Do Afghánistánu odletělo armádním speciálem v noci na čtvrtek 2. října prvních...

Do Afghánistánu odletělo armádním speciálem v noci na čtvrtek 2. října prvních 45 vojáků 3. strážní roty, jejíž základ tvoří příslušníci 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic. | foto: Armáda ČR

Střídání afghánské mise začalo, základnu míří hlídat vojáci z Přáslavic

  • 0
Armádním leteckým speciálem zamířilo v noci do Afghánistánu prvních 45 vojáků 3. strážní roty, jejíž základ tvoří příslušníci 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic. Začalo tak střídání v rámci české mise, která pomáhá zajišťovat bezpečnost klíčové spojenecké základny Bagrám.

„Vojenský speciál Airbus s prvními 45 vojáky 3. strážní roty odletěl v nočních hodinách z  vojenského letiště v Praze-Kbelích,“ uvedla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

„Na 150 vojáků nové jednotky postupně do konce října vystřídá na základně Bagrám v afghánské provincii Parwan své kolegy ze 4. brigády rychlého nasazení, konkrétně ze 41. mechanizovaného praporu z Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi, kteří působili v Afghánistánu od dubna tohoto roku,“ dodala.

Přáslavičtí budou ostrahu klíčové spojenecké základny, kde je celkově usídleno na čtyřicet tisíc lidí, zajišťovat do dubna 2015.

„Jejich hlavním úkolem bude ve spolupráci s americkými vojáky eliminovat ve svěřeném prostoru nepřátelské aktivity proti základně. V praxi to znamená nepřetržité denní i noční patrolování v okruhu do 15 kilometrů od základny a v koordinaci s místními autoritami a Afghánskou národní policí narušování činnosti povstaleckých skupin a jejich aktivit a útoků proti základně,“ shrnula Růžičková.

Část vojáků už na misi byla, víc než polovina ale jede poprvé

V půldruhé stovce vojáků, kteří se do Afghánistánu přesunou v průběhu října, se podle ní mísí nováčci s veterány zahraničních misí.

„Řada příslušníků 3. strážní roty již působila v zahraničních operacích na území Iráku, Kosova i Afghánistánu, pro více než polovinu vojáků nové jednotky ale bude mise na Bagrámu jejich vůbec prvním nasazením v zahraniční operaci,“ nastínila mluvčí.

„Máme za sebou devítiměsíční přípravu, během níž jsme se zaměřili na veškeré situace, které nás mohou v průběhu nasazení potkat. Všichni vojáci si uvědomují náročnost mise, která nás čeká. To, že situace opravdu není jednoduchá, potvrzují události z léta,“ řekl těsně před odletem v narážce na sebevražedný útok, který zabil pět českých vojáků (více čtěte zde), velitel jednotky Petr Liška. Pro toho je mise celkem třetí v pořadí a zkušenosti má i z Afghánistánu

„Na přelomu července a srpna jsme tam byli na stáži. Přímo na místě jsme se tak seznámili s reálnými podmínkami. Víme, že to bude náročné, ale v rámci přípravy jsme udělali vše pro to, abychom tuto misi úspěšně zvládli,“ dodal.

Vojáci prokazovali svou připravenost pod dohledem rozhodčích

Vojáci 3. strážní roty absolvovali v rámci výcviku mimo jiné například kurz přežití ve volné přírodě i v zajetí či nácvik boje v zastavěném území (podrobnosti čtěte zde). V září pak vše vyvrcholilo ve Vyškově a přilehlém výcvikovém prostoru týdenní závěrečnou přípravou a následným týdenním certifikačním cvičením, kde museli pod dohledem rozhodčích ukázat, že zvládají vše, co může být potřeba.

Jak se vojáci připravovali

„Léčky, nastřelení, improvizovaná výbušná zařízení, zranění, poškozená technika, pohyb podezřelých osob včetně sebevražedných atentátníků. S tím vším se museli vojáci během cvičných patrol, včetně těch eskortních s V.I.P. osobami „na palubě“, vypořádat,“ shrnul už dříve tiskový a informační důstojník 3. strážní roty Henrich Mládek.

Protože bude navíc úkolem české jednotky na místě také demonstrovat přítomnost vojsk a navazovat kontakty s místními, byly součástí cvičení i situace, při nichž vojáci museli prokázat jazykové a diplomatické dovednosti.

„Šlo o jednání s místními obyvateli i starosty - maliky, která jsou důležitá pro získávání potřebných informací o situaci v regionu a možnostech výpomoci, dále o práci s tlumočníky a také s Afghánskou národní policií,“ popsal v září řídící certifikačního cvičení Karel Klinovský z Velitelství výcviku - Vojenské akademie.

Základna Bagrám leží asi čtyřicet kilometrů severně od Kábulu v provincii Parván a patří mezi nejdůležitější spojenecké základny především kvůli letišti se dvěma drahami, kde mohou přistávat i největší zásobovací letadla. Je proto klíčovým střediskem pro celou logistickou podporu mise ISAF a sídlí zde i jedno z velitelství.