Dny evropského dědictví otevřou lidem památky, do nichž se běžně podívat nemohou. (ilustrační snímek)

Dny evropského dědictví otevřou lidem památky, do nichž se běžně podívat nemohou. (ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Lidem se otevře 111 památek. Mezi nimi i ty běžně nepřístupné

  • 0
Kulturní akce i vstup do mnohdy běžně nepřístupných památek jsou opět na programu dalšího ročníku Dnů evropského dědictví. Akce se zúčastní na 111 objektů v Olomouckém kraji, mnohá města a instituce navíc připravily doprovodné programy. O tomto i následujícím víkendu je rozhodně z čeho vybírat.

1. Akce už někde běží, vyvrcholí o víkendu

Už v půli týdne odstartoval bohatý program k Dnům evropského dědictví v Olomouci. Vrcholí o tomto víkendu. V sobotu mají lidé například možnost nahlédnout do běžně nepřístupných koutů Arcidiecézního muzea.

„V rámci programu nazvaného Tajemství muzejních chodeb se zájemci mohou od 10 do 18 hodin projít po slavnostním schodišti nebo po točitém schodišti vedoucím do menšího sklepení, prohlédnout si hospodářský dvůr, tedy administrativní část muzea, krvavou pavlač i severní a jižní terasu a další zákoutí rekonstruované národní kulturní památky, o které i prestižní průvodce Lonely Planet prohlásil, že ji ‚musíte vidět‘,“ uvedl mluvčí muzea Petr Bielesz.

V sobotu dopoledne si návštěvníci projdou také kino Central, které je součástí Muzea moderního umění. V neděli od patnácti hodin zas startuje archeologická prohlídka centra Olomouce s historičkou umění Simonou Jemelkovou.

2. Na náměstí se bude hrát muzikál, v divadle Falstaff

K programu se opět připojilo také Moravské divadlo, a to hned dvěma představeními. V pátek večer na Horním náměstí zazní muzikál Noc na Karlštejně. „Pro potřeby open air představení vyroste na náměstí hlediště s kapacitou 1 000 míst,“ podotkl mluvčí Moravského divadla David Kresta.

V neděli pak v divadle hrají operu Falstaff, v případě obou představení přitom lístek vyjde diváky na pouhých padesát korun.

„Do třetice se olomoucké divadlo podílí na programu Dnů evropského dědictví oblíbeným dnem otevřených dveří. Letos se zájemci mohou do divadelního zákulisí podívat v neděli 7. září od 9 do 15 hodin,“ dodal mluvčí divadla s tím, že kapacita každé prohlídky je omezena na 40 osob a lístky na konkrétní trasy budou v divadle k vyzvednutí v neděli od devíti hodin.

3. Napoleonská bitva, žongléři či parní jízdy

Rušno však bude o víkendu i v jiných částech města. Na Korunní pevnůstce v sobotu vypukne rekonstrukce bitvy u Montereau z dob napoleonských válek, v kulturním centru ve Wurmově ulici se zas konají vystoupení, vernisáž či žonglérské představení.

Program bude i v olomouckých parcích – už v pátek večer v Bezručových sadech promítají Hanebné pancharty.

Z nádraží zase v sobotu vyjede historický vůz. „V rámci oslav železnice vypravíme v sobotu celkem sedm párů historických vlaků mezi olomouckým hlavním nádražím a řepčínskou zastávkou. První vlak vyjíždí z hlavního nádraží v 8.30, poslední se z Řepčína vrací v 18.00.

O parní jízdy historickou Olomoucí je vždy velký zájem a vedle samotných oslav chceme nabídnout hlavně nejmenším zajímavý program na jejich první školní víkend,“ popsal Petr Viktorin z Krajského centra osobní dopravy Českých drah v Olomouci.

4. Na Šternberku se bude hrát divadlo, na Helfštýně kejklíři

Speciální akce se konají i na jiných místech v kraji. V Šumperku o tomto víkendu poprvé zpřístupní budovu divadla, krom toho si lidé prohlédnou třeba i radnici, včetně věže, bývalý dominikánský klášter, loni vynechaný šumperský zámek nebo kostel Zvěstování Panny Marie s výstavou Po stopách Žerotínů, uvedenou právě pro tuto příležitost.

V Přerově se v neděli konají umělecko-historické vycházky městem a komentované prohlídky zámku. Na Šternberku o víkendu povedou prohlídky průvodci v historických kostýmech. V neděli se pak v hradním parku odehrají divadelně-didaktická představení Princ Bajaja a Císař Karel IV. přijíždí na Šternberk.

„Na každé představení je omezená kapacita 200 osob, proto doporučujeme zakoupit vstupenky v předprodeji,“ upozornil Jan Gottwald ze správy hradu.

Na náměšťském zámku v sobotu rozšíří prohlídkovou trasu, na Helfštýně zas návštěvníky v rámci akce Hradní kejkle čekají workshopy, soutěže či ohňová show.

5. Na Bouzově zazpívá Hůlka, ožije i Lipník

Bouzov se k akci připojí příští víkend kostýmovanými prohlídkami „Hrad plný písniček“ a koncertem Daniela Hůlky.

V sobotu 13. září pořádají speciální akce také v Lipníku nad Bečvou. Otevřou tu například farní i klášterní kostel, zámeckou konírnu nebo synagogu a kulturní dům Echo včetně historických sklepů, dojde na koncerty, denní kovářské prohlídky, které v deset a čtrnáct hodin startují od turistického informačního centra, i komentované noční prohlídky, jež začínají v meditační zahradě svatého Jakuba.

„Tentokrát budou zaměřeny na jubilejní desátý ročník Kovu ve městě. Průvodce představí účastníkům kovového putování exponáty v noční atmosféře historického města, prozradí ve světle loučí příběhy kovaných soch i jejich autorů. Po trase je připraven doprovodný kulturní program: malá divadelní fantasy improvizace v podání členů lipenského herního klubu Fenris, inspirovaná Tolkienovou Středozemí, dále mystický světelný LED UV tanec Historiky, na závěr projekce kovářských krátkých filmů v sále kulturního domu,“ popsala kulturní referentka Blanka Prudilová.

6. V Uničově se zabaví děti, kostel ukáže historii

V uničovském muzeu vězeňství se 13. září lidé vydají po stopách Alžběty Báthoryové a především děti ocení řezbářskou dílničku v Muzeu U Vodní branky nebo zábavný program na Masarykově náměstí. Příští týden připomínají Dny evropského dědictví také Hranice, kde zájemci též vyrazí na komentované prohlídky města.

V Zábřehu budou věnovat pozornost například kostelu svatého Bartoloměje, který letos slaví 260 let od svého vzniku.

„Při této příležitosti jsme připravili výstavu věnovanou dějinám farního kostela. Dějiny chrámu v ní budou zasazeny do kontextu důležitých milníků vývoje města, s nímž vždy tvořil neodmyslitelný celek,“ řekl lokální koordinátor Dnů evropského dědictví na Zábřežsku Petr Krňávek.

Do akce se zapojí dvanáctka zábřežských památek, na zámku ve Skaličce pak v sobotu odstartuje výstava Kamily Ženaté.

Dny evropského dědictví každoročně otvírají jak památky, tak i muzea, technické objekty nebo kulturní instituce. Jen v Olomouckém kraji se této akce zúčastní na 111 objektů. Loni zahájení akce připadlo Olomouci, letos se tohoto úkolu ujala Opava. Přehled zpřístupněných památek je k vidění na webu Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které Dny evropského dědictví pořádá.