Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dny evropského dědictví nabídnou nová místa i rozhledy z výšek

  10:43aktualizováno  10:43
Dny evropského dědictví umožní lidem tak jako každý rok navštívit řadu památek. Například v Olomouci se jim ale také naskytne možnost prohlédnout si město a okolí z výšky, neboť se otevře řada výškových staveb. Navíc se v rámci celého kraje opět otevře několik běžně nepřístupných či nově opravených míst.

V Olomouci a okolí se lidem nabídne řada pohledů na město či krajinu. Bude totiž otevřeno několik zdejších výškových dominant. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Z jižní věže baziliky na Svatém Kopečku, ze střechy Hotelového domu nebo z věže kostela sv. Cyrila a Metoděje v Hejčíně. Jen málokdy mají Olomoučané tolik příležitostí podívat se na své město z výšky jako o tomto víkendu. Na některé výškové dominanty se přitom veřejnost dostane vůbec poprvé.

To je případ třeba Hotelového domu. Na střeše budovy ze šedesátých let minulého století, kterou mimo jiné navrhl slavný olomoucký architekt Tomáš Černoušek, nebyl nikdo desítky let.

"Původně se plánovalo, že se tam hosté budou chodit opalovat, dokonce tam byly zavedeny sprchy. Kvůli bezpečnosti na to opalování ale nikdy nedošlo," popsal vedoucí Hotelového domu Bedřich Čermák.

Mapa otevřených olomouckých památek zde

Běžně otevřená nebývá ani jižní věž baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. "Návštěvníky sem vodíme výjimečně na Noc kostelů nebo den otevřených dveří," potvrdil farář kostela Petr Slaboch.

Točité schodiště věže vede do několika pater. Lidé tu uvidí hodinový stroj nebo táhla, která ovládají ciferníky na plášti kostela. Bazilika sama stojí v nadmořské výšce 390 metrů nad mořem. Když se k tomu připočte čtyřicetimetrová věž - vyjde slušná rozhledna. "Za dobrého počasí je vidět nejen Olomouc, ale i Drahanská vrchovina nebo Svatý Hostýn," popsal kněz.

Pohled z výšky nabídnou i věže radnice, kostelů či v zoo

Kam vás pustí vůbec poprvé

Zábřežský hrad
Lákají vás běžně nepřístupné interiéry zábřežského hradu, který je propojený s budovou zámku? Pak budete mít o víkendu příležitost si je prohlédnout. Právě tyto prostory tam v rámci Dnů evropského dědictví otevřou vůbec poprvé.

Kaple sv. Jiří v Litovli
Mezi další památky, které se o tomto víkendu otevřou návštěvníkům, patří i nejstarší dochovaná stavba v Litovli - kaple sv. Jiří z roku 1484.

"V rámci Dnů evropského dědictví ji otevíráme vůbec poprvé, protože se desítky let opravovala a otevřela se veřejnosti teprve nedávno," nastínila Kamila Matečková z CK Bavi, která zajišťuje prohlídky kaple.

Unikátní je starobylá stavba především tím, že se dochovala v původní pozdně gotické podobě bez přestaveb, a to včetně malířské výzdoby vytvořené během prvního sta let po jejím vybudování.

Židovský hřbitov a muzeum ze Šumperska
Na seznam otevřených památek a institucí nově přibyla také dvě zajímavá místa na Šumpersku. Prvním z nich je Muzeum silnic ve Vikýřovicích, které nabízí prohlídku stálé expozice Via est vita, tedy Silnice je život.

V neděli pak šumperské Dny evropského dědictví zakončí prohlídky židovského hřbitova s odborným komentářem Gerharda Wanitschka a Drahomíra Polácha.

140 let tratě Sobotín - Zábřeh
Kdo chce stihnout hned několik oslav najednou a k tomu se ještě povozit historickým vlakem, má příležitost už zítra. Ze Zábřehu do Šumperka vypraví totiž České dráhy speciální historickou soupravu a oslaví tak 140 let od zahájení provozu na trati ze Zábřehu do Sobotína.

Volně přístupná bude v sobotu i neděli také vyhlídková věž ve svatokopecké zoo a další výhledy nabízí například 18. patro Regionálního centra Olomouc, radniční věž, prosklená vížka Muzea umění nebo věže kostelů sv. Mořice, Michala a na Klášterním Hradisku.

Dny evropského dědictví v Olomouci zahájí už večer netradiční představení Smetanovy Prodané nevěsty na Horním náměstí. Opera pod širým nebem bude nevšedním zážitkem už jen proto, že herci a pěvci Moravského divadla Olomouc se budou během jednotlivých dějství pohybovat nejen po jevišti, ale i po náměstí.

Na náměstí bude připraveno asi tisíc židlí. Představení Moravského divadla začíná ve 20 hodin a je zdarma. Koná se za každého počasí, jen za deště budou diváci muset stát.

