Diskuze

Nová kanalizace stála přes miliardu, stovky lidí ale s připojením váhají

Hrozba pokut za vypouštění splašků mimo kanalizaci, drahá kontrola těsnosti septiku, ale často i podpora obcí. To vše má přesvědčit obyvatele Šumperska, aby se připojovali na nově vybudovanou kanalizační síť. V menších obcích to jde ale pomaleji než ve městech.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KM

K32a94r52e38l 83M72a85d72l31e

30. 1. 2017 13:23

Trošku bych to tady objasnil. Z mého pohledu je vždy nejvýhodnější být napojen na veřejnou kanalizaci. ŽUMPA - bezodtoková jímka, kterou je nutno po každém naplnění vyvážet, SEPTIK - jímka ve které v několika komorách dojde k oddělení tuhých nečistot a vytéká "čistá" voda - ovšem septik musí mít vodoprávní rozhodnutí, které se prodlužuje, ale pokud dojde k vybudování veřejné kanalizace po skončení povolení se musí majitel připojit. Pokud vede v okolí kanalizace a je to alespoň trochu technicky možné úřad nedovolí zřízení vlastní ČOV - (zase rozhodnutí, vzorky, náklady na údržbu, el. energie). Ohledně vlastní vody - měření spotřeby vody vodoměrem + na zahrádku další vodoměr, kterým se odečte voda spotřebovaná a nevypuštěná do kanalizace. Ve chvíli kdy je objekt připojen na veřejnou kanalizaci odpadají veškeré problémy s úřady, povoleními a podobně.....

1 0
možnosti
MV

Ja se nedivim, ze nekteri prskaji. Narust oproti stavajicim poplatkum je znacny, pritom splasky nemaji zadny "vodomer", pocita se ze Q odebrane vody = Q splasku. Coz hlavne pro zahradkare bez studny zdaleka neplati...

1 0
možnosti
PJ

Nevím jak kde, ale u nás co používají studny se platí paušál na osobu.

Pokud vezmeme náklady, které lidi platili za odvoz fekálem, tak stočné je finančně příjemnější a i časově.

Ale strašně záleží, jak dlouhou přípojku na kanalizační řád si musí občan zaplatit na své náklady. Tak, kde dům je daleko, řádově v desítkách metrů, pro ekonomicky slabší rodiny to může dělat problémy.

U nás navíc je možné, že ti co jsou napojeni na vodovod a svoji vodu ze studny mohou použít na zálivku, tak vodoměr se instaluje až za rozvod vody na zálivku. Opět - platí se jen spotřebovaná voda v domácnosti jako takové.

Je to jen o tom, jak se nastaví pravidla. Co se ale moc nelíbilo, tak spoluúčast na kanalizaci a vodovodu, která je zajištěna tak zvaným zhodnocením pozemku.

1 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
1 0
možnosti
MH

Nadpis mi připadá poněkud křiklavý, až bulvární.

Prostě se zhruba 1/4 ještě někde nepřipojila. Jinými slovy většina ano, a je v řešení, jak se připojí ti zbývající.

Nadpisy by redakce neměla dělat tak bulvární. V textu c rozhovoru vyplývá jasně, že to není takto dramatické

1 0
možnosti
RV

Pro menší obce, kde se musí budovat kilometry potrubí, vychází výhodněji vlastní čistička. V kombinaci s vlastní studnou a zásakem tak zůstává voda o zdroje, majitel ušetří a není v rukou monopolního dodavatele.

1 0
možnosti
PJ

Vlastní domovní ČOV má jeden velký problém - odpovědnost jejího provozovatele.

Pokud odumřou bakterie (stačí aby rodina odjela na delší dovolenou a bakterie i vymřou hlady), musí se zajisti nové, jinak z ČOV ve své podstatě tečou jen fekálie.

Vsakování - záleží v jaké oblasti se to provádí. Někde má půda vysokou samočistící schopnost, jinde je svým způsobem mrtvá.

Osobně bych, bez dalšího stupně dočištění, vodu z domácí ČOV na pozemku kus od studně vsakovat nenechal.

0 0
možnosti
Foto

Známý váhal jestli se napojit u novostavby na budovanou kanalizaci, nebo jít cestou čističky. Nakonec zvolil druhou možnost a postavil kořenovou čističku. Dost jsem nad tím kroutil hlavou a zdálo se mi to neekonomické. Dneska bych šel ale i já touhle cestou. Má na zahradě dvě jezírka a takový plácek s nějakým rákosím či co to je. Tam se splašky čistí nejdříve, pak protékají druhým menším jezírkem a vtékají do třetího plného pstruhů a dalších ryb. Náklady na zbudování byly jistě větší než napojení na kanalizaci, provoz ho však nestojí nic a ještě získal nádhernou dominantu. Problém je jedině v tom, mít dostatečný prostor.

3 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
2 0
možnosti
JW

My jsme si u novostavby museli pořídit cisticku.Vím o sousedech,co se napojili na kanal na destovou vodu.Jeden dokonce vypouští splašky do příkopu u cesty.Praskat se nemá, ale mít taková čuňata za sousedy je radost.

9 0
možnosti
VK

V22í10t 96K77o80u98b85a

29. 1. 2017 14:56

Sami si zaplatíte (u RD mnohdy i 70 tisíc) za možnost platit stočné za vodu za své studně a to včetně vody na zalévání - to je ukrutně výhodné.

2 0
možnosti
ZG

Z30d87e46n50ě74k 80G50l76a36s

29. 1. 2017 15:06

Pokud máte svou a veřejnou, přepnete na svou a neplatíte nic.

0 0
možnosti
MR

Procpak byc musel dokazovavot a platit zkousku tesnosti septiku? Septik mam radne zkolaudovanej. On existuje nejaky predpis nebo vyhlaska, ze musim dokladat nepropustnost zkolaudovane jimky?

1 0
možnosti
LS

Taky by mě zajímalo který zákon toto nařizuje u zkolaudovaného septiku. A když si to obec vyžádá tak ať si to i zaplatí a ještě by jsem hodně uvažoval zda je vůbec pustit na svůj pozemek.

1 0
možnosti
Foto

Mám známého co stavěl a bezpodmínečně musel mít čističku septik a kdo ví co ještě a stálo ho to nemalé peníze nyní se po pár letech(radní museli vědět, že budou kanalizaci dělat a stejně ho nechali zaplatit čističku) má připojit na kanalizaci bez čističky tu prý si může nabouchat a kdo ho nyní přesvědčí? Vyhozené peníze a špatní radní na svých dobře placených místech?;-€

3 1
možnosti
IV

I17v91a98n 23V18l52a78c64h

29. 1. 2017 14:51

Ale ale nikdo mu čističku určitě nevnucoval, chtěl bydlet, tak si vybral takový způsob likvidace odpadních vod jaký byl možný.

0 0
možnosti