Diskuze

Stejný vozík rozvážel chléb i mrtvoly, vzpomínala Němka na český lágr

Do Šternberka na Olomoucku zavítala Ingeborg Cäsarová. Žena, která jako dítě strávila po druhé světové válce dlouhé roky v internačních táborech ve Svatobořicích a Mohelnici, kde skončila kvůli svému německému původu a ven se dostala až jako dospělá. Vyprávěla právě o této části historie, o níž do roku 1989 musela mlčet.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Tuberu (tuberkulozu) dostanete jedině z kontaktu s bakterií bacilus tuberculosis (přiznávám, nejsem 100% jak se to píše) rozhodně ne z hladu, jak paní tvrdí.

1 2
možnosti

Nakazit se bakterií neznamená dostat chorobu. Zdravý člověk vesměs zůstane latentním bacilonosičem, zatímco nemoc samotná spíš vypukne v organismu oslabeném - věkem nebo třeba právě podvýživou.

2 0
možnosti
Foto

Je špatné oplácet zlo,zlem.Na druhou stranu je třeba se zamyslet nad tím kdo válku začal,jak bylo zacházeno s lidmi s pohraničí při obsazení Sudet a jak se choval po celou dobu války německý národ k čechům a jiným obyvatelům.Paní mi může být líto,ale ve srovnání s tyím kolik našich občanů zaplatilo životem německou rozpínavost je to jen kapka v moři.Navíc v době po válce na tom ani normální občané nebyli s jídlem extra dobře a není tedy divu,že příděli v táborech byli nízké.Svět se vzpamatovával s bválky a vše,co se dostávalo na světlo jitřilo vášně a dopláceli na to nevinní.

3 2
možnosti

Všechno je to o podivném pohledu sudetských Němců na válku, jako takovou. Drtivá většina z nich (90%)nechtěla být s Čechy v jednom státě a proto volali po připojení k říši. Hitler jim tedy vyhověl. Od tohoto okamžiku se podíleli na všech válečných zvěrstvech a nelidskostech této celé války, protože jejich synové i otcové dostali okamžitě kvér a narukovali.  Na okupaci naší země se jednoznačně v uniformách wehrmachtu i SS tedy podíleli (340.000 padlých Čechoslováků). V době, kdy žádali připojení k říši museli nutně všichni vědět, co se v Německu poslední léta děje - útoky na židy, nacismus, likvidace nepohodlných lidí, rabování a zabavování jejich majetků, apod. Byla to tedy i jejich zodpovědnost a je falešné tvrzení, že oni za nic nemohli, že to byla záležitost říšských Němců. Důsledky války nejvíce pocítí vždy malé děti a dnešní pamětníci tehdy malými dětmi byli. Vzpomínky na maminku a tatínka jsou namístě, ale možná by se podivili nad tím, co třeba ten jejich doma hodný tatínek páchal na Ukrajině, či jinde ve světě. Tím se rozhodně doma nechlubil. Svobodova armáda byla sestavena jak z židů, tak i z lidí žijících na Ukrajině. Skoro 500 vesnic zde bylo vypáleno, lidé naházeni do studní, nahnáni do kostelů a zaživa upáleni...  Tyto vojáky hnala touha po pomstě a tak tomu říkali "je třeba vyčistit pohraničí od Němců". A že se našli Češi, kteří rádi přiložili ruku k dílu? Asi tak, jak ordneři chtěli čistit pohraničí od Čechů - taky zde nelze uplatnit kolektivní vinu. Co tito Němci po prohrané válce očekávali? Že sami utečou k Američanům a až se to zklidní, tak půjdou domů zase pokojně hospodařit? Bez souvislostí je tento článek velmi tendenční a pohled zkreslený. Děti, které mají vzpomínky na svoje hodné rodiče a na zlé Čechy by měly svoji kritiku spíše směřovat k Německému státu, který válku rozpoutal a který je viníkem zrovna tak, jako ti, kteří jeho jménem vraždili a zabíjeli po celém světě. Každé utrpení malých dětí samozřejmě odsuzuji.

13 4
možnosti
Foto

Děti do koncentráků? To nemyslíte vážně.:-/

4 7
možnosti

D67a93d84a73k 43P32e93t84r

2. 6. 2013 17:50

Milá dáma, město Šternberk, to byly Sudety. Po příjezdu do toho krásného města jste měla navštívit kostel stojící pod zámkem a pomodlit se. Pomodlit se za oběti šternberských   občanů, obětí  po Mnichovu. Je mnoho pamětníků v tomto překrásném městě, kteří do dnešního dne se nezbavili strašných vzpominek. Slova, českými hlavami budeme dláždit  náměstí, tak ta je ze Šternberka.

11 3
možnosti

jiste, male dite muze za vse. i za to, jak se v Cechach zije nyni, co?