Kromě věží nebo kostelů mohou lidé během víkendu navštívit celou řadu dalších olomouckých památek. Výjimečně se budou moct podívat například do fortu ve Chválkovicích, který stále patří armádě a není běžně přístupný.

Stejně tak mohou návštěvníci nahlédnout do pracovny primátora a dalších jinak uzavřených míst olomoucké radnice či do zákulisí Moravského divadla.

Olomoucké náměstí ožije jarmarkem a knižními trhy

Na Horním náměstí bude po celou sobotu tradiční řemeslný jarmark, který tentokrát doplní i výroční farmářský trh na sousedním Dolním náměstí. Novinkou letošních oslav jsou pak Olomoucké knižní trhy. Od pátku do neděle mohou Olomoučané na Horním náměstí nakupovat nové knihy, ale na sobotním bleším trhu mohou prodat i své staré kousky.

Také si tu mohou zahrát deskové hry, projít rychlokurzem malování nebo si nechat podepsat knihy jejich autory. Autogramiády, autorská čtení a besedy tu budou mít například Ivan Klíma, Jaroslav Rudiš nebo Miloš Urban.

Na své si letos přijdou i milovníci historie a výstav. V budově radnice si mohou prohlédnout novou expozici k historii této budovy a stálou výstavu Příběh olomouckého orloje. Horní náměstí od pátku až do 9. října obsadí unikátní výstava reprodukcí starých vedut města, navíc si zájemci budou moci prohlédnout i historické územní plány.

"Málokdo z nás si asi umí představit, jak například vypadalo panorama města v 16. století nebo jakou podobu měly olomoucké věže a výškové dominanty o sto let později. A protože Olomouc je krásné a stále se rozvíjející město, chceme touto výstavou místním i návštěvníkům ukázat, jak se pohled na něj během staletí měnil," řekl primátor Martin Novotný.

Dny evropského dědictví zakončí nedělní promenádní koncert u altánku ve Smetanových sadech, kde zahraje Příkazanka.

Věž olomoucké katedrály i vodojem musíte oželet

Ne všude, kam chtěla, mohla olomoucká radnice pozvat do výšek návštěvníky Dnů evropského dědictví. Upustit musela například od plánů nechat je rozhlédnout z velké věže katedrály svatého Václava. Stejně tak se lidé nedostanou na vodojem umístěný na panelovém domě v Nové Ulici. Bylo by to příliš nebezpečné.

"Na střechu vodojemu je komplikovaný výlez, navíc jsou tam umístěny paraboly se silným zářením. Bylo by velmi složité zajistit bezpečnost návštěvníků, proto jsme se tohoto nápadu vzdali," popsal Radim Schubert, vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu.

Podobně museli organizátoři letošních oslav mírnit své představy u katedrály. Původně chtěli dostat Olomoučany až na vyhlídku ze sto metrů vysoké velké věže, Arcibiskupství olomoucké však nakonec souhlasilo jen se zpřístupněním první části věže. Na vyhlídce je totiž jen malé zábradlí, které není stavěné na davy lidí.

"Zabezpečit toto místo by bylo komplikované a finančně náročné. Proto o zpřístupnění neuvažujeme ani do budoucna," řekl mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka. Návštěvníci se ale i tak budou moct podívat uvnitř věže na zvony a na její konstrukci. V dómě je také teprve od prosince otevřena hrobka biskupů, která bude jako ostatní památky zpřístupněná o tomto víkendu zdarma.

Dny evropského dědictví, které mají pomoct ochraně kulturního dědictví a zvýšit informovanost o jiných kulturách, se slaví po celé Evropě. Česká republika se do velkolepých oslav poprvé zapojila v roce 1991.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

(ilustrační snímek)
Vědci chtějí v Olomouci znovu naučit pšenici přežít bez chemie, i přes DNA

Zocelit lidmi „rozmazlenou“ pšenici a udělat z ní silnější rostlinu, která se obejde bez chemických postřiků, jež ničí životní prostředí. Takový je cíl...  celý článek

Do Olomouce se po téměř osmi desítkách let vrátí znovuobjevená Tóra z dnes už...
Tóru nacisté zabavili a komunisté prodali, teď se vrátí do Olomouce

Po desítkách let se do Olomouce vrátí vzácná Tóra z konce 19. století z místní synagogy, která v březnu 1939 vyhořela, což nacistům posloužilo jako záminka pro...  celý článek

Během údržby se na dolní nádrží přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně...
Elektrárna Dlouhé stráně je odstavená, převrácený jeřáb visí nad hladinou

Mimo provoz zůstává už čtvrtý den vodní elektrárna Dlouhé stráně poté, co se během údržbářských prací na dolní nádrží převrátil autojeřáb a jeřábník zemřel....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.