V Olomouci se vyjasňuje, kde skončily miliony korun od NHL za výchovu hvězdy Bostonu Davida Krejčího. Dostal je klub HC Olomouc, nikoliv zadlužené občanské sdružení.

V Olomouci se vyjasňuje, kde skončily miliony korun od NHL za výchovu hvězdy Bostonu Davida Krejčího. Dostal je klub HC Olomouc, nikoliv zadlužené občanské sdružení. | foto: AP

Exekutory hledané miliony za Krejčího dostal olomoucký hokejový klub

  • 2
Olomoucká exekutorská hra o miliony za jednoho z nejlepších hokejistů planety Davida Krejčího vstupuje do druhého dějství. V tom prvním rozjeli exekutoři pátrání po více než třech milionech korun, které měly do Olomouce doputovat ze zámořské NHL.

Olomouckému hokeji, kde tento český útočník a šternberský rodák začínal, peníze náležely za jeho výchovu.

Zjištění, zda na Hanou peníze skutečně dorazily a na kterých účtech skončily, bylo důležité především pro občanské sdružení HC Olomouc, které reprezentuje bývalé vedení olomouckého hokejového klubu.

Právě toto sdružení je v hledáčku exekutorů, potýká se s mnohamilionovými dluhy. Peníze za Krejčího by mu mohly alespoň částečně pomoci. To teď však vypadá na marnou naději.

První stopa, po níž exekutoři při milionovém pátrání vyrazili, vedla na Český svaz ledního hokeje, který měl do Olomouce peníze za Krejčího přeposlat. To bylo třeba ověřit.

Dokument, který má MF DNES k dispozici, ukazuje, že svaz ledního hokeje tyto finance skutečně poslal. Stalo se tak na konci října roku 2007, šlo o více než tři miliony a šest set tisíc korun. Neskončily ovšem na účtu zadluženého občanského sdružení HC Olomouc.

"Český svaz ledního hokeje nás informoval, že tyto finanční prostředky zaslal na účet společnosti HC Olomouc, s. r. o.," potvrzuje za Exekutorský úřad Olomouc Svatopluk Šůstek.

Olomoucký klub dostal i peníze za reprezentanta Vránu

Tato společnost, která nese stejné jméno jako zadlužené občanské sdružení a zároveň teď olomoucký hokej vede. Je tak dalším klíčovým hráčem tohoto příběhu.

Nyní se navíc ukázalo, že na účtu společnosti skončily i další peníze z NHL. Ta do Olomouce přes hokejový svaz poslala stejně jako v případě Krejčího i miliony za dalšího odchovance z Hané a českého reprezentanta Petra Vránu.

"Tato uhrazená částka je nižší než v případě Davida Krejčího. Její přesnou výši bez souhlasu účastníků řízení sdělovat nebudeme," dodal Šůstek.

Ani tyto peníze však občanskému sdružení HC Olomouc ke snížení dluhu teď zřejmě nepomohou. Dluh pochází zřejmě z 90. let, spojený je právě s bývalým vedením olomouckého hokejového klubu.

Kvůli úrokům a předběžným nákladům na exekuci již dluh přesáhl 26 milionů. Splacený měl původně být již v květnu 1997. Exekutoři dluh vymáhají pro pražskou společnost AB-Credit.

"V nejbližší době proběhne jednání s jejími zástupci, dohodneme při něm další postup," přibližuje Šůstek.

Na první pohled se tak zdá, že v tuto chvíli je mimo hru současné vedení olomouckého hokeje. Exekutoři se zaměřují jen na zadlužené občanské sdružení, Šůstek nevylučuje vydání dalších exekutorských příkazů.

"Po žádném jiném subjektu v této exekuci finanční prostředky vymáhat nemůžeme. V pravidelných intervalech zjišťujeme majetek občanského sdružení," uvedl Šůstek.

Komu peníze patří? Klub a občanské sdružení se neshodnou

Je zde však jedna dosud nezodpovězená otázka, která společnost HC Olomouc do hry vrací. Podle zástupce zadluženého občanského sdružení Bohdana Nerušila jí totiž miliony ze zámořské NHL nepatří.

Hokejová exekuce

Předmětem exekuce je opora Bostonu Bruins a olomoucký odchovanec David Krejčí, který teď září v NHL. Původní dluh 6 667 458,90 Kč mělo bývalé vedení hokejového klubu uhradit v květnu 1997. Nestalo se tak, každý rok zde naskakují patnáctiprocentní úroky. Šlo zřejmě o ručení bance, která zkrachovala. Dnes dluh i kvůli zhruba čtyřmilionovým nákladům na exekuci přesáhl 26 milionů. Exekutoři je u občanského sdružení HC Olomouc vymáhají pro AB-Credit.

"Svaz měl samozřejmě poslat peníze za Krejčího občanskému sdružení, nikoli klubu. Občanské sdružení bylo založeno zkraje devadesátých let a Krejčího jednoznačně pod sebou mělo. V té době společnost HC Olomouc neexistovala a nikdy neprovozovala juniorský nebo mládežnický hokej. Tím pádem si nemůže nárokovat něco, co nikdy nevyprodukovala," uvedl již dříve Nerušil.

Společnost HC Olomouc se k hokejové exekuci nevyjadřuje. Její generální manažer Erik Fürst na začátku kauzy odkázal na advokáta klubu Michala Zahnáše. Ten teď ovšem podle svých slov nemá v tomto případě od společnosti povoleno cokoli říci.

Jeho dřívější vyjádření pro Českou televizi však dává spíše tušit, že si peníze z NHL nárokuje právě nynější vedení olomouckého hokeje.

"Společnost HC Olomouc ve vztahu k jednotlivým hráčům převzala veškerá práva a povinnosti," řekl tehdy Zahnáš.

Tento pohled však Nerušil nesdílí. "Když společnost převzala práva a povinnosti na hráče, proč si nepřevzala i pohledávky vůči exekutorovi? Převzít práva a povinnosti na hráče nejde, mohli si je maximálně odkoupit. Já jsem ale nic takového nepodepsal," zdůraznil před časem Nerušil.