Veš dětská.

Veš dětská. | foto: Profimedia.cz

Děti na Olomoucku opět trápí vši, školy a školky varují rodiče

  • 2
Mezi žáky některých škol a školek v Olomouckém kraji se po čase vrátily dětské vši. V mnohých šatnách už visí upozornění, aby rodiče svým dětem kontrolovali hlavy. Vyšší výskyt nepříjemných parazitů už zaznamenali i hygienici, narazili na ně asi u dvaceti procent kontrolovaných dětí.

"Obě holky asi před dvěma týdny vši měly. Děti se v kolektivu kontaktu těžko vyhnou. Starší dcera kromě školy chodí i do dvou kroužků, mladší zase do školky. Nejspíš vši přinesla jedna z nich a než jsme si toho všimli, měly je obě," popisuje čtyřicetiletá Olomoučanka Iva.

Dětské vši

Napadení vší dětskou je považováno za infekční onemocnění s názvem pedikulóza. Když se však rodiče chovají zodpovědně, situace se obvykle dá rychle do pořádku. "Opakuje se to v určitých vlnách skoro každý rok. Ubránit se vším je problematické," říká lékárnice Hana Hegrová.

V některých školních zařízeních v kraji se již objevilo doporučení pro rodiče, aby svým dětem prohlédli vlasy. "Zhruba před měsícem měl jeden chlapeček vši. Žádný další případ se sice neobjevil, ale pro jistotu jsme umístili do šaten upozornění pro rodiče," vysvětluje ředitelka olomouckých mateřských škol Rooseveltova a Lužická Věra Madejová.

Takový přístup vedoucí olomoucké lékárny U Pöttingea Hana Hegrová chválí: "Je třeba informovat, že se ve třídě nějaký případ vyskytl. Rodiče si někdy přenosu vší hned nemusejí všimnout a za pár dnů může mít problém celá rodina."

Právě rodiče jsou odpovědní za odstranění parazitů z vlasů svých dětí a mohou dát souhlas k tomu, aby učitelé měli právo dětské kštice prohlédnout.

Všímejte si, jaké preparáty kupujete

Ještě před deseti lety se vši ve školních zařízeních objevovaly jen sporadicky. Problém vznikl v roce 2003, kdy vši začaly být odolné vůči do té doby nejvíc používanému prostředku.

"Tehdy vznikla rezistence na Diffusil H. Dovezl se proto jiný přípravek, ale byl neúčinný. Začala se nabízet kosmetika, která ale vši přímo nehubí, má jen podpůrné funkce," poznamenal Libor Mazánek z olomoucké krajské hygienické stanice.

Než se na trhu objevil nový účinný preparát Diffusil H Forte, stihly vši "pauzu" využít. "Dodnes se tak občas objeví skoro v každé škole či školce," podotýká Mazánek.

Lidem doporučuje, aby byli všímaví k tomu, jaké preparáty kupují. Kosmetika totiž nemá obsahovat účinné léčivé látky hubící vši, to mohou pouze léčiva.