Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc je obřím staveništěm, na řadě míst už ale brzy lešení zmizí

  12:19aktualizováno  12:19
Stavební boom se v Olomouci blíží ke konci. Město již řadu měsíců připomíná spíše velké staveniště, které se táhne se svými lešeními od vlakového nádraží přes třídu Kosmonautů a Tržnici až do centra. Některé z osmi budov jsou už ale jenom kousek od dokončení. Kdy přesně stavitelé počítají s odchodem dělníků, zjistíte ve velkém přehledu MF DNES.

V Olomouci se blíží ke konci doba, kdy je město velkým staveništěm. Již brzy začnou mizet první lešení. | foto: Tomáš Frait, MF DNES, koláž: iDNES.cz

1.Salmův palác již nese historickou fasádu

Jedno z lešení olomouckého staveniště stojí přímo v srdci města a kryje donedávna zašlý Salmův palác. "S kolaudací jeho hlavní části počítáme na přelomu října a listopadu. Už v září bychom však chtěli uklidit lešení tak, abychom co nejvíce uvolnili prostor před palácem," nastínil jeho majitel Pavel Binar.

Aktuální pohled na opravovaný olomoucký Salmův palác. (26. července 2012).

Jedna z olomouckých památek však již nyní má na svém křídle v ulici 28. října novou fasádu. Její barvy orientačně odpovídají těm historickým, které zde dělníci při opravách objevili.

"Původních vrstev jsme tam našli několik, tohle je přibližně jedna z variant," doplnil Binar. V přízemí Salmova paláce počítá s obchody a se službami, v patrech barokní stavby budou kanceláře. Slabší polovina je již pronajatá.

2.Nový plášť Prioru bude do konce srpna

Kousek od Salmova paláce se přímo před očima Olomoučanů mění další legendární stavba. Socialistický obchodní dům Prior mizí, nahradí ho moderní Galerie Moritz. Její nová fasáda ze skla a hladkého betonu by měla být hotová do konce srpna, celá stavba pak v listopadu.

Aktuální pohled na přestavovaný bývalý obchodní dům Prior, budoucí Galerii...

"Nyní pracujeme na její nosné konstrukci, na vnitřních rozvodech, nových obchodních prostorech a zásobovací rampě," shrnul Radovan Pilich, výkonný ředitel společnosti Reality management. Kvůli modernizaci své prodejny pak v podzemí někdejšího Prioru zavře na konci července i prodejna potravin.

O obchodnících, kteří novou nákupní galerii u srdce Olomouce obsadí, je již rozhodnuto z osmdesáti procent.

3.Z "věžáku" na třídě Kosmonautů už lešení mizí

Dalším lešením, které co nevidět z velkého olomouckého staveniště definitivně zmizí, bude to u stavby výškové budovy na třídě Kosmonautů.

Aktuální pohled na dokončovanou olomouckou výškovou budovu na třídě Kosmonautů....

"Dokončení je plánováno do konce roku 2012," uvedla již dříve ředitelka Regionálního centra Olomouc Olga Němcová.

Sídlit tu bude mimo jiné firma Tesco SW a Moravská vysoká škola. Na začátku příštího týdne čeká devatenáctipodlažní budovu její první oficiální představení, fasádu má už hotovou.

4.Budovu Namiro a magistrát spojí skleněný most

S koncem letošního roku jako termínem dokončení počítá nyní i Roman Navrátil, jednatel společnosti Namiro, která nedaleko centra Olomouce staví novou kancelářskou budovu.

Aktuální pohled na dokončovanou olomouckou kancelářskou budovu Namiro. (26....

"V prvních třech patrech budou odbory magistrátu, do čtvrtého umístíme další kanceláře a také byty," líčí Navrátil.

"Se stávající budovou magistrátu bude ta naše propojena skleněným koridorem. Stavba je ze tří čtvrtin hotová. Právě dokončujeme vnitřní atrium, dělníci pracují na jeho zastřešení. Na nejbližší týdny připravujeme konstrukci fasády," dodává.

Kromě čtyř nadzemních pater bude mít budova Namiro i dvě podzemní. Zabere je parkoviště pro 310 aut.

5.U nového klíčového objezdu budou i cyklostezky

Nejvýrazněji v těchto dnech životy lidí v Olomouci ovlivňuje proměna vytížené křižovatky ulic Dobrovského, Studentská a Na Střelnici na kruhový objezd. Řidiči musí na několikakilometrovou objížďku, hromadná doprava jezdí po nových trasách. Vše by však mělo skončit po letošním osmém listopadu.

Aktuální pohled na přestavovanou olomouckou křižovatku ulic Dobrovského,...

"Odfrézovali jsme asfaltobetonové vrstvy předcházející komunikace a vykáceli stromy. Nyní mimo jiné prověřujeme funkčnost dalších inženýrských sítí, které jsme neplánovaně objevili. Projektová dokumentace tady s nimi nepočítala," říká Tomáš Kocych, mluvčí olomouckého hejtmanství.

Právě to spolu s místním magistrátem tuto stavbu platí. Celkem vyjde na 46 milionů korun. Za ty se tu objeví i nové chodníky, veřejné osvětlení či cyklostezka. Ve Studentské ulici pak město zároveň pracuje na nové kanalizaci.

6.Na obnovu kasáren padne více trámů, než se čekalo

Nedaleko přestavované křižovatky pak mají práci další dělníci, zaměstnává je podnikatel Ivan Kyselý, který opravuje svá Staroměstská kasárna.

Aktuální pohled na opravovaná olomoucká Staroměstská kasárna. (26. července...

"Máme teď trochu zpoždění, do konce června měla být hotová nová střecha. Ale je třeba vyměnit více trámů, než jsme čekali. Poté budeme připravovat zaizolování domu," přemítá Kyselý.

Barokní kasárna chce přeměnit na polyfunkční dům, v jehož přízemí budou obchody a restaurace, horní část zaplní kanceláře. Jeho dokončení plánuje na příští rok.

7.Hotel Sigma se po měsících "nahoty" obléká do cihel

Několik měsíců mohli lidé v prostoru před olomouckým nádražím naráz nahlédnout do všech pokojů někdejšího hotelu Sigma. Kvůli přestavbě na čtyřhvězdičkový hotel Clarion z něj zůstal jen obnažený betonový skelet, čelní stěna zmizela. Teď dělníci jednotlivé pokoje znovu vyzdívají.

Aktuální pohled na přestavovaný bývalý olomoucký hotel Sigma, budoucí...

"Už jsme dokončili zajištění sloupů pomocí uhlíkových tkanin, zesílení stěn a výtahovou šachtu do budoucího jedenáctého patra," přibližuje Michaela Winklerová, mluvčí společnosti CPI, která tu staví.

Vedle hotelu budou stát i dvě kancelářské budovy. S jejich dokončením Winklerová počítá na přelomu jara a léta 2013. V plánech je také kongresové centrum. "To spolu s hotelem otevřeme příští rok v srpnu," doplňuje mluvčí.

8.Šantovka už vykukuje, základy polykají další beton

Teprve nedávno začala nad okraji své základové jámy, jež vznikla vybagrováním dvou set tisíc kubíků zeminy, "vykukovat" jedna z největších olomouckých staveb. U Mlýnského potoka vzniká nákupní Galerie Šantovka, dělníky doposud nejvíce zaměstnávalo betonování základů.

Aktuální pohled na rozestavěnou olomouckou Galerii Šantovka (26. července 2012).

"To dál pokračuje, v jedné části se už navíc budují podpěry pro první patro garáží," upřesňuje mluvčí Šantovky Juraj Aláč.

Aut Galerie Šantovka pojme více než tisíc, parkovat budou jak v podzemí, tak na její střeše. "V říjnu příštího roku bychom ji chtěli otevřít," uvedl už před časem Luděk Schmidt, jeden ze zástupců investora.

Plánované termíny dokončení staveb

1. Salmův palác: říjen/listopad 2012
2. Galerie Moritz: listopad 2012
3. "Věžák" na třídě Kosmonautů: do konce roku 2012
4. Budova Namiro: listopad/prosinec 2012
5. Křižov. Na Střelnici: listopad 2012
6. Staroměstská kasárna: rok 2013
7. Hotel Clarion: srpen 2013
8. Galerie Šantovka: říjen 2013Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Hasiči u Dolan bojují s lesním požárem, kouř bylo vidět až z Olomouce

Les u obce Dolany na Olomoucku zasáhl požár (19. srpna 2018).

Oheň zachvátil v neděli odpoledne les na Olomoucku. Plameny zasáhly porost o rozloze přibližně jednoho hektaru. Hasiči...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Prostějov už má opět venkovní padesátimetrový bazén, otevřel na dva týdny

V prostějovské místní části Vrahovice začalo lidem sloužit zrekonstruované...

Řešení nedostatku míst ke koupání se konečně dočkali obyvatelé Prostějova a okolí. V pátek otevřelo zrekonstruované...

Najdete na iDNES.cz