Diskuze

OP aneb Obří Pád Prostějov: od zlaté éry k odstřelu tunou dynamitu

Je tomu právě týden, co šest známých budov v areálu někdejšího Oděvního podniku Prostějov, symbolů města, poslala k zemi tuna dynamitu. Po padesáti letech se tak završil příběh obří firmy, která se nedokázala přizpůsobit změnám. Zbyla navíc pachuť z podezřelých kšeftů a machinací, které stále vyšetřuje policie.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Klid. To je jen řízená devastace kapitalismu pod vedením Komunistické strany Číny.

0 0
možnosti
ZP

Ono stačí, když si vedení firmy založí společnost, které státní podnik velmi levně prodává své výrobky. Zisk pak jde do kapes vedení a státní podnik se zadluží a krachuje. Tak to bylo nejen v Hedvě, ale i ve stovkách dalších státních firem. A vše bylo dle zákona. Žádné tržní prostředí. Legální je obyčejná zlodějna.;-O

3 0
možnosti
OS

Stačilo 25 let ke zničení prosperující země. A další tragédie je v tom, že se najde spoust tupců, kteří říkají, že je to tak správné. Prafta a lafka svitěsila.

3 3
možnosti
PP

Nepopírám, že se toho stalo hodně špatně, bohužel dle zákona. Na druhou stranu jsme na začátku 90. let byli prosperující leda tak imaginárně. Zastaralé technologie, nekonkurenceschopné podceněné zboží, ztráta trhů apod. udělaly svoje.

2 1
možnosti
JS

Proč některé podniky z doby před rokem 89 fungují a jiné ne ? Proč se daří lidem, kteří třeba dostali zpět objekty v dezolátním stavu, a dneska mají vybudovanou fungující firmu. Je to jen o schopnostech a pracovitosti. Ti neschopní totiž hledají často jen zástupné důvody proč se jim nedaří, takže za všechno nemohou oni sami ale ti zlí komunisti.

0 0
možnosti
PP

Tak jednoduché to zas není. Část podniků prostě musela zkrachovat, protože jejich výroba byla vyloženě uměle držená a v dané lokalitě by se ani omylem neudržely, resp. neměli reálný odbyt (vyvážet za dumpingové ceny dokáže jen socialistický podnik). No a část musela zkrachovat kvůli levnějšímu přílivu ze zehraničí (ať zemědělských komodit nebo výrobků). Udrželi se ti, kteří a) uměli makat, b) měli produkt, který i v tržním a dotovaném hospodaření mohl konkurovat.

2 0
možnosti
PP

Jsou dvě věci, které zničí západní ekonomiku - dotace a Čína. Dotace pokřivují trh tak, že konkurenceschopné firmy hynou a lempli se přiživují, když se zatotuje něco v jediné zemi, musí se automaticky dotovat i v ostatních, protože v tu chvíli jsou jejich výrobky neprodejné. No a Čína, ta nás tu převálcuje - bez jakýchkoliv norem, ekologie, pracovních podmínek, to se dá vyrábět za zlomek ceny. Sice často nekvalitně, ale západní polečnost je společnost konzumu, lidi to kupují a spirála se roztáčí - vyrobeno v Číně - u nás nezaměstananost - lidi potřebují/chtějí levnější zboží - vyrobeno v Číně ... nelze společnost založit jen na spotřebě a kypění státní správy jen aby se "nahnala" místa. Společnost musí VYRÁBĚT HODNOTU. Mimocodem chtěl jsem nedávno koupit cosi kvalitnějšího, chtěl jsem, aby mi to vydrželo léta, jak to koneckonců bývlo, byl jsem ochoten si i připlatit - leč nikde, ani na internetu, jsem nesehnal nic než šmejdy z Číny s životností tak rok.

0 0
možnosti
JK

J52a48n 18K34r82p87e22c

6. 7. 2014 8:29

ceska republika je plna centralne planovanych ekonomickych nesmyslu z dob komunismu. a tohle je jeden ukazkovy pripad. oko nezustane suche...

1 1
možnosti
MT

Ničení, bouraní, nezaměstnanost, chudoba, bezdomovectví - úžasne výdobytky dnešního pravdoláskavého systému...

5 3
možnosti
FV

Poopravil bych to - úžasné výdobytky dnešního socialismu!

1 1
možnosti
AV

Hedva ( textilní průmysl) byla známa po celém světě. Brokát a kravaty se vyvážely do celého světa. V hluboké ,, totalitě'' bylo v hedvě Rýmařov cca. 5000 lidí. Dnes pár zoufalých stavebních firem a nikde nic. Několik budov brzy spadne a nebo se odstřelí, tak jak v Prostějově :-(:-(:-(

4 0
možnosti
PP

Ona je ale otázka, jak bylo vyrobené zboží konkurenceschopné. Dokud všechno dotoval stát, to se to vyrábělo ... nelze prostě srovnávat dobu "před" s tržní (a dotacemi pokřivenou) současnou. I za první republiky a před válkou krachovaly velké firmy, lomy a podobně, jak trh šel, tak to bylo a bude. Horší je, že z velké části za pády může vedení podniku (které si i před záporný výsledek vyplácí odměny) a likvidační dovozy ze zemí třetího světa a Číny, nehledě na dotované zboží odjinud z Unie. To se prostě často nedá ustát.

1 0
možnosti
VS

No tak samozřejmě každý podnik, který vznikl nebo dosahoval největší slávy v dobách centrálního plánování a žije dodnes, je spíše úkaz zázraku. Ty ostatní jsou pak běžným jevem, nikoho nemůže jejich osud překvapit.

12 0
možnosti
KA

K77u39b40a 42A96u26e74r

6. 7. 2014 4:08

Moje perfektní kvádro je sirotek asi....

1 0
možnosti
VH

Jejich pásek W+D nosím už přes deset let.

2 0
možnosti
JC

J93a33n 72C22h92o22b86o48t

6. 7. 2014 0:23

Také jsem u nich pár džín koupil, ale muselos e uznat - obchody měly sice světově znející znažku, ale flair uvnitř i přístup a celkový dojem z prodavaček byl na úrovni socíku, když ještě neměli konkurenci.

Také nám vyprávěl malý prodejce džínů, že OP nebyly schopny reagovat na jeho poptávku a vyrobit potřebné zboží - jen velké série, nejde, neumíme - v Turecku dostal přesně dle své specifikace.

Tož tak. Měli šičky, fabriku, tradici, ale jinak vůbec nic - cit, přístup, podnikatelského ducha...

3 1
možnosti