytat různé náboje, ale i cvičný minový rozněcovač. Munici do vody zřejmě někdo vyhodil nedávno.

Část munice nalezené ve vodní nádrži v olomoucké místní části Radíkov. Z vody ji začali vytahovat děti hrající si na rybáře. | foto: Policie ČR

Hlášení o nálezu munice v nádrží v radíkovské Přehradní ulici dostali policisté v pondělí odpoledne.

„Po příjezdu na místo zjistili, že tam několik dětí při hře na lovení ryb postupně vytáhlo z rybníku na vlastnoručně vyrobené udice se zavěšeným magnetem různé druhy munice. Další část pak děti našly ještě v zemi v těsné blízkosti rybníku,“ uvedla olomoucká policejní mluvčí Marie Štrbáková.

„Přivolaní pyrotechnici poté určili, že děti našly cvičný minový rozněcovač Ro-5, velkorážný náboj 20 mm JPNh SV, velkorážný náboj 14,5 mm, 6 velkorážných nábojů 12,7 mm a pěchotní munici 1677/2016 o hmotnosti 200 g, kterou si na místě převzali k bezpečnému zneškodnění,“ dodala.

V úterý se policejní pyrotechnici na místo znovu vrátili společně s potápěči, kteří nádrž i okolí znovu podrobně prohledali.

„Postupně vylovili a v těsné blízkosti našli dva velkorážné náboje 12,7 mm, krabičku nábojů ráže 9 mm - Makarov, krabičku nábojů ráže 22 mm Long Rifle a další drobné náboje,“ nastínila Štrbáková.

Náboje do nádrže zřejmě někdo vyhodil v uplynulých dnech

Munice, z níž část byla nefunkční, v nádrži neskončila jako pozůstatek druhé světové války, ale pravděpodobně ji tam někdo v uplynulých dnech vyhodil. Přijít k ní mohl v nedalekém vojenském újezdu Libavá, čemuž nasvědčuje to, že část je určena do vojenských zbraní. Druhou variantou je, že munici objevil doma, nebo se chtěl zbavit vytvořené sbírky.

„Většina ležela na povrchu dna na jednom místě kousek od břehu. Bavil jsem se s policisty a podle nich nebyla ve vodě dlouho, odhadem týden. Na nábojích totiž nebyla žádná koroze a jedna z krabiček, v nichž ležely, nebyla ani pořádně rozmočená. Takže to vypadá, že to zřejmě někdo našel doma a chtěl se toho zbavit, když už zbraňová amnestie skončila,“ míní předseda Komise místní části Radíkov Jan Zvěřina.

Podle Štrbákové se ovšem v případě podobného nevítaného nálezu nemusí lidé bát policii kontaktovat, protože jim žádný postih nehrozí.

„Podobné případy se běžně stávají, kdy lidé koupí starší dům nebo ho třeba vyklízí po zemřelých rodičích a na půdě najdou schovanou válečnou munici. Důležité je s takovým nálezem nijak nemanipulovat a hned ho ohlásit. Hlídka pak zkonzultuje s pyrotechnickou službou o co jde a jakým způsobem se to vyřeší,“ shrnula.

I kvůli podobným obavám nicméně policie v druhé polovině roku 2014 uspořádala už několikátou zbraňovou amnestii, při které lidé mohli přinést nejen munici, ale i zbraně a pokud nebyly použity ke zločinu, žádný postih jim nehrozil.

V Olomouckém kraji se tak na služebnách kromě celé řady pistolí, loveckých pušek či brokovnic objevila třeba i střílející tužka, část protiletadlového kanonu z druhé světové války či tritolové náložky. Mezi zbraněmi byly navíc i historické kousky (o zbraních z amnestie zde).

Autor:Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...Další z rubriky

Obce z Plumlovska čistotě přehrady dál věří, přispěly na boj proti sinicím

Po několikaleté přestávce je Plumlovská přehrada opět napuštěná a tamní voda je...

Obce v okolí Plumlovské přehrady, ve které se po očistě za miliony opět objevily jedovaté sinice, stále věří tomu, že...

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Podvodníci vylákali od ženy milion korun, záminkou byl balíček z Itálie

(Ilustrační snímek)

O téměř milion korun přišla seniorka ze Šumperku, která se stala obětí internetových podvodníků. Peníze z ní vylákali...Najdete na iDNES.cz