Případů odhaleného domácího násilí v kraji stále přibývá, vloni jich bylo oproti 2009 o třetinu více. Stále častěji se navíc objevuje i násilí dětí či vnuků na rodičích nebo prarodičích. (Ilustrační snímek)

Případů odhaleného domácího násilí v kraji stále přibývá, vloni jich bylo oproti 2009 o třetinu více. Stále častěji se navíc objevuje i násilí dětí či vnuků na rodičích nebo prarodičích. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Děti týrají rodiče i prarodiče. Policie řeší o třetinu víc domácího násilí

  • 6
Odhaleného domácího násilí v Olomouckém kraji je rok od roku víc. Jen loni přibylo vyšetřovaného týrání v rodinách o třetinu. Policisté přitom upozorňují, že výrazně narůstají počty případů týrání rodičů či prarodičů jejich dětmi či vnuky.

Stále častěji také policisté využívají možnost vykázat násilníka z domu a ochránit tak jeho oběti.

Právě vykázáním z bytu vyvrcholilo ve čtvrtek v noci v Šumperku pět let domácího násilí, kdy muž fyzicky útočil na svoji manželku. V Olomouckém kraji jde v tomto roce už o dvaadvacátý podobný případ.

Vloni jich policisté řešili 61, o osmnáct více než v roce 2009. Podle statistik navíc přibývá dětí a vnuků, kteří trápí své rodiče či prarodiče.

"Evidujeme stále více situací, kdy jsou oběťmi především senioři. V průměru jsou to lidé v rozpětí sedmdesáti až osmdesáti let. Útočníky jsou jejich děti, případně vnuci. Nyní je to zhruba třetina všech případů, kterými se zabýváme," popisuje Drahomír Ševčík z olomouckého Intervenčního centra pro osoby ohrožené domácím násilím.

Že jde někdy o kruté případy dokazuje například týrání seniorky z olomouckého sídliště odhalené na konci roku. Tu šest let týral vnuk, kterého přitom žena od jeho šesti let vychovávala. Dotyčná kvůli tomu dvacetkrát utekla z domu a opakovaně přespávala v sušárně, i tak se ale nevyhnula bití či ponižování. Policii na agresora nakonec upozornila vnučka ženy (více o případu čtěte zde).

Případů je asi stejně, jen se je daří více odhalovat, říká policista

Podle Drahomíra Ševčíka nicméně odborníci stále nejčastěji řeší útoky mezi manžely či partnery. Dostane-li se k takovým případům policie, může podle zákona útočníka z domu a jeho okolí vykázat. Vloni to v Olomouckém kraji udělala v 61 případech.

Vykázání násilníci v kraji

rok...............počet případů

2007.............................44
2008.............................35
2009.............................43
2010.............................61
leden až březen 2011...22

celá ČR 2010...........1 058

zdroj: Policie ČR

Za první tři měsíce letošního roku pak muselo svůj domov minimálně na deset dní opustit již 22 agresorů. Soud navíc tuto lhůtu může prodloužit až na jeden rok.

"V roce 2009 jsme kvůli domácímu násilí v kraji vykázali o osmnáct osob méně než vloni. Ovšem nemyslím si, že by jich ve skutečnosti nějak výrazně přibylo. Je jich víceméně pořád stejně, ale daří se nám jich stále více odkrývat," přemítá policejní vrchní komisař Zbyněk Hanzl.

Je to rovněž i tím, že stále častěji se se svým týráním svěří i sami senioři. "Když jsem začal v roce 2003 s oběťmi domácího násilí pracovat, přišla k nám týraná žena, která našla odvahu promluvit až po 28 letech. Dnes, pokud nás neupozorní sousedé či někdo z rodiny, to trvá maximálně tři roky. Pro starší lidi je to ale stále problém. Považují to za rodinné tajemství, někdy i prosí policisty, aby jejich případ neřešili," popisuje své zkušenosti Ševčík.

Poslední případ domácího násilí a vykázání přibyl do statistik v pátek ráno. "V noci dal opilý manžel své ženě facku. Přihlížely tomu i jejich dvě nezletilé děti. Dotyčná byla obětí domácího násilí zřejmě pět let," nastiňuje policejní komisař.