Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Olomouce se vrátila figurína legendárního hanáckého obra Drásala

  9:39aktualizováno  9:39
Známý hanácký obr Drásal se vrací do Olomouce. Přesněji řečeno figurína tohoto historicky zatím nejmohutnějšího - 242 centimetrů vysokého a 186 kilogramů vážícího Moravana Josefa Drásala, který žil v 19. století.

Figurína hanáckého obra Drásala v životní velikosti - tedy 242 centimetrů vysoká. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Od pátku je v krajském městě znovu k vidění Drásalova skulptura v životní velikosti. Do konce roku 2007 byla umístěná v Tourist centru v Salmově paláci, pak ale zmizela. Po letech se vrací jen o kousek dál - do nové provozovny Tourist centra vedle vchodu do pasáže u pošty na Horním náměstí.

"Když jsme před lety původní prostory opouštěli, odvezli jsme si i postavu Josefa Drásala. Od té doby byla jen na některých propagačních akcích, ale lidé se stále ptali, kde ji mohou vidět," vysvětlil pohnutky Drásalova "znovuvzkříšení" Pavel Odstrčil s tím, že kdysi se na maketu známého Hanáka chodily denně dívat desítky lidí i výpravy dětí ze škol.

Tu sám Drásal, třetí ze šesti dětí narozených chudému brusiči jehel Johannu Drásalovi, opustil už ve 12 letech, aniž se naučil dobře číst a psát.

Fotogalerie

Jeho abnormální tělesný vývoj nejspíš neměl příliš pozitivní vliv na jeho inteligenci. A podle tvrzení jeho matky trpěl i bolestmi spojenými s nadměrným vzrůstem. Ve své době patřil mezi největší lidi planety.

Drásalovy osobní věci, jako je pásek od kalhot, zlatý prsten nebo dřeváky, jsou dosud k vidění v některých muzeích. Svou sochu v životní velikosti měl už vyrobenou i v minulosti, vznikla pro pražskou národopisnou výstavu z roku 1895.

"O hanáckém obrovi jsme se jako školáci dozvídali ve vlastivědě a pak jsme se také byli podívat na tuto figurínu do muzea v Olomouci. Vzpomínám, že jsme měli tenkrát z něho trochu strach, vypadal skoro jako živý," vzpomíná na Drásala Boleslav Vaca - spoluautor brožury Josef Drásal - hanácký obr.

Obr dělal vyhazovače a vracel na kola převrácené povozy

Podle publikace i dalších materiálů o Drásalovi hanácký obr všude budil rozruch. Působil údajně jako vyhazovač při hospodských rvačkách a pomáhal sousedům vracet na kola převrácené povozy. Když ho otec poslal do mlýna s obilím, unesl snadno 2,5 metráku. Živil se vystupováním v estrádách po Evropě v hanáckém kroji. Pro větší kontrast jej doprovázela jen něco přes metr vysoká dáma.

Drásal údajně celý život nebyl u lékaře. Až ve 45 letech onemocněl a jeho stav se kvůli špatné životosprávě ještě zhoršil po smrti matky, která o něj pečovala. Zemřel 16. prosince 1886. Ani poté ale neměl mít klid. Za jeho kostru nabízeli velké částky londýnská Královská akademie a Britské muzeum. Drásal si ale v poslední vůli přál být pohřben na hřbitově v Holešově.

"Je mnohem lepší dívat se na svět shora než zespodu," shrnul nedávno za všechny vysoké lidi Petr Huss, který byl svého času s více než 218 centimetry nejvyšším Čechem. Pak jej předstihl Tomáš Pustina s výškou 224 centimetrů. Právě Huss v minulosti v Olomouci už několikrát vyhrál klání "O hanáckého obra Drásala".
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Kraj se za miliony propaguje na tenise, rozděluje je firma bosse Černoška

(Ilustrační snímek)

Olomoucký kraj ročně utratí přes pět milionů korun za propagaci na sportovních akcích. Nesází přitom příliš na masové...

Jobs Contact
KONSTRUKTÉR - možnost zaučení (22.000 - 28.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 22 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz