Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Stovka lidí protestovala v Přerově proti plánu na výstavbu spalovny

S píšťalkami, respiračními maskami nebo transparenty odpoledne na přerovském náměstí TGM protestovala zhruba stovka lidí proti plánu na vybudování spalovny odpadů. Právě o Přerovu se totiž hovoří jako o nejpravděpodobnějším místě, kde by mohl v Olomouckém kraji stát provoz, jenž by byl schopný zpracovat na 150 tisíc tun komunálního odpadu ročně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kukuly

Pochodu se zúčastnilo přes 200 lidí (doloženo i podpisy)

ale to by si musel autor článku ověřit fakta 8-o

0/0
17.4.2012 11:52

zuk

***

Lidská blbost nezná mezí...

0/0
17.4.2012 9:53

babacek

Co vlastně chtějí ?

Lidé

protestují proti spalovně, výstavbě továrny či vepřína. Zároveň však naříkají

na nedostatek pracovních míst na zdražování. :-(

0/0
17.4.2012 7:47

kukuly

Re: Co vlastně chtějí ?

Kolik lidí si myslíte, že zaměstnává taková spalovna? Odhaduji, že i s účtárnou do 50 lidí a to je velkorysé. Navíc stávající Dalkia by jen měnila kotel, takže o jakých prac. místech se tu bavíte?

Zdražování? Vy opravdu věříte politikům, že nám dají něco o trochu levněji? Uvědomte si, že Dalkika je soukr. podnik... zastupitelé měli dávno tlačit a přinutit je zmodernizovat technologii a znečištění ovzduší by bylo menší. Ale to nee, radši si počkají na dotace ...

0/0
17.4.2012 8:17

babacek

Re: Co vlastně chtějí ?

Bylo to myšleno jinak.

0/0
17.4.2012 8:19

generál Failure

A co chtějí dělat s odpadky?

0/0
16.4.2012 22:14

kukuly

Re: A co chtějí dělat s odpadky?

především začít pořádně třídit (je samozřejmě potřeba dostatečné osvěty, podpory ze strany města, dodání potřebných kontejnerů třeba na bioodpad apod..), pak je tu ve hře cementárna, která je kousek za Přerovem. Spalovna (ZEVO) bohužel spaluje směsný odpad jako takový, takže co do něj lidé naháží, to jde do spalovny. A znovu zde opakuji, že spalovna je určitým řešením, ale pro velká města, tam, kde je zbytkového odpadu opravdu mnoho i po důkladném vytřídění. Přerov si nepotřebuje stavět spalovnu, aby si spálil své množství odpadu, které vyprodukuje. Protože svým množstvím by ani zdaleka nepokryl provoz ... Hovoříme zde o svozu i toxického odpadu ze dvou velkých krajů,..o tom, že je snad víc než logické postavit takové zařízení u velkého města a ne v malém mětečku, jakým je Přerov. Už tak tu máme co dělat s ostatními znečišťovateli ovzduší.. a co je na tom snad nejvíc zarážející, je celá strategie, propaganda, polopravdy, lži a upravená čísla, kterými nás zastupitelé krmí.

0/0
17.4.2012 11:49

jan.banos

Re: A co chtějí dělat s odpadky?

a proč by to lidé dělali, když se poplatky za odvoz odpadu zvyšují?

tak to tam za vzteku našvihají všechno, když to musí platit.

0/0
17.4.2012 21:21

kukuly

Re: A co chtějí dělat s odpadky?

fakt, že mi vadí vysoké poplatky je jedna věc, ale jak to souvisí s tím, že si tady necháme vystavět spalovnu ? Jakože mi snad poplatky sníží? Že mi nebude vadit další zátěž už tak znečištěného ovzduší? Že se nebudu obávat o to, kam všude pak budou sypat toxický odpad, povodní apod? Že je totální hloupost stavět spalovnu v městě jako je Přerov, aby se sem pak svážel odpad ze dvou krajů, aby se spalovna vůbec vyplatila a nebyla aspoň ztrátovou? Jde právě o to, aby magostárt začal efektivně a s opravdovou silou pracovat na podpoře třídění, motivovalo občany apod. chceme-li se srovnávat s vyspělými zeměmi, nebreme si jen část celého systému, ale zkusme to vzít jako balík dohromady. tzn. začněme co nejvíc třídit a pak až řešme co se zbytkovým odpadem. I zde jsou alternativy.

0/0
17.4.2012 21:29

Snohomish

Přerov

jednoduchá rovnice. Radnice nemá mandát k tomuto rozhodnutí (ZEVO vPřerově ano/ne). Získá ho jednoduše -referendum. Nevím o čem se tu bavíte, zatím jsem tu moc odborného textu nenašel. Mimochodem na snímku vidím i člověka, který o pecích něco "malinko" ví. Takže s terminologií NEZNALCI bych zacházel opatrně

;-D

0/0
16.4.2012 21:04

smolivla1

další příklad neinformovanosti

demonstrující nejsou informováni, taková spalovna odpadu již několik let funguje v Liberci, také se proti ní bojovalo - takové pseudoskupiny typu arniky, hnutí duha či děti země, vedení města těmto aktivistům nakonec vyhovělo a nezávislí odborníci jim předložili takový výsledek, že se tyto organizace pomalu propadly studem do země, výsledek byl totiž takový, že vzduch, vycházející ze spalovny je čistší, než ten, který do ní přichází... a je to celkem logické, jelikož se jedná o spalování při vysokých teplotách, používá se vytříděný odpad, který neobsahuje žádné kovy a hlavně odpadní plyny prochází přes 6 velmi účinných filtrů... zajímalo by mě, kdy už konečně tito hlupáci přijdou na to, že celé ekologické hnutí včele s greenpeace je jeden obrovský byznis, který využívá pár naivních a neinformovaných bláznů

