V hokejové Olomouci se kvůli exekuci pátrá po milionech za Krejčího

  11:52aktualizováno  11:52
Kam zmizely zhruba tři miliony korun, které měl získat olomoucký hokej za výchovu současné hvězdy NHL Davida Krejčího? To teď řeší exekutor, protože peníze mají aspoň zčásti snížit závazky exvedení z občanského sdružení HC Olomouc. Dluh má kořeny v 90. letech a i kvůli úrokům už přesáhl 26 milionů.

V hokejové Olomouci se pátrá po milionech, které přišly za výchovu hvězdy Bostonu Bruins Davida Krejčího. | foto: Reuters

První stopa při pátrání po penězích za výchovu hráče Bostonu Bruins vede na Český hokejový svaz, jenž měl peníze ze zámoří do Olomouce přeposlat. Vyplývá to z exekučního příkazu, který má MF DNES k dispozici.

"Exekutorský úřad nás požádal o informace, kdy a jestli vůbec tato platba proběhla, v jaké výši a na jaký účet. Všechny informace mu poskytneme. Samotná platba se uskutečnila v roce 2007," uvedla mluvčí hokejového svazu Zdeněk Zikmund.

Dokumenty, jež to potvrdí, ze svazu odejdou zřejmě tento týden. Možnosti, kam peníze poslat, měl hokejový svaz de facto dvě: společnosti HC Olomouc, s r. o., ta nyní olomoucký hokej vede, nebo stejnojmennému občanskému sdružení.

V tom figuruje zástupce bývalého a zadluženého vedení olomouckého klubu Bohdan Nerušil. Na účet sdružení však peníze podle jeho slov nepřišly, ačkoliv si je nárokuje.

"Svaz měl samozřejmě poslat peníze za Krejčího občanskému sdružení, nikoli hokejovému klubu. Občanské sdružení bylo založeno zkraje devadesátých let a Krejčího jednoznačně pod sebou mělo. V té době společnost HC Olomouc neexistovala a nikdy neprovozovala juniorský nebo mládežnický hokej. Tím pádem si nemůže nárokovat něco, co nikdy nevyprodukovala," argumentuje.

O penězích zatím mlčí exekutor i současné vedení klubu

Právě proti jeho sdružení je exekuce na více než 26 milionů korun namířena a peníze za Krejčího by dluh pomohly snížit.

"V případě Krejčího by se mělo jednat aspoň o tři a půl milionu korun, ale oficiálně přesnou sumu zatím nevím. Je na Českém svazu ledního hokeje, aby ji sdělil," vyzývá Nerušil.

Exekutorský úřad v Olomouci přesuny financí za výchovu hokejové hvězdy nekomentuje.

"Nevíme, a i kdybychom věděli, nejsme oprávněni tuto informaci bez souhlasu zúčastněných stran poskytnout," uvádí za exekutory Svatopluk Šůstek.

Zda bude muset případně olomoucký klub finance vracet není jasné. Generální manažer společnosti HC Olomouc Erik Fürst totiž odmítl exekuci jakkoli komentovat a odkázal na advokáta klubu Michala Zahnáše. Ten do středy není k zastižení. Z jeho vyjádření pro Českou televizi však spíše vyplývá, že si peníze za Krejčího nárokuje právě současné vedení.

"Společnost HC Olomouc ve vztahu k jednotlivým hráčům převzala veškerá práva a povinnosti," uvedl Zahnáš.

Nerušil: Peníze za hvězdu patří tomu, komu patří i dluhy

S tím Nerušil nesouhlasí. "Když společnost převzala práva a povinnosti na hráče, proč si nepřevzala i pohledávky vůči exekutorovi? Převzít práva a povinnosti na hráče nejde, mohli si je maximálně odkoupit. Já jsem ale nic takového nepodepsal," zdůrazňuje Nerušil s tím, že žádná taková smlouva mezi občanským sdružením a společností HC Olomouc neexistuje.

Nynější exekuce proti jeho sdružení má počátek s největší pravděpodobností v devadesátých letech, kdy si tehdejší vedení hokejového klubu půjčilo více než šest milionů. Vrátit je mělo v květnu 1997.

Exekuční příkaz však ukazuje, že se tak nestalo. Od té doby naskakují úroky, ročně o patnáct procent. Celkově se dluh Nerušilova sdružení vyšplhal na více než 26 milionů. Kromě původní částky a úroků jsou v nich předběžně započítané i zhruba čtyřmilionové náklady na samotnou exekuci.

"Jednalo se o dluh bývalého vedení klubu. Jde o ručení nějaké bance, která pak zkrachovala," říká Nerušil.

Peníze nyní přes exekutora vymáhá pražská společnost AB-Credit. Bližší údaje o minulosti tohoto dluhu však odmítla sdělit.

"Případ Krejčí" navíc nemusí být jedinou citelnou ránou do rozpočtu olomouckého hokeje. Nerušil je přesvědčen, že se exekutoři brzy pustí také do hledání peněz z NHL za dalšího olomouckého odchovance a rovněž českého reprezentanta Petra Vránu.

Nejčtenější

Kvůli světlu v chatce volal muž strážníky, místo zloděje odhalili nevěru

Ilustrační snímek

Na všímavost souseda doplatila v pondělí v Přerově žena, která se setkala s milencem v chatce patřící matce jejího...

Kojenec bez dozoru se dusil převrácený v autosedačce, hlídka rozbila okénko

Dítě ponechané v autě na parkovišti u nákupního centra se v autosedačce...

Dramatickou situaci museli řešit strážníci hlídkující v předvánočním shonu na parkovišti u olomouckého nákupního...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Matka z Olomoucka pohřešuje dcerku, může být s otcem na jihu Čech

Policie pátrá po čtyřleté dívce, kterou pohřešuje matka z Olomoucka.

Po čtyřleté dívce pátrají policisté napříč republikou poté, co ji matka z Olomouckého kraje nahlásila jako...

Další z rubriky

Bod asi bereme. Není čas na krásu, tvrdí olomoucký Jemelka

Olomoucký stoper Václav Jemelka (vlevo) v souboji s Arťomem Mešaninovem z...

Zachraňoval, blokoval střely a navrch na sebe Václav Jemelka upozornil, když férově přiznal Baníku roh, který rozhodčí...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Tenisté Prostějova se poperou o jedenáctý titul v řadě

Barbora Strýcová a její gesto po vítězném míči

Už 19. prosince bude známý vítěz tenisové extraligy smíšených družstev, přičemž favoritem soutěže je prostějovský klub....

Najdete na iDNES.cz