2 2
možnosti

Je mi líto všech, všech, včetně těch, co postrádají schopnost střídmého rozumu, člověčenství. Výkřiky davu začátek konce člověčenství. Vždy se najde důvod k zlobě, nenávisti. To lze eliminovat pokud je země, vláda v rukou správných lidí. Neštěstím je pokud dominuje tupost a jak znáte - hulvát nemá zábrany. Stačí trochu pokory a ohleduplnosti. Nedávno jsem četl výroky Sokrata (ne toho fotbalisty z brazilské reprezentace, byl lékař) na téma demokracie. Závěr je, že demokracie umožní účast na vládě i zločincům. Důsledkem toho je totalita gaunerů. Opakuje se to, zvláště dnes. Vás více interesují oběti řádění zločinců , lidí bez viny, jako Vy, jen trochu rozvolněných mravů, co je smutné. Bojujte za svou svobodu bez plivání na nevinné a již nežijící. Desatero přikázaní je o tom býti člověkem. Zde se volá po ukřižování obětí totality. Je však jiná situace a jiné důvody ohrožení, ale téhož původu. Podřízenost finančnímu kapitálu. Anonymní zrůda, které vědomě, či nevědomě napomáhají zdejší vlády (jako korumpovatelní idioti proti národu i příštím).Pozdravuji chytrolíny  (líní uvažovat, v horším neschopnost).

5 1
možnosti

Bylo těsně po válce. V celé Evropě a vlastně šude na světě umírali lidé na tyfus, choleru, TBC a x dalších nemocí jako mouchy, všude byl málo jídla.  Paní prožila krušné dětsvtí, ale o nic krušnější než milony jiných dětí. Chodila do školy a byla s matkou.Spousta dětí vůbec nemohla chodit do školy, protože žádnou neměli. Spousta dětí do podobných táborů nikdy nedojela, protože je otrávili cestou. Spousta dalších přišla o rodiče, protože je odebrali rodinám a dali na převýchovu. Co tak hrozného se jí dělo ve srovnání s miliony dalších? Je to jen další dílek do stavebnice, jejímž výsledkem má být revize výsledků války, záměna příčiny a následku a hlavně hra o majetky. A tuhle hru hrají novináři na idnes velmi horlivě!

14 2
možnosti

I já jsem přesvědčená, že těsně po válce bylo v celé Evropě málo jídla. Paní ovšem říká, že v okolí tábora bylo jídla dost - "tak jsem sbírala jídlo, které děti vyhodily do koše, a nosila je do tábora". Někdo nám neříká pravdu.....

2 2
možnosti
Foto

Paní je mi líto. Ale jako Čech za to, co se jí stalo, žádnou vinu necítím.[>-]V

13 7
možnosti

J58a29n 85G28a56l65t

2. 6. 2013 16:13

Asi stejně jako ona nemohla cítit vinu za to že byla Němka.

....

kolektivní vina je zkrátka hnus.

12 6
možnosti

Opět se nezapře, že má Mladá fronta dnes německého vlastníka. Uznávám, že byli mezi Němci i nevinní, a těm patří veškerá má úcta, ale nesmíme zapomínat na to, že více než 2/3 nadšeně a aktivně kolaborovali a chtěli nás - slovanské svině - nahnat všechny do plynu nebo v lepším případě převychovat podle svého gusta. Toto vytrhování jednotlivých okamžiků z kontextů dějin se mi proto nelíbí.

12 7
možnosti

ono se ale taky vi, ze kdyby tolik Cechu nekolaborovalo s Gestapem, meli by to daleko tezsi, vite (to neni z me hlavy, to je z knihy Zaluji, 2. dil).

8 4
možnosti

CHucpe!

Kdo četl dopisy dětí z Lidic, tomu krvácí srdce...

Z Lodže píšou, že jsou v Polsku a ptají se,co je s tatínkem či maminkou a co je s Lidicemi, prosí o něco k jídlu – třeba jen kůrky, co dáváte králíkům...

Dopisy ale mají jen vyvolat v protektorátu dojem, že děti někde žijí.

Následující den lodžská přesídlovací centrála předala 81 lidických dětí tamnějšímu gestapu, dvě nákladní auta zakrytá plachtami je ihned odvezou asi do neobydleného zámečku u okraje vesnice Chelmn.

Děti procházejí zámečkem, dozvídají se, že za chvíli pojedou dál za prací, svléknou se, zůstávají jen ve spodním prádle, konečně dostávají mýdlo a ručník, aby se před další cestou mohly vykoupat.. za zahradou čeká automobil, ale speciálně upravený, s uzavřeným nákladním prostorem a neprodyšně utěsněným, do něhož katané umně zavedli výfukové plyny.... http://www.atllanka.net/index.php?text=23-lidice-a-lezaky

10 2
možnosti

Děkuji, také jsem na to myslel. Na děti z Lidic, na Lidické oběti a další oběti heydrichiády bychom my Češi neměli NIKDY zapomenout [>-]!

8 2
možnosti