Diskuze

Obcí z Jesenicka, jež odmítají vydat pozemky Polsku, se zastal senátor

Obce na Jesenicku, kde chce stát využít pozemky jako „měnu“ při pozemkovém narovnání s Polskem, získaly spojence. Na jejich straně stojí nový senátor a starosta Chrastavy na Liberecku Michael Canov. Ten řeší stejný problém a případné vydání pozemků označuje za „malý Mnichov“.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Polák zapře i nos mezi očima...

0 2
možnosti
Foto

Výměna znamená, že si obce vymění pozemky ve stejné výměře a kvalitě. Tedy samozřejmě ty pohraniční, které něco od Poláků dostaly. Chtít ty pozemky po nezúčastněných je ovšem nesmysl, stát je ale může odkoupit a ty od Poláků prodat jiným. Na Jesenicku budou ale ty pohraniční pozemky stejně konfiskáty, takže mají složitou minulost.

Ještě stále je otevřená otázka hrabství Kladského. Od lázní Chudoba (Němci je přejmenovali na Kudowa) po Nysu to bylo české území, které Mari Terezii ukradl Pruský král Fridrich. O 200 roků později to území získalo Polsko jako reparace. Českému státu Prusové za ty pozemky nikdy nezaplatili. V r. 1918 bylo Československo definováno jako stát v historické hranici, tím spadá i Kladsko do původní hranice Království Českého.

2 0
možnosti
Foto

J67i92ř27í 24E95r17b66e54n

10. 11. 2016 16:32

Já mám dojem, že otázka Kladska se řešila v nějaké následné deklaraci, takže bohužel zůstalo za hranicemi - a že i snahy vrátit toto území pod českou správu v květnu 1945 vyřešil SSSR, coby osvobozující velmoc, jejich zamítnutím.

0 0
možnosti

Proboha, řešil bych to jako čerstvou záležitost a ne takhle starou. To už můžeme zvát zpět odsunuté Němce a další, ještě starší nespravedlivé kauzy. K čemu je to dobré?

0 0
možnosti

Já bych se vrátil před rok 1945, to by pšonkům nepatřilo ani to co dnes vlastní.

3 2
možnosti

Je to komický - vydat at je to uzavřené.!

1 3
možnosti

At si to vezmou od Slovaku. V 58 sme byly spolu ne?

3 4
možnosti
Foto

J91i24ř62í 50E36r94b92e55n

10. 11. 2016 16:34

Co nám je po tom, s jakými Slováky jste Vy s ostatními dívkami bylY? :-)

1 0
možnosti

Mohli by investigativni novinari vyhrabat ktere obce ziskaly to uzemi navic pri naprimovani hranice?

4 0
možnosti

Podívejte se na mapu před a po. I když se dělalo napřimování, tak některé obce o něco přišly.

2 0
možnosti

Křivdy se mají napravit, i když se nám to nelíbí a ne se tvářit jako ČSSD, že dluhy se neplatí. Myslím, že by se našly obce, kde by šlo pozemky nabídnout (jsou obce, kde jim nevadí ani jádro), možná by Polsko vzalo i finanční kompenzaci či třeba nějaký náš majetek v cizině.

1 5
možnosti

P54e62t75r 11T62y88č65k67a

4. 11. 2016 9:21

Financni kompenzaci Polsko nechce.

2 0
možnosti

Senátor se chce zalíbit. Je úplně jedno, co je napsané ve smlouvě z roku 1958. Protože potom Poláci přišli na to, že jim pozemky dlužíme. A Český stát tento dluh uznal. A dnes prostě máme s Polskem dohodu, že jim dlužíme a máme jim dát 368 hektarů. A tou se musíme v první řadě řídit a svůj dluh splatit.

Ty pozemky patří státu, který je chce vydat a splatit tak dluh. A protože se k tomu vyjadřují i obce, do jejichž katastru ty pozemky spadají. Při tom k nim nemají žádné vlastnické právo, prostě nic jiného než, že je mají v katastru. Zajímavé je, že ty obce nerozporují, že se mají vracet pozemky, ale že by se měly vracet pozemky, co mají v katastru.

3 6
možnosti

A v roce 1992 zase Poláci uznali, ze nám nic nedluzí!

2 1
možnosti

takže nedřív narovnali hranice a teď je zase pokřiví? nebylo by tedy lepší se vrátit k originální hranici z roku 1958? ta se bránila úspěšně 1000 let.

0 0
možnosti

Napadlo vás, že na těch pozemcích mohl stát mezitím něco postavit? Proto je nechce vracet?

0 0
možnosti