0/0
16.4.2012 20:56

generál Failure

Re: další příklad neinformovanosti

Nevěřím vám ani slovo. Tedy ne o těch filtrech a pyrolýzních procesech a tak, ale o tom, že by environmentalisté mohli a) něco pochopit, b) se stydět ;-D

+1/0
16.4.2012 22:18

klobouk.emanuel

Re: další příklad neinformovanosti

Stavba spalovny je taky byznys. No a ty filtry tam klidně můžou být, ale jaká je jejich účinnost v čase? Stále jako když jsou nové? A zkušenosti jsou i takové, že se filtry obcházejí třeba aby se udržel výkon kotle na nějaké úrovni. Další věcí je co bude s tím co zachytí ty filtry. S tříděním to nebude taky tak žhavé. Zatím to vypadá tak, že při spalovně žádné extra třídění nebude a že by se třídilo jinde (kromě kontejnerů, kde někdo aspoň jakž takž třídí a někomu je to u zadele), tak tomu asi nevěří ani největší optimista.

0/0
16.4.2012 22:39

motylekm

Spalovna

Kdy lidi pochopí, že spalování je nejlepší forma likvidace odpadu.

0/0
16.4.2012 20:41

klobouk.emanuel

Re: Spalovna

Pro provozovatele spalovny téměř určitě. Pro obyvatele blízkého okolí téměř určitě ne.

0/0
16.4.2012 20:50

kukuly

Re: Spalovna

Ano, spalovna je jedním z řešení, to nikdo z iniciativy Za nše děti proti spalovně nepopírá a stále zdůrazňuje. Je třeba ale neopomenout i jiné alternativy, je potřeba řádně třídit a taky spalovny stavět v rozumných lokalitách a nee v městě, které má už tak velmi znečištěné ovzduší ...a hlavně je snad logické stavět spalovnu u velkých měst. Co mi napíšete na to, že brněnská spalovna musí dovážet odpad z Olomouce, Ostravy apod, aby vůbec naplnila kotle pro kontinuální provoz?! Až si prostudujete problematiku celou, zajedete se podívat na realitu apod.. pak taky vykřikujte, co je nejlepší:-P Navíc jde o to, že zastupitelé města Přerova překrucují fakta, lžou a to taky na nepřidá na důvěře vůči celému projektu.

+1/0
17.4.2012 8:13

Depek

haha.

Jsem se jennou byl podívat na jednu takovou demonstraci a pak jsme si v novinách přečetl dramaticky napsaný článek o desítkách protestujících občanů. Já jsem tehdy ty skutečně protestující napočítal sakumpikum dva. Novináři, odmocněte tu stovku. :-)

0/0
16.4.2012 20:39

kukuly

Re: haha.

a proč by měli? Vaše zkušenost je taková jaká je,...včera tam bylo přes 200 občanů (mimojiné doložeo i sesbíranými podpisy) a to i přes nepřízeň počasí.

0/0
17.4.2012 8:09

Jirka1938

Problem

dnes je, ze rozhoduji neznalci (=demonstranti). Povolanejsi odbornici mohou uvest lepsi udaje, ale jen tak zhruba: Soucasna nejlepsi technologie spalovani pri vysokych teplotach zlikviduje odpad na energii, vodni paru, kyslicnik uhlicity (bohuzel nevyhnutelne) a popilek, ktery se zachyti a mohl by se neskodne ulozit do starych, opustenych rudnych dolu bez skodlivych vlivu n okoli. Ve skladkach se odpad rozklada dlouhodobe, nici okoli, vytvari skodne plyny a vymiva jedovate kovy, ktere pak pronikaji do spodnich vod, se vsemi spatnymi nasledky.

0/0
16.4.2012 20:17

jan.banos

Re: Problem

kovy se ve spalovnách likvidují jak? lidi jsou vepři a do koše hodí i baterky a pod.

0/0
16.4.2012 20:40

CasVyprsel

Re: Problem

Ze strusky zbylé po spálení odpadu se železo separuje magneticky a nemagnetické nespalitelné složky se oddělují odstředivě. Takhle to popisovali zrovna teď o víkendu v brněnské spalovně. Žádný problém...

0/0
16.4.2012 21:23

jan.banos

Re: Problem

a rtuť, olovo, ... se neodpaří?

0/0
17.4.2012 21:23

FreeBird

Re: Problem

Cast se separuje pred vlastnim spalovanim, magneticky a centrifugou.To same se dela po spaleni s popilkem, tam se daji separovat i malinke castice kovu. Jestli vlastni spalovani je spolehlive zalezi na teplotach.

0/0
16.4.2012 21:27

klobouk.emanuel

Re: Problem

Povolanější odborník neuvedl téměř nic. Jen arogantní napadání a zesměšňování. http://www.prerov.eu/cs/magistrat/zivotni-prostredi/tema-odpady/odpovedi-na-dotazy/odpady-odpoved-na-e-mail.html. A v některých dalších odpovědích se magistrát místo argumentace odvolává na neexistující studii proveditelnosti.

0/0
16.4.2012 20:48

beldor4

tak tak..

Radsi na skladku nez to spalit ... nejlip to vyklopit na slovensku nebo nekam do more R^

+1/0
16.4.2012 19:48

jan.banos

Re: tak tak..

mnohé části moří a oceánů už skládkami jsou Rv

0/0
16.4.2012 20:41Najdete na iDNES.cz