Ve druhém kole senátních voleb uspěl hejtman Martin Tesařík.

Ve druhém kole senátních voleb uspěl hejtman Martin Tesařík. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Do Senátu míří hejtman Tesařík, Hálka porazil o deset procent hlasů

  • 0
Hejtman Martin Tesařík se ve druhém kole senátních voleb stal senátorem za olomoucký volební obvod. Vítěz prvního kola vedl po celou dobu sčítání nad soupeřem z ODS Janem Hálkem o zhruba deset procent hlasů a tento náskok si udržel až do konce.

Tesařík získal ve druhém kole 16 052, hlasů, což je o 1 746 hlasů více než v prvním kole. Hálek si polepšil mnohem výrazněji, protože zatímco v prvním kole dostal důvěru 8 449 voličů a třetího v pořadí Jiřího Kleina z TOP 09 porazil jen o 233 hlasů, ve druhém se pro něj vyslovilo 13 249 lidí.

SLEDUJTE SENÁTNÍ VOLBY ON-LINE

"Jsem velice rád, že se nám podařilo ve volbách uspět. Nezapomínám, že je to zásluhou voličů a děkuji jim za jejich hlasy," řekl hejtman, který si chce ponechat obě funkce, což vyhlásil už před volbami. "Nestalo se nic zásadního, abych své postoje měnil. Tyto dvě funkce vidím jako účelné spojit. Stále platí, že plat senátora dám na charitativní a sociální věci, sport, zkrátka na veřejně prospěšné aktivity."

O výsledku senátních voleb, v nichž první kolo vyhrál s náskokem téměř šesti tisíc hlasů a druhé už těsněji o necelé tři tisíce, podle něj rozhodly důvody celostátní i místní.

"Voliči slyšeli na tezi ČSSD, která by měla být korekcí pravicových zákonů z Poslanecké sněmovny v Senátu. Zároveň dali v Olomouci a na Olomoucku již podruhé jasně najevo, že chtějí, aby se levice podílela na řízení města a že chtějí levicového senátora," uvedl Tesařík.

Hejtman označil své vítězství za debakl pravice

"V komunálních volbách voliči rozhodli, že chtějí, aby se ČSSD podílela na správě města, pravicové strany to nerespektovaly a vytvořily v Olomouci koalici bez ČSSD, i když zde vyhrála volby. Nyní se voliči naštvali, šli znovu volit a ukázali, že i poprvé v komunálních volbách to mysleli smrtelně vážně. Proto ten debakl pravicového kandidáta," dodal.

Dosavadní senátor Hálek svou porážku uznal. "Chtěl bych v prvé řadě poděkovat voličům. I při účasti o deset procent menší než v prvním kole voleb jsem získal o čtyři a půl tisíce hlasů víc. Potenciál stávajícího hejtmana byl však větší a já mu k tomu gratuluji."

Dodal, že zatím nedovede odhadnout, co o výsledku rozhodlo, chce si však nechat udělat podrobnou analýzu. Konec v Senátu mu ale umožní pokračovat v započaté práci.

"Žádnou zásadní změnu z hlediska své profese nechystám. Na lékařské fakultě jsem měl dvoudesetinový úvazek, ve kterém budu pokračovat. Připravený mám jeden projekt, s jehož podáním jsem čekal, jak dopadnou volby a zda ho někomu nepředám. Takže ho teď podám sám tak, abych škole prospěl."

Oba kandidáty provázela volbami kritika

Výsledky druhé kola, ke kterému přišlo šestadvacet procent voličů, mimo jiné ukázaly, jak na lidi zapůsobily problémy spojené s oběma kandidáty. Tesařík totiž už dříve vyhlásil, že chce být současně hejtmanem i senátorem, za což si vysloužil kritiku (více čtěte zde). V prvním kole ale přesto vyhrál nad druhým Hálkem o 14 % hlasů.

Jeho soupeř z ODS zase bojoval s tím, že si měl přivlastnit podporu neúspěšných stran z prvního kola, proti čemuž se lidovci i zelení ohradili. On sám vše označil za politickou hru svého protikandidáta, roli ale zřejmě zahrála i neobratnost společného kandidáta neúspěšných stran, který mu sice podporu vyjádřil, ale pouze za sebe (čtěte také Lidovci se distancovali od Hálka. "Je to hejtmanova práce," tvrdí senátor).

Ve druhém kole senátních voleb byla v rámci celé republiky v sázce především to, zda bude mít v Senátu většinu pravice nebo levice.

,