Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do sociálních služeb v kraji vpadla pražská „štika“, lidé z regionu se jí bojí

  9:29aktualizováno  9:29
Sociální služby v Olomouckém kraji se mohou výrazně změnit. Výběrové řízení na některé z dětských projektů vyhrála poradna z Prahy, která nabídla nejnižší cenu. V kraji ale zatím nemá žádné zaměstnance ani zázemí.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Velký třesk může v Olomouckém kraji nastat ve službách zaměřených na ohrožené děti a jejich rodinné prostředí. Jedenáct ze třinácti takzvaných individuálních projektů, které jsou zahrnuty do jednoho výběrového řízení, má získat pražská Poradna pro občanství, občanská a lidská práva.

Poradna zatím nemá v kraji žádné lidi ani zázemí, podle hejtmanství, které vítěze vybíralo, byla ale hlavním kritériem cena. Pracovníci regionálních organizací, kteří dosud poměrně širokou nabídku v terénu i v ambulancích zajišťovali, jsou zaskočení a tvrdí, že nástup pražské poradny může být pro jejich služby likvidační.

kdo se ucházel o dotace?

Na dotace chtěly dosáhnout mimo jiné i regionální pobočky organizací: P-centrum, Člověk v tísni, Podané ruce či Fond ohrožených dětí.

Předpokládaná hodnota zakázky činí celkem 35 801 000 korun. U každého z 13 podbodů zakázky může žadatel navrhnout nižší cenu.

Nová "štika v rybníku" by podle nich mohla způsobit rozpad dosavadní dlouhodobě budované celokrajské sítě praktických služeb a poraden pro ohrožené děti. Zástupci poradny z hlavního města naopak mají představu, že v případě potvrzení svého vítězství od ledna v regionu rozjedou svoji funkční síť. S místními hodlají spolupracovat.

Uchazečům šlo celkem o více než 35 milionů korun z evropského fondu. Zástupci kraje, který výběrové řízení na rozdělení tohoto "balíku" připravili, říkají, že zatím vítěze nemohou potvrdit.

Jenže ti, co měli možnost podávat přihlášky, říkají, že rozhodovalo jediné. Cena. A tu pražská poradna ve většině z třinácti podbodů projektu nasadila nižší. "Ano. Hlavním kritériem výběru byla cena," potvrdila náměstkyně olomouckého hejtmana Yvona Kubjátová.

Otevírání obálek bylo veřejné, místní poradny tuší, že neuspěly

Nechtěla spekulovat o důvodech. Podle neoficiálních informací by ale byla úředníky navržená omezení jako právě podmínka sídla organizace v Olomouckém kraji považovaná za diskriminační.

Služby pro ohrožené děti

Spektrum sociálně akvizičních služeb zahrnuje výchovné, a vzdělávací služby, zprostředkování kontaktu s okolím, terapeutické činnosti a pomoc při uplatňování práv a při obstarávání osobních záležitostí.

Dalšími aktivitami jsou programy zaměřené na rozvíjení sociálních dovedností, výchovných činností, pracovních návyků a využití volného času.

Výsledky výběru budou mít krajští radní k dispozici až na začátku listopadu. Jenže nedávné otevírání obálek s nabídkami bylo veřejné. A poskytovatelé sociálních služeb proto tuší, že neuspěli.

"Třeba v našem případě jsme měli požadovanou cenu pro konkrétní službu na rok a půl 3,9 milionu. Pokud vím, pražská poradna ji nasadila na 2,7 milionu," popsal Richard Kořínek z olomoucké pobočky organizace Člověk v tísni.

Myšlenku zavést soutěž a konkurenci do dané oblasti nepovažuje za špatnou. "Ale rozhodovat by měl objem a kvalita poskytované péče. Ne pouze cena," řekl Kořínek.

"Ještě nemáme oficiální výsledky, ale víme, že v některých částech té zakázky jsme měli nejlepší cenu," potvrdil informace ředitel pražské poradny Miroslav Dvořák.

Jestliže zvítězí, hodlá otevřít pět poboček se sídly ve všech okresních městech. "Práci s rodinami bude postupně v terénu zajišťovat na pětadvacet sociálních pracovníků, psychologů a speciálních pedagogů. Budou to lidé s kvalifikací, znalí terénu, místní," popsal Dvořák.

Nezískání dotací může být pro místní poradny likvidační

Pro organizace z kraje by prohra znamenala většinou konec služeb. Navíc se obávají, že podobnou marketingovou strategií by se pražská organizace mohla dostat i do dalších služeb. Třeba terénních, které nekladou velké nároky na zázemí.

"Nabourali se do systému způsobem, jaký nikdo nečekal," shodují se lidé z neziskovek v regionu. Obvykle se ucházeli o jednu, či dvě části projektu. Nikdy ne o všechny.

Většina organizací pak z peněz individuálního projektu evropského programu hradila chod služby. "Nezískání dotace by bylo pro tuto oblast naší práce v podstatě likvidační," uvedla Lenka Poláková z Fondu ohrožených dětí.

Konkrétně by se v jejich případě omezení dotklo například pomoci rodinám v hmotné nouzi či při rozvodových sporech. "Dlouhodobě pomáháme dětem, které jsou nějak ohrožené, mají třeba problémy ve škole. Pracujeme s celými rodinami na zlepšení situace. Pokud s žádostí o podporu neuspějeme, museli bychom tuto službu nejspíš zavřít," souhlasila vedoucí olomouckého P-centra Dagmar Krutilová.

Pražské poradně nejde o monopol

Dvořák se naopak nedomnívá, že by si vzali příliš velké sousto ani že by ohrozili práci již zavedených organizací. "Nejsme žádnou malou organizací, která by přišla do kraje a chtěla subdodávkami řešit služby. Chceme mít v kraji velkou základnu pracovníků, kteří budou moci využívat právnické zázemí v Praze," popsal Dvořák.

Uvedl také, že nehodlají mít v dané oblasti monopol. "Současně budou fungovat i místní organizace, které budou mít peníze třeba ze zdrojů ministerstva," oponuje Dvořák.

Jenže odmítnutí uchazeči se na pomoc ministerstva příliš nespoléhají. "To se snaží převést co nejvíce pravomocí při rozdělování evropských peněz na kraje, takže nejspíš nebude mít důvod ještě podporovat stejné projekty," vysvětlila Krutilová.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Divadlo láká diváky sledovat intriky vikomta de Valmont ve wellness centru

Olomoucké Moravské divadlo uvedlo poprvé ve své historii činohru Nebezpečné...

Sázka na začátku hry, smrt na jejím konci. Olomoucké Moravské divadlo nově nabízí možnost ocitnout se ve světě intrik...

Nejvyšší soud vrátil zpět spor o stavbu obchodní galerie v Prostějově

(ilustrační snímek)

Rozsudek Nejvyššího soudu o stavbě velké obchodní galerie v centru Prostějova, na který všichni netrpělivě čekali,...

Zimní lavina turistů přináší obcím v Jeseníkách i příval odpadků

Ilustrační snímek

Z malé vesnice Ostružná se v době vrcholu zimní sezony, jako je přelom roku nebo prázdninové turnusy, stává doslova...

Najdete na iDNES.cz