Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děti si hrály na rybáře, udicí s magnety z vody vytáhly vyhozenou munici

  13:03aktualizováno  13:03
Vodní nádrž v olomoucké místní části Radíkov skrývala munici. Objevily ji děti, které si hrály na rybáře. Na podomácku vyrobené udice se jim totiž začaly chytat různé náboje, ale i cvičný minový rozněcovač. Munici do vody zřejmě někdo vyhodil nedávno.

Část munice nalezené ve vodní nádrži v olomoucké místní části Radíkov. Z vody ji začali vytahovat děti hrající si na rybáře. | foto: Policie ČR

Hlášení o nálezu munice v nádrží v radíkovské Přehradní ulici dostali policisté v pondělí odpoledne.

„Po příjezdu na místo zjistili, že tam několik dětí při hře na lovení ryb postupně vytáhlo z rybníku na vlastnoručně vyrobené udice se zavěšeným magnetem různé druhy munice. Další část pak děti našly ještě v zemi v těsné blízkosti rybníku,“ uvedla olomoucká policejní mluvčí Marie Štrbáková.

„Přivolaní pyrotechnici poté určili, že děti našly cvičný minový rozněcovač Ro-5, velkorážný náboj 20 mm JPNh SV, velkorážný náboj 14,5 mm, 6 velkorážných nábojů 12,7 mm a pěchotní munici 1677/2016 o hmotnosti 200 g, kterou si na místě převzali k bezpečnému zneškodnění,“ dodala.

V úterý se policejní pyrotechnici na místo znovu vrátili společně s potápěči, kteří nádrž i okolí znovu podrobně prohledali.

„Postupně vylovili a v těsné blízkosti našli dva velkorážné náboje 12,7 mm, krabičku nábojů ráže 9 mm - Makarov, krabičku nábojů ráže 22 mm Long Rifle a další drobné náboje,“ nastínila Štrbáková.

Náboje do nádrže zřejmě někdo vyhodil v uplynulých dnech

Munice, z níž část byla nefunkční, v nádrži neskončila jako pozůstatek druhé světové války, ale pravděpodobně ji tam někdo v uplynulých dnech vyhodil. Přijít k ní mohl v nedalekém vojenském újezdu Libavá, čemuž nasvědčuje to, že část je určena do vojenských zbraní. Druhou variantou je, že munici objevil doma, nebo se chtěl zbavit vytvořené sbírky.

„Většina ležela na povrchu dna na jednom místě kousek od břehu. Bavil jsem se s policisty a podle nich nebyla ve vodě dlouho, odhadem týden. Na nábojích totiž nebyla žádná koroze a jedna z krabiček, v nichž ležely, nebyla ani pořádně rozmočená. Takže to vypadá, že to zřejmě někdo našel doma a chtěl se toho zbavit, když už zbraňová amnestie skončila,“ míní předseda Komise místní části Radíkov Jan Zvěřina.

Podle Štrbákové se ovšem v případě podobného nevítaného nálezu nemusí lidé bát policii kontaktovat, protože jim žádný postih nehrozí.

„Podobné případy se běžně stávají, kdy lidé koupí starší dům nebo ho třeba vyklízí po zemřelých rodičích a na půdě najdou schovanou válečnou munici. Důležité je s takovým nálezem nijak nemanipulovat a hned ho ohlásit. Hlídka pak zkonzultuje s pyrotechnickou službou o co jde a jakým způsobem se to vyřeší,“ shrnula.

I kvůli podobným obavám nicméně policie v druhé polovině roku 2014 uspořádala už několikátou zbraňovou amnestii, při které lidé mohli přinést nejen munici, ale i zbraně a pokud nebyly použity ke zločinu, žádný postih jim nehrozil.

V Olomouckém kraji se tak na služebnách kromě celé řady pistolí, loveckých pušek či brokovnic objevila třeba i střílející tužka, část protiletadlového kanonu z druhé světové války či tritolové náložky. Mezi zbraněmi byly navíc i historické kousky (o zbraních z amnestie zde).

Autor:Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Další z rubriky

Restaurátoři zbaví trhlin sochy na sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci

Sloup Nejsvětější Trojice na olomouckém Horním náměstí.

Čtyři sochy na čestném Sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci potřebují zásah restaurátorů. Na Horní náměstí k baroknímu...

Vlakvedoucí souzená za tragický pád dítěte ze dveří nedbalost odmítá

V kauze tragického pádu dítěte z vlaku vypovídala před olomouckým okresním...

Olomoucký okresní soud pokračoval v projednávání předloňské nehody, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá dívka a...

V parkovací hale hořel nákladní vůz, škody na autech půjdou do milionů

V olomoucké parkovací hale začalo hořet jedno ze zaparkovaných aut, žár a kouř...

K požáru, který se výší škody nejspíš zařadí na špici letošního žebříčku v kraji, vyjížděli během pondělní noci hasiči...

Najdete na iDNES.cz