Podle průzkumu Univerzity Palackého v Olomouci by na schůzku s neznámým člověkem z internetu šly dvě děti z pěti. (ilustrační snímek)

Podle průzkumu Univerzity Palackého v Olomouci by na schůzku s neznámým člověkem z internetu šly dvě děti z pěti. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Dvě z pěti dětí by podle průzkumu kývly na schůzku domluvenou po síti

  • 5
Dvě z pěti dětí by souhlasily se schůzkou, kterou by jim navrhl neznámý člověk na internetu. Řada z nich by pak bez problému sdělila osobní údaje. Dosud největší průzkum rizikového chování českých dětí na internetu, kterého se zúčastnilo 28 tisíc respondentů, provedla Univerzita Palackého v Olomouci.

Na průzkumu se pak podílely i společnosti Seznam.cz a Google.

Celkem 63 procent dotázaných dětí pošle cizímu člověku na internetu své jméno a příjmení. Loni to přitom bylo o 10 procent méně. Emailovou adresu pak sdělí 43 procent dětí a fotografii obličeje pošle 39 procent dětí. I tady odborníci zaznamenali nárůst oproti minulým letům.

Stále větší počet dětí také sdílí vlastní intimní fotky či videa s ostatními uživateli internetu. Je jich téměř osm procent.

"Partnerům a přátelům je zasílá více než 12 procent dětí," řekl Martin Kožíšek, manažer internetové bezpečnosti ve společnosti Seznam.cz.

Zarážející je podle něj i počet dětí, které by bez problému šly na schůzku s člověkem, kterého znají jen z internetu. V potenciálním nebezpečí se mohou ocitnout dvě z pěti dětí.

Narůstá i kyberšikana

Děti se také stále častěji stávají oběťmi kyberšikany. Se slovním napadením má zkušenosti zhruba třetina z nich stejně jako s prolomením účtu na internetu.

"Počet případů vydírání dětí s využitím materiálů sexuální povahy v Česku trvale roste. Data z loňského roku potvrzují, že bylo prostřednictvím internetu vydíráno téměř osm procent dětí. K vydírání jsou nejčastěji využívány fotografie a videa, která děti dobrovolně či pod nátlakem posílají pachatelům," řekl Kamil Kopecký z Pedagogické fakulty UP, koordinátor projektu E-Bezpečí.

Výzkum rizikového chování českých pubescentů a adolescentů probíhá od roku 2010.

"Monitorujeme rizikové komunikační jevy spojené s využíváním internetových služeb. Zaměřujeme se především na kyberšikanu, rizikové seznamování v prostředí internetových služeb, sdílení intimních materiálů v prostředí internetu, zveřejňování osobních údajů, rizikové využívání sociálních sítí a další fenomény,“ uvedl Kopecký.