Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Z olomouckého Prioru mizí obchody, kvůli přestavbě zavře už za 10 dní

Z olomouckého Prioru mizí obchody, do jeho uzavření před rozsáhlou přestavbou na Galerii Moritz totiž zbývá posledních deset dní. Naposledy si zde lidé budou moci nakoupit v sobotu 25. února, další možnost budou mít nejdříve v listopadu. Výjimkou je jen prodejna Billa v podzemí Prioru, té se jeho zavření zatím netýká.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

sicomoro

Opáštění Prioru je chyba

Prior potřebuje generální přestavbu interiérů, to je bez diskuze. U exteriérů už to tak jisté není a obávám se, že se změny ukážou jako kontraproduktivní. Osazení Prioru v Olomouci není tak násilné, jako v jiných českých městech. V podstatě navazuje na uliční čáru sousedních měšťanských domů, a i když byly ve hře i lepší varianty umístění, pořád to dopadlo ještě hodně dobře. Prior je zástupce dnes již historického slohu a pokud ho srovnáme s ostatními Priory v zemi, nezbývá než dodat, že má svou nezpochybnitelnou architektonickou hodnotu. Souhlasím s jeho architektem, že beton mu sluší nejvíce. Když už se přistoupilo k rekonstrukci exteriérů, mělo se jednat o rekonstrukci dílčí. Dokázal bych si představit moderní opláštění přízemí, nové vstupy a výměna hnědého opláštění k tramvajové zastávce. Rekonstrukce měla mít za cíl celý dům opticky zmenšit, stal se však přesný opak. Odstranění podloubí a jednolitý, byť moderní, kabát celou stavbu zatíží.

0/0
19.2.2012 14:14

Loo Lynn

Ta budova hyzdí centrum Olomouce..

Olomoucký Prior je důkazem toho, jací byli komáři ignoranti. Postavit takovýhle ohyzdný komplex uprostřed památkové rezervace, kde na každém rohu máte buď historický dům nebo kostel, je vyloženě zhova.ilost. Přál bych Prioru jedině demolici, ale vzhledem k tomu jak strašně blízko stojí k některým památkám, to snad ani není proveditelné.

0/0
16.2.2012 21:59

isiss

Re: Ta budova hyzdí centrum Olomouce..

Až na to že to není věc komárů a minulosti...

Na okraji většiny měst, na místech, kde dřív rostla pšenice  jsou nechutné planiny betonu naddimenzovaných parkovišt nákupních center.

Okolí moderních obchodních center nejsou místem pro lidi, ale pouze pro páchnoucí rachotiny..

Kdo povoluje tyto stavby a v takovém rozsahu, když šmahem odsuzujete komunisty jako ignoranty ?

+2/0
16.2.2012 22:17

Loo Lynn

Re: Ta budova hyzdí centrum Olomouce..

Tohle je úplně jiný problém a ano, taky je to hnus. Samozřejmě že se mi nelíbí ani dnešní situace, ale co se památek týče si trvám na svém a tvrdím, že komunisti ignorovali jejich kulturní hodnotu v mnohem větším měřítku než porevoluční vlády. (pokud teda nebydlíte v Brně, tam se takové věci dějou dodnes ;-D )

0/0
16.2.2012 22:25

sicomoro

Re: Ta budova hyzdí centrum Olomouce..

Co se týká ignorace kulturních hodnot, máte jistě pravdu. Dnešní doba však vyniká ignorací a neschopností "jiného typu". Dnes nejsme schopni ani udržovat to, co komunisti stihli vybudovat. Udělejte si sumář, kolik se toho stihlo vybudovat za komunismu (téměř bez dluhu) a kolik za kapitalismu (s dluhem).

0/0
19.2.2012 15:00

navsteva proti levicactvi

Re: Ta budova hyzdí centrum Olomouce..

Parkoviste jsou hluboce poddimenzovana a to jak co do poctu stani, tak co do velikosti stani, ktere se u nas normove stale pocita podle parametru ze 70. let, tedy pro trabanty a tehdy nejluxusnejsi vuz wartburg. Normalni auto tam dneska nezaparkujete. Ale budiz.

Horsi je ze se pdle tech starych norem stale pocitaji stani u skol, zdravotnickych zarizeni, admnistrativnich budov atd. A pak kapacitne samozrejme nemuzou stacit.

0/0
17.2.2012 9:31

sicomoro

Re: Ta budova hyzdí centrum Olomouce..

Prior už dnes má svou historickou hodnotu. Corbusier byl jeden z nejvýznamnějších architektů 20. století a to, že se Vám styl brutalismu nelíbí, to opravdu není chyba Prioru. Váš argument má asi stejnou váhu, jako kdyby zarputilý odpůrce gotiky požadoval demolici kostela sv. Mořice. Koneckonců, Mořic zvenku chátrá víc než Prior, jeho obálka je slušný kočkopes... Anebo, že bychom Mořice oblékli do skla a zrcadlových panelů?

0/0
19.2.2012 14:25

isiss

Proč se to má jmenovat Galerie Moritz?

On to už nebude obchodní dům a bude se tam vystavovat umění...?

0/0
16.2.2012 19:05

the 2nd

Re: Proč se to má jmenovat Galerie Moritz?

to máš úplně jedno - lidi tomu budou stejně dál říkat prior protože "galerie moritz" se nebude nikomu chtít vyslovovat a když se řekně u moritze, znamená to hospodu o kilometr dál takže tak ;-D

+1/0
17.2.2012 7:26

chicocheco

Tak to musím ještě stihnout

nafotit... lepší v centru socrealismus, kterej jednou nabyde historické hodnoty, než nudná druhá Olympia, která na tu historickou hodnotu bude čekat o třicet let dýl (pokud do té doby nebude nahrazena jiným hnusem fialovým).

+1/0
16.2.2012 18:35

bezdukátů II

starý

ASO bylo proti této hrůze architektonický svost

0/0
16.2.2012 17:54

Amáálie

Pod Priorem

byly nalezen středověký hřbitov, sýpka nebo něco takového, studna, hřbitov , jedna z úvah byla, že by se druhá půlka nestavěla a vzniklo unikátní muzeální naleziště, bohužel se tak nestalo. Galerie bude mít genius loci díky tomu, co tam je, je to mnohem lepší než obchoďák.R^

0/0
16.2.2012 17:21

Amáálie

Re: Pod Priorem

neumím číst Rv, myslela jsem, že z toho bude skutečná galerie, ale tož nic, i tak to bude vypadat mnohem líp, opravdu to vypadá jako galerie;-D

0/0
16.2.2012 17:27Najdete na iDNES.